Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak wypłat za przesyłki pobraniowe przez firmą kurierską

• Autor: Katarzyna Siwiec

Jestem właścicielem firmy, która ma podpisaną umowę z firmą kurierską. Firma kurierska od miesiąca z niewiadomych dla nas przyczyn nie wypłaca nam pieniędzy za przesyłki pobraniowe (płatne przy odbiorze). Co w takiej sytuacji zrobić? W umowie mamy zapis o zwrocie pieniędzy z pobrań w terminie 5 dni od doręczenia przesyłki. Jak skutecznie możemy odzyskać nasze pieniądze?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jest właściwie tylko jeden sposób, aby odzyskać swoje wierzytelności, jeśli druga strona nie chce ich dobrowolnie zapłacić. Jest to postępowanie sądowe, które zakończy się wyrokiem zasądzającym na Pana rzecz kwoty. Tylko bowiem jeśli uzyska Pan wyrok sadowy, będzie można skierować wniosek egzekucyjny do komornika, który jest jedynym organem powołanym do egzekwowania przymusowego roszczeń. Tylko komornik może bowiem sprzedać majątek dłużnika wbrew jego woli.

Z tego, co Pan napisał, postanowienia umowy gwarantują Panu wypłatę należności w ciągu 5 dni. W ten sposób powstaje właśnie Pana roszczenie o zapłatę. Jeśli miesiąc firma zalega z wypłatą należnych Panu pieniędzy, to rzeczywiście jest to już niepokojące i niestety, ale może świadczyć o problemach finansowych tej firmy. To jest bowiem najczęstszy powód, dla którego nie jest zachowana terminowość wypłaty.

Zanim jednak zdecyduje się Pan na drogę sądową, proszę spróbować wykonać jakiś telefon np. do działu księgowości tej firmy z zapytaniem, jaka jest przyczyna zwłoki w płatności i kiedy może się Pan spodziewać zapłaty.

Warto czasem porozmawiać, bo niekiedy problemy finansowe są jedynie przejściowe, aczkolwiek jeśli nie otrzyma Pan satysfakcjonującej odpowiedzi, zasugerowałabym wysłanie do tej firmy wezwania do zapłaty należnej Panu kwoty. Zwłaszcza że art. 187 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego wymaga podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. Zwyczajowo zatem pisze się wezwanie do zapłaty, które stanowi właśnie tę próbę mediacji.

W wezwaniu proszę dać firmie jakiś termin do zapłaty, np. 3 dni, i jeśli tej wpłaty nie będzie, proszę skierować wystąpienie z powództwem do sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl