Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie długu za polisę OC

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2019-02-11 • Aktualizacja: 2021-07-01

Mam dług z 2006 r. za polisę OC, przy czym samochód został sprzedany i przerejestrowany. Czyli dług za OC jest sprzed 10 lat. Komornik wraz z windykacją żąda ode mnie spłaty długu za polisę OC. Czy ja go muszę spłacić, czy dług uległ przedawnieniu i czy wystarczy napisać do sądu o przedawnienie długu za polisę OC?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedawnienie długu za polisę OC

Co do zasady zgodnie z art. 819 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Roszczenie o zapłatę składki za 2006 rok co do zasady powinno zatem przedawnić się w 2009 roku (po trzech latach od terminu zapłaty składki). Roszczenie przedawnia się, o ile nie zostało przerwane, zaś przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić m.in. przez każdą czynność przed sądem zmierzającą bezpośrednio do dochodzenia roszczenia czy też poprzez uznanie przez Pana roszczenia.

Z informacji uzyskanej od Pana nie do końca jasno wynika, czy zapłaty długu żąda od Pana komornik, czy wynajęta przez wierzyciela firma windykacyjna. W sytuacji, jeśli spłaty długu żąda firma windykacyjna, zaś w międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, może Pan poinformować tą firmę, że roszczenie się przedawniło, w związku z czym odmawia Pan zapłaty.

Jeśli natomiast spłaty długu dochodzi od Pana komornik, oznacza to, że wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny (wyrok), na podstawie którego może dochodzić od Pana zapłaty. Roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem może być natomiast dochodzone przez 10 lat i 10-letni termin przedawnienia liczony jest w tym przypadku od dnia uprawomocnienia się wyroku. W takiej sytuacji, jeśli w postępowaniu sądowym nie zgłaszał Pan zarzutu przedawnienia, nie może Pan już tego uczynić przed komornikiem.

Jeśli natomiast wobec Pana dopiero toczy się postępowanie sądowe, może Pan w toku procesu zgłosić zarzut przedawnienia roszczenia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »