Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak powstrzymać przepisanie nieruchomości na siostrę?

Autor: Marek Gola

Moja babcia, mama i ciocia są właścicielami nieruchomości, działki i budynku, który na niej stoi. Obecnie mieszka tam mama i babcia. Moja siostra chce przejąć nieruchomość. Babcia obiecała jej, że przepisze. Siostra dogadała się też z ciocią, że da jej pewną sumkę i ciocia zrzeknie się swego udziału. Nasza mama stwierdziła, za opiekę też się zrzeknie. Tym sposobem babcia stanie się właścicielką całości i odda ją mojej siostrze. Uważam, że to niesprawiedliwe, bo od kilkunastu lat mieszkam za granicą i pomagam im finansowo. Za moimi plecami najbliższe osoby dzielą majątek i nawet o mnie nie pomyślą. Czy mogę je powstrzymać? Uważam, że mnie też się coś należy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Podkreślić należy, że każdy ze współwłaścicieli może swobodnie rozporządzać swoim udziałem. Jak mniemam, Pani mama, babcia i siostra mamy są współwłaścicielkami w następstwie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po Pani dziadku. Jeżeli się nie mylę, wówczas Pani babcia ma udział wynoszący 4/6, a Pani mama i ciocia – udział wynoszący po 1/6. Zgodnie z art. 198 K.c. każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Na Pani miejscu próbowałbym nakłonić ciotkę lub matkę do przeniesienia na Panią swojego udziału. Gdyby taka opcja nie była możliwa, wówczas i tak będzie Pani miała prawo dochodzić zachowku po śmierci mamy.

Na ten moment jednak nie ma Pani prawa powstrzymywać udziałowców nieruchomości od rozporządzenia swoim udziałem. Mogą to uczynić pod Pani nieobecność i bez Pani wiedzy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl