Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jakie odsetki za okres od wystawienia faktury do dnia zapłaty za towar?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-03-08

Sprzedałem i wydałem towar (faktura) w 2015 roku, za który zapłatę zgodnie z umową otrzymałem w 2017 roku. Cytat z umowy: „za okres od wystawienia faktury do dnia zapłaty będą naliczone odsetki w wysokości wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych”. W jakiej wysokości (jaki %) mam te odsetki zastosować za opóźnioną zapłatę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zapis umowy jest mocno niefortunny, niestety. Generalnie stronom dokonującym czynności prawnej przysługuje swoboda w ustaleniu wysokości odsetek, nie mogę one jedynie przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych (tzw. odsetki maksymalne). Niższe natomiast mogą być.

W zawartej przez Pana umowie jest mowa o wskaźniku wzrostu cen, który w latach 2015–2017 miał miejsce tylko jednokrotnie. Oczywiście za 2018 rok wskaźnik będzie znany dopiero w 2019 roku.

Natomiast jeżeli chodzi o okres, kiedy wspomniana faktura nie była zapłacona, to wyjaśniam szczegółowo, że wskaźnik ten był różny – wynosił 2% w 2017 roku w stosunku do 2016, w 2016 wskaźnik ten był ujemny bo nastąpił spadek cen towarów i usług, podobnie niestety było w 2015 roku, kiedy to wskaźnik również był ujemny.

Poniżej załączam Panu Komunikaty Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za 3 ostatnie lata, one są publikowane na stronie GUS-u.

 

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 stycznia 2018 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2017 r.:

 

„Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383, 1386 i 2120) ogłasza się, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2017 r. w stosunku do 2016 r. wyniósł 102,0 (wzrost cen o 2,0%)”.


Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2016 r.:

„Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38) ogłasza się, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2016 r. w stosunku do 2015 r. wyniósł 99,4 (spadek cen o 0,6%)”.

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2015 r.:

„Na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 748, z późn. zm.) ogłasza się, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2015 r. w stosunku do 2014 r. wyniósł 99,1 (spadek cen o 0,9%)”.

Zgodnie z umową odsetki należą się Panu za 2017 rok w wysokości 2% w skali roku czyli wartości faktury przemnożonej przez 2%. Jeżeli mogę coś sugerować na przyszłość, to pozostawanie raczej przy odsetkach ustawowych, bo te mają zawsze wartość dodatnią.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »