Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odstąpienie od umowy przez konsumenta - zwrot płatności w inny sposób niż wpłata

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2021-05-31

Klient zamówił usługę, następnie odstąpił od umowy. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta: „Przedsiębiorca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył konsument, chyba że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami”. W związku z tym przepisem mam dwa pytania: 1. Jeśli klient dokonał wpłaty na Poczcie Polskiej na rachunek bankowy, czy powinienem dokonać zwrotu przelewu na rachunek Poczty Polskiej? 2. Jeśli klient życzy sobie, abym dokonał zwrotu na inny rachunek bankowy niż ten, z którego dokonał wpłaty, czy powinienem uwzględnić jego życzenie, czy mogę wysłać wpłatę na rachunek, z którego przyszła płatność i zignorować jego prośbę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odstąpienie od umowy przez konsumenta - zwrot płatności w inny sposób niż wpłata

Zwrot płatności konsumentowi po odstąpieniu od umowy

Zgodnie z powołanym przepisem przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać zwrotu płatności na rzecz konsumenta przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego on użył, przekazując mu środki pieniężne w wykonaniu zawartej umowy, czyli np. jeżeli konsument uiścił płatność za pomocą karty kredytowej, a następnie odstąpił od umowy, przedsiębiorca powinien podjąć czynności zmierzające do zwrotu otrzymanych środków, tak aby rachunek karty kredytowej przypisany do konsumenta został uznany odpowiednią kwotą.

Inny sposób zwrotu płatności tylko za zgodą konsumenta

Strony – w drodze wyjątku od zasady określonej w tym przepisie – mogą uzgodnić inny sposób zwrotu płatności, ale to wymaga wyraźniej zgody konsumenta. Zatem nie może Pan bez zgody klienta zmienić sposobu płatności, czyli np. z bezgotówkowej na gotówkową. Przepis nie mówi nic o tym, że ma być to ten sam rachunek bankowy, z którego nastąpiła zapłata. Uważam, że inny rachunek również może być, bo przecież ludzie zmieniają rachunki bankowe i nie jest to nic nadzwyczajnego. Niestety, w mojej ocenie, jeżeli klient podaje inny, ale jednak swój rachunek bankowy, a płacił wcześniej na rachunek, należy tę prośbę uwzględnić.

Jeżeli klient płacił przekazem pocztowym, Pan również powinien zwrócić należność przekazem pocztowym, ale jeżeli klient prosi o inny sposób zwrotu, to – tak jak napisałam – możecie się Państwo tak umówić, czyli klient prosi, a Pan tą prośbę akceptuje. Jedyne uwaga to taka, że prośba klienta musi być wyraźnie sformułowana, a nie domyślna. Pismo lub e-mail będą akceptowalne, natomiast rozmowa telefoniczna dla mnie byłaby wątpliwa, bo klient mógłby potem zaprzeczyć, że taka się odbyła.

Udokumentowana zgoda konsumenta na inną formę zwrotu płatności

Od Pana zatem zależy, czy się Pan zgodzi na zmianę sposobu płatności, czy nie. Jeżeli się Pan nie zgodzi, to może Pan daną kwotę przekazać przekazem pocztowym, ale to droższe i bardziej kłopotliwe rozwiązanie, więc chyba nie warto go na siłę stosować, choć oczywiście to Pana decyzja. Moje stanowisko potwierdzają cytowane poniżej fragmenty komentarzy:

„Strony – w drodze wyjątku od zasady określonej w komentowanym przepisie – mogą uzgodnić inny sposób zwrotu płatności (art. 3531 K.c.; por. Wytyczne..., s. 53). Jednakże art. 32 ust. 2 wprowadza w tej mierze łącznie dwa ograniczenia:

1) zgoda konsumenta musi mieć charakter wyraźny oraz

2) uzgodniony sposób zwrotu płatności nie może wiązać się dla niego z żadnymi kosztami.

Przykład: Strony mogą uzgodnić, że przedsiębiorca dokona zwrotu płatności – zamiast gotówką – przelewem na rachunek płatniczy konsumenta. Przedsiębiorca musi ponosić wtedy koszty dokonania przelewu” [Czech Tomasz, Prawa konsumenta. Komentarz, wyd. II].

„Problemy interpretacyjne nie będą pojawiały się w sytuacjach, gdy konsument skorzystał z płatności przelewem, przekazem pocztowym czy za pomocą systemu PayPal. Przedsiębiorca powinien wówczas skorzystać z takiego samego mechanizmu płatności” [Lubasz Dominik (red.), Namysłowska Monika (red.), Ustawa o prawach konsumenta. Komentarz].

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

prawo podatkowe

Szukamy prawnika »