Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podatek gruntowy za wywłaszczony teren

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-05-01

Około 25 lat temu przebudowano drogę graniczącą z moją nieruchomością (obecnie jest to droga krajowa). Po przebudowie nowa droga przechodziła przez moją działkę, dzieląc ją na dwie części. Nie dostałem odszkodowania ani nie przeprowadzono wywłaszczenia. Płacę więc podatek gruntowy w sumie za wywłaszczony teren. W tym roku doliczono mi też podatek od drogi. Jakie kroki mam podjąć, by uregulować tą sprawę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Taki stan rzeczy (brak dbałości o swoją własność) zarówno w trakcie zajęcia części działki na poszerzenie pasa drogowego, jak i wieloletnie użytkowanie działki pod drogę – da się wyjaśnić tylko okresem polityczno-gospodarczym, w którym dokonano zmiany. Jednak i wtedy wydawano decyzje wywłaszczeniowe, które w przyszłości stawały się podstawą do naliczenia odpowiednich rekompensat za zajęcie własności prywatnej na cele publiczne.

Aby wniknąć w istotę sprawy, należy uzyskać pewny (przynajmniej minimalny) zakres informacji:

Wypis z rejestru gruntu dla Pana działki, która faktycznie jest obciążona zajęciem jej części pod pas drogowy (jego poszerzenie).

Odpowiedź na zapytanie skierowane do zarządu dróg krajowych  na jakiej podstawie użytkują Pana ziemię i jak zamierzają to uregulować.

Uzyskawszy powyższe dokumenty (wypis z RG i odpowiedź z zarządu dróg) – proszę je załączyć, a ja po analizie wskażę najlepsze z rozwiązań, jakie powinien Pan obrać w przedmiotowej sprawie.

Na tę chwilę bowiem od strony prawnej, przyjmując opis Pana sprawy – stwierdzam, że istnieje faktyczna (posiadana) służebność przejazdu przez Pana działkę o charakterze służebności gruntowej. Niebezpieczne jest to, że biegnie wobec niej okres zasiedzenia, który w zależności od dokumentacji – może być liczony jako 20- lub 30-letni. Nie chcę jeszcze teraz zawczasu Pana straszyć, ale mogło (nie musiała) dojść do zasiedzenie służebności na podstawie art. 292 Kodeksu cywilnego:

„Art. 292. [Zasiedzenie służebności gruntowej]

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio”.

Dlatego czekam na podjęcie powyższych kroków z Pana strony, a na podstawie uzyskanych w ten sposób danych – doradzę dalej. Jeżeli nie jest Pan w stanie sam przygotować wniosku do zarządu dróg, proszę załączyć scan wypisu z rejestru gruntów swojej działki – ja wówczas wycenie przygotowanie pisma. Oczywiście dalsze porady w tej sprawie będą realizowane w ramach już zapłaconej ceny.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »