Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Problem z kanalizacją fekalną

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-01

Na działce mamy sadzawkę, która była od zawsze. Miała również zrobione odwodnienie (ok. 60 lat temu). Czasy się zmieniały, zarządzenia też. 20 lat temu założono kanalizację fekalną i zburzono istniejącą burzową. Zasypano również olbrzymi staw w kamieniołomach, które przylegały do działki położonej u podstawy kamieniołomów. Na tym terenie wybudowano domki jednorodzinne. No i zaczęły się problemy z zalewaniem posesji, domu i wylewaniem sadzawki. Na dodatek przy budowie kanalizacji fekalnej na ulicy rura położona wyżej naszej studzienki jest szersza od rury poniżej. W związku z czym cofka fekalna zdarza się często. Podczas ostatnich opadów wypompowywaliśmy nadmiar wody z sadzawki wężem do kanalizacji burzowej na ulicy, ale sąsiadka zapowiedziała, że poda nas do sądu. Czy postępuję bezprawnie, czy kanalizacja fekalna jest prawidłowa, co zrobić z wodami gruntowymi spływającymi od sąsiadów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozumiem, że problem zalewania działki nie powstał wczoraj. Można było reagować na bieżąco, w zakresie zasypania zbiornika czy zniszczenia odwodnienia.

Zgodnie z ustawą Prawo wodne:

„Art. 29. 1. Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:

1) zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich;

2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

2. Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

3. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom”.

Można na tej podstawie żądać przywrócenia stanu poprzedniego, choćby odkopania zbiornika, który zapewne osusza teren.

Niestety nie odpowiem Panu na temat kanalizacji i prawidłowości jej budowy, bo to pytanie specjalisty z zakresu hydrauliki czy budowlańca, ale jeśli kanalizacja się cofa, to z pewnością jest wykonana nieprawidłowo. W tym zakresie należy złożyć odpowiednie pismo reklamacyjne do przedsiębiorstwa, które zajmuje się odprowadzaniem ścieków. A najłatwiejszym sposobem jest zamontowanie blokady, która nie pozwala cofać się zawartości ścieków – oczywiście powinien o to zadbać właściciel odcinka. Nie wiem, w którym momencie powstaje problem – czy rura na Pana działce jest zbyt wąska i nie spełnia roli, czy problem tkwi w samym projekcie i wykonaniu sieci kanalizacyjnej – bo to zasadniczo implikuje osobę, która powinna problem naprawić.

Jeśli zaś chodzi o wylewanie wody do kanalizacji deszczowej, to niestety nie jest to zgodne z prawem ani właściwe. Można to robić, ale po uzgodnieniu z właścicielem kanalizacji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »