Indywidualne Porady Prawne
Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-06-22
Czy w notarialnym akcie darowizny części nieruchomości darowanej przez matkę tylko synowi zapis o treści „… darowiznę tę przyjmuje i oświadcza, że pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej” – świadczy o tym, że ta darowizna wchodzi do majątku wspólnego, czy do odrębnego majątku syna?
Rozumiem, że w akcie notarialnym nie ma wyraźnego zastrzeżenia darczyńcy, że przedmiot darowizny ma wejść do majątku wspólnego małżonków. W takiej sytuacji należy uznać, iż przedmiot darowizny nie wszedł do majątku wspólnego syna j jego małżonki, lecz stanowi majątek osobisty syna.
Powyższe potwierdza art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez darowiznę, chyba że darczyńca inaczej postanowił”.
Tym samym, aby darowizna weszła do majątku wspólnego małżonków, musiałaby zostać wprost wyrażona taka wola darczyńcy w umowie darowizny. Skoro darczyńca nie wyraził tutaj takiej woli, to przedmiot darowizny pozostaje wyłączną własnością syna.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Komentarze (0):