Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne mieszkanie z dłużnikiem - co może zająć komornik?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2021-11-15

Jeżeli mieszka się w jednym lokalu (ale w osobnych pokojach) z dłużnikiem, który na nieszczęście jest naszym synem, to czy komornik może zająć wszystko, co znajduje się w całym mieszkaniu? Nie mamy imiennych rachunków na poszczególne przedmioty. Czy istnieje możliwość uniknięcia takiej sytuacji? Syn nie ma stałej pracy, najwyżej dorywczo wyjeżdża na kontrakt, nie jest w stanie spłacać zaciągniętych kredytów, długi rosną, tym bardziej, że ma kłopoty również z płaceniem alimentów. Cały majątek to telewizor, stary samochód, komputer i laptop. My pomimo wieku dalej pracujemy, jednak ostatni rok, chcemy w 2022 przejść na emeryturę w końcu odpocząć. Nie chcemy jednak zostać z pustymi ścianami i pustym kontem w banku, jak temu zapobiec? Złożenie pozwu do sądu o jego eksmisję (ponieważ nie dokłada się do żadnych opłat) i oczekiwanie na rezultat potrwa lata… Czy jest wyjście z tej sytuacji? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólne mieszkanie z dłużnikiem - co może zająć komornik?

Zajęcie majątku dłużnika

Odpowiadając na Pani pytanie, wyjaśniam, że art. 845 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że zająć można ruchomości dłużnika będące w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Nie podlegają jednak zajęciu ruchomości, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowią one własności dłużnika. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w ustawie.

Jeżeli mieszkacie Państwo z synem dłużnikiem, niestety jest pewne ryzyko, że ruchomości mogłyby być traktowane jako będące własnością syna. Ale jeżeli są to stare meble czy telewizor, to ryzyko jest bardzo, bardzo niskie. Komornik zwykle bowiem zajmuje przedmioty, które może potem z łatwością sprzedać na licytacji, czyli raczej rzeczy nowe. Meble w ogóle są trudno sprzedawalne, bo ludzie mają różne gusta i rzadko znajduje się ktoś chętny na ich zakup na licytacji. Co do nowego sprzętu – niestety jedyne, co mogę zasugerować, to celem ułatwienia sobie sprawy na przyszłość proszę dokonywać już zakupów na fakturę.

Przedmioty we wspólnym mieszkaniu

Natomiast gdyby komornik chciał zająć te rzeczy jako syna, należy koniecznie zgłosić do protokołu czynności (komornik sporządza go w trakcie), że stanowią one Państwa, a nie syna własność. Następnie moglibyście Państwo – w razie potrzeby wytoczyć – przeciwko wierzycielowi tzw. powództwo interwencyjne – cytuję przepis poniżej.

W ramach takiego postępowania można udowadniać np. zeznaniami świadków, do kogo należą meble czy telewizor. Czasem nie ma dokumentów, a jednak takie powództwa są wygrywane.

„Art. 841. [Powództwo interwencyjne]

§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych”.

Samochód jeżeli jest zarejestrowany na Państwa, nie zostanie zajęty, podobnie jak środki na Państwa kontach bankowych. Państwo nie odpowiadacie za długi swojego dorosłego syna, więc nie ma ryzyka zajęcia Państwa oszczędności.

Aby uniknąć całkowicie ryzyka przyjścia komornika, syn powinien się po prostu wyprowadzić, dobrowolnie albo w wyniku eksmisji, o której Pani wspomina. Niestety dopóki będzie w domu mieszkał, zawsze jest jakieś ryzyko prowadzenia w mieszkaniu postępowania egzekucyjnego, ale tak jak wspomniałam, wówczas należy komornikowi zgłosić do protokołu, że jest się właścicielem rzeczy, a jeżeli nie odstąpi od egzekucji, będzie konieczność wytoczenia powództwa sądowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »