Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłata przez bank środków z konta zmarłego osobie obcej

Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-29

Otrzymaliśmy spadek po zmarłych członkach naszej rodziny, spadek zakończył się w ten sposób, że przejęła go jedna osoba, pozostałych spłacając. Problem jest w tym, że w tym spadku było konto bankowe na kwotę 10 000 zł i te pieniądze postanowieniem sądu przyznane zostały stronie spłacającej. Konto zostało w przeciągu miesiąca po śmierci ostatniego członka tegoż spadku wyczyszczone przez obcą osobę niezwiązaną ze spadkiem. My zwróciliśmy się do banku, żeby te pieniądze nam bank zwrócił i na jakiej podstawie wypłacił obcej osobie. Bank nam dał taką odpowiedź, że ta osoba przedstawiła rachunki z pogrzebu na kwotę dużo wyższą od stanu konta i na tej podstawie bank te pieniądze wypłacił tej właśnie osobie. A co nas uznał, że my te pieniądze chcemy wyłudzić od banku. Czy bank postąpił zgodnie z prawem i czy mamy szansę odzyskać chociaż część tych pieniędzy i w jaki sposób?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy mamy do czynienia z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku, czy też już z działem spadku. W mojej ocenie jeżeli sąd uznał, że kwota 10 000 zł wchodzi w skład spadku ,naruszył tym samym przepis art. 55 ust. 2 Prawa bankowego.

Zgodnie z tym przepisem i poprzedzającym go ust. 1 w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

  1. kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku;
  2. kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. W mojej ocenie bank postąpił w sposób zgodny z prawem. Szansy na odzyskanie środków upatrywałbym jedynie w posłużeniu się przez osobą żądającą wypłaty fałszywym dokumentem – fałszywym rachunkiem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »