Indywidualne Porady Prawne
Marek Gola • Opublikowane: 2018-06-29
Otrzymaliśmy spadek po zmarłych członkach naszej rodziny, spadek zakończył się w ten sposób, że przejęła go jedna osoba, pozostałych spłacając. Problem jest w tym, że w tym spadku było konto bankowe na kwotę 10 000 zł i te pieniądze postanowieniem sądu przyznane zostały stronie spłacającej. Konto zostało w przeciągu miesiąca po śmierci ostatniego członka tegoż spadku wyczyszczone przez obcą osobę niezwiązaną ze spadkiem. My zwróciliśmy się do banku, żeby te pieniądze nam bank zwrócił i na jakiej podstawie wypłacił obcej osobie. Bank nam dał taką odpowiedź, że ta osoba przedstawiła rachunki z pogrzebu na kwotę dużo wyższą od stanu konta i na tej podstawie bank te pieniądze wypłacił tej właśnie osobie. A co nas uznał, że my te pieniądze chcemy wyłudzić od banku. Czy bank postąpił zgodnie z prawem i czy mamy szansę odzyskać chociaż część tych pieniędzy i w jaki sposób?
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy mamy do czynienia z postępowaniem o stwierdzenie nabycia spadku, czy też już z działem spadku. W mojej ocenie jeżeli sąd uznał, że kwota 10 000 zł wchodzi w skład spadku ,naruszył tym samym przepis art. 55 ust. 2 Prawa bankowego.
Zgodnie z tym przepisem i poprzedzającym go ust. 1 w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:
Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. W mojej ocenie bank postąpił w sposób zgodny z prawem. Szansy na odzyskanie środków upatrywałbym jedynie w posłużeniu się przez osobą żądającą wypłaty fałszywym dokumentem – fałszywym rachunkiem.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):