Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zablokowanie konta na Allegro - czy można żądać odszkodowania?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2021-11-22

Miałem wystawione kilka przedmiotów na Allegro. Portal zażądał dowodów zakupu tych rzeczy i niesłusznie według mnie zablokował mi konto. Oświadczyłem, że nie posiadam już rachunków, przedstawiłem dowód osobisty. Mimo wszystko konto mam nadal zablokowane - nie mogę kupować ani sprzedawać. Czy mogę żądać odszkodowania od Allegro?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zablokowanie konta na Allegro - czy można żądać odszkodowania?

Zasady funkcjonowania Allegro

Rozumiem, że to trudna i przykra dla Pana sytuacja, może generować również straty, ale nie znaczy to, że będzie to łatwo rozwiązać. Allegro jest firmą prywatną i zasadniczo może samodzielnie ustalać zasady korzystania z portalu.

Domaganie się odszkodowania za zablokowanie konta

Co prawda w Pana sprawie wydaje się być to dziwne i nieuzasadnione, a Pan rzeczywiście nie ma obowiązku posiadania dowodu zakupu, tym bardziej, iż nie są to towary, które muszą być w jakiś sposób rejestrowane. Trudno jednakże z tym walczyć. Teoretycznie miałby Pan możliwość domagania się odszkodowania za poniesione straty. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba ze owo niewykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Zgodnie z art. 361 § 2 naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Utracone zyski przez blokadę konta

Tutaj Pan mógłby domagać się odszkodowania za utracone zyski, za to, co mógłby Pan zarobić, gdyby nie blokada konta, powołując się na to, że blokada jest nieuzasadniona, a w związku z tym również sprzeczna z prawem i regulaminem allegro. W praktyce jednak może okazać się to bardzo trudne. Nie jest Pan jedyny i jest więcej takich osób, tworzą grupę „zablokowani na Allegro”. Niektórzy próbują walczyć i wnoszą sprawy do sądu, twierdząc, że to jest czyn nieuczciwej konkurencji wobec przedsiębiorców.

Czyn nieuczciwej konkurencji został określony w art. 3 ustawy zwalczaniu nieuczciwej konkurencji bardzo ogólnie – jest to każde działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, gdy narusza ono interes innego przedsiębiorcy lub mu zagraża. Wyszczególniono w ustawie niektóre czyny nieuczciwej konkurencji, choć nie jest to wyliczenie wyczerpujące, a jedynie przykładowe. Mogą to być np. wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów lub usług, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie. Dotąd jednak sądy nie uznawały, ze blokowanie konta przez allegro jest czynem nieuczciwej konkurencji, lub że jest to działanie wywołujące szkodę. Tak na przykład orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Trudno mi powiedzieć, czy sąd by uznał, że odniósł Pan jakieś straty moralne. W świetle prawa nie ma takiego pojęcia, jest za to możliwość uzyskania zadośćuczynienia za cierpienie fizyczne i psychiczne, krzywdę i ból. Jest ono jednak przyznawane raczej przy wypadkach, uszkodzeniach ciała, śmierci bliskiej osoby. Nie wiem, czy sąd przyzna w takiej sytuacji zadośćuczynienie. Wydaje się to być również dość mało prawdopodobne, jeśli nie przyznawano w takich sytuacjach odszkodowań. Jednakże nie ma spraw ani z góry przegranych, ani wygranych, nie można więc wykluczyć, że w Pana sprawie będzie wyrok korzystny dla Pana, zawsze jest szansa na wygraną. Do tej pory jednak nie znalazłam przypadku, kiedy udało się uzyskać odszkodowanie z powodu zablokowania konta na Allegro.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »