Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu z podrobioną datą

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-10

Pracuję od kilkunastu lat w jednej firmie. Przed rokiem byłam na urlopie wychowawczym, na miesiąc przed jego końcem przedstawiłam w banku zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu z podrobioną datą, z którego wynikało, że w tym czasie pracuję i otrzymuję dochód, a faktycznie byłam jeszcze na wychowawczym. Został mi przyznany kredyt, a ja wróciłam do pracy i zaczęłam otrzymywać wynagrodzenie. Cały czas spłacam ten kredyt, jednak spóźniałam się z ratami do maksymalnie 2 tygodni. Bank wysłał do pracodawcy pismo z kopią przedstawionego przeze mnie zaświadczenia z zapytaniem, czy jest prawdziwe. Podkreślam – wpłacam raty tylko z lekkim opóźnieniem i mam dochód. W piśmie bank wskazuje, że jeśli pracodawca odpisze, że zaświadczenie jest nieprawdziwe, sprawa trafi do prokuratury i zostanie mi postawiony zarzut wyłudzenia kredytu. Jak mogę się ratować w tej sytuacji? Czy powinnam napisać pisemne wyjaśnienia do banku, dołączając aktualne zaświadczenie z pracy, druki RMUA itp. Proszę o radę!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

Zatem bank, w którym zaciągnęła Pani kredyt, wszedł w posiadanie informacji, z których wynika, że zaświadczenie o wysokości Pani wynagrodzenia zostało sfałszowane, poprzez wpisanie przez Panią nieprawdziwej daty.

Znalazła się Pani w trudnej sytuacji, albowiem obojętnie, co Pani zrobi, narazi się Pani na utratę zaufania. Po pierwsze, jeżeli porozmawia Pani z pracodawcą, wówczas ten może utracić wobec Pani zaufania, po drugiej – jeśli Pani uda się do banku, to przyzna się tym samym do podrobienia zaświadczenia.

Sama musi Pani podjąć decyzję, co lepsze.

Moim zdaniem powinna Pani jednak udać się do banku celem porozmawiania z dyrektorem oddziału lub filii i przedstawić całą sytuację z najdrobniejszymi szczegółami. Do tego proszę zabrać dokumentację i przedstawić sytuację rodzinną (małe dziecko, ważny wydatek itp.). Dobrze byłoby, aby rozmowa odbyła się w cztery oczy. Proszę poprosić dyrektora, by nie powiadamiał policji, albowiem z chwilą powiadomienia policji sprawa będzie toczyła się z urzędu i żadne z Państwa (bank, ani Pani) nie będzie miało wpływu na jej przebieg. Osobiście nie przedstawiałbym na razie żadnego pisma.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

Szukamy prawnika »