Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana przedmiotu darowizny

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-12-12

Czy jest możliwe cofnięcie darowizny, a w zasadzie zmiana przedmiotu darowizny. Syn podarował w chwili rozpadu małżeństwa swojej jeszcze wtedy żonie połowę komfortowego mieszkania pochodzącego z jego dochodów przedmałżenskich, sam wyprowadził się do swojego drugiego mieszkania (także z czasów przedmałżeńskich), które ma wartość darowizny. Obecnie w mieszkaniu, którego część jest przedmiotem darowizny, mieszka jego była żona z dzieckiem (są po rozwodzie bez orzekania winy), w mieszkaniu tym pomieszkuje także jej nowy partner. Syn mój płaci 1500 zł alimentów (to stawka ustalona polubownie a nie sądownie), z dzieckiem przebywa bardzo często, tym samym dodatkowo łoży na jego utrzymanie. Chciałby cofnąć tamtą darowiznę, a darować to drugie mieszkanie ze zobowiązaniem spłacenia go w całości. Jak to jest w świetle prawa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestie darowizny zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z przepisami tej ustawy przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

 

Art. 898 przewiduje, że istnieje możliwość odwołania darowizny, jednak w ściśle określonym przypadku. Otóż w sytuacji rażącej niewdzięczności obdarowanego wobec darczyńcy darowizna może zostać odwołana, nawet jeżeli już została wykonana. Rażącą niewdzięcznością będzie poważnym zakłóceniem więzi, jaka istnieje pomiędzy obdarowanym a darczyńcą. Zakłóceniem takim będzie przede wszystkim przestępstwo obdarowanego wobec darczyńcy, jak również ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych i opiekuńczych.

 

Zgodnie z art. 900 odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Gdy obdarowana osoba nie zechce oddać uzyskanej korzyści, darczyńca może wytoczyć postępowanie sądowe o odwołanie darowizny. Sądem właściwym do złożenia pozwu jest sąd miejsca zamieszkania darczyńcy

 

Jak widać z przedstawionych przepisów, jedynym powodem uzasadniającym odwołanie darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego wobec darczyńcy. Jeżeli ta przesłanka nie wystąpiła (a z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie miało to miejsca – rozwód nie może być uznany za rażącą niewdzięczność), nie ma możliwości odwołania darowizny wykonanej. Niestety żaden przepis nie przewiduje również możliwości dokonania zamiany przedmiotu darowizny. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »