Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Auto wkrótce po zakupie spłonęło – jak dochodzić zwrotu pieniędzy od sprzedawcy?

• Data: 2024-12-27 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Przed miesiącem kupiłam auto marki Audi A3 z 2008 r. od osoby prywatne. Tydzień temu auto całkowicie spłonęło. Straż pożarna nie była w stanie stwierdzić jednoznacznej przyczyny, jednak pożar zaczął się w okolicy nawiewu i schowka po stronie pasażera. Sprzedający podczas oględzin wraku przyznał, że nawiew wcześniej piszczał, a on nic z tym nie zrobił. Nie poinformował o tym podczas sprzedaży. Chcę zwrotu całej kwoty, jaką za to auto mu zapłaciłam, jakie mam możliwość działania i jak sformułować pismo do sprzedającego o odstąpieniu od umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Auto wkrótce po zakupie spłonęło – jak dochodzić zwrotu pieniędzy od sprzedawcy?

Uprawnienia kupującego w ramach rękojmi

Trudno stwierdzić, czy ma Pani szanse wygrać spór ze sprzedającym związany z roszczeniem z rękojmi o odstąpienie od umowy, dopóty nie będzie Pani dysponowała przynajmniej ekspertyzą biegłego rzeczoznawcy w zakresie przyczyny pożaru. Wszak zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego (K.c.):

§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.

§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedzialność sprzedawcy

Owszem, zgodnie z art. 559 K.c. – Sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili. Natomiast zgodnie z art. 5562 K.c.: Jeżeli kupującym jest konsument, a wada została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Droga sądowa dochodzenia zwrotu ceny spalonego samochodu

Niemniej jednak, jeśli sprzedawca nie uzna rękojmi i nie zwróci ceny za auto, pozostanie Pani droga sądowa. W procesie cywilnym sąd nie rozstrzygnie o przyczynie spłonięcia pojazdu bez oceny biegłego, więc w braku Pani prywatnej ekspertyzy powoła biegłego sądowego (skądinąd może go powołać także, gdy Pani przedłoży swą prywatną ekspertyzę). Gdyby opinia nie wykazała, że spłonięcie wynikło z wady tkwiącej w aucie w dniu sprzedaży, którą sprzedawca przed Panią zataił, przegra Pani proces i poniesie koszty procesu, w tym utraci swoją opłatę od pozwu (zależna od wartości kwoty do zwrotu: art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), będzie zobowiązana ponieść koszty biegłego, jak i zwrócić koszty, jakie poniesie pozwany sprzedawca w sprawie (bo wówczas on wygra).

Pismo do sprzedawcy z odstąpieniem od umowy z uwagi na wadę fizyczną auta

Na tym etapie ma Pani prawo wystosować pismo z odstąpieniem od umowy z uwagi na wadę fizyczną auta, która doprowadziła do jego spłonięcia, z powołaniem się na ww. przepisy i wskazaniem, że sprzedawca odpowiada bez względy na to, czy o wadzie wiedział, oraz zawrzeć w tym samym piśmie przedsądowe wezwanie do zwrotu kwoty za auto w wyznaczonym terminie i na wskazany numer konta pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową. Gdy zaś to pismo nie przyniesie efektu, pozostanie Pani rozważać, czy chce ryzykować procesem sądowym, czy ryzyko jest zbyt daleko idące, a stwierdzenie wady jako tkwiącej w aucie zbyt mało prawdopodobne do wykazania w toku procesu (lub inaczej: łatwe do wykazania przez sprzedawcę, że to nie wada auta była przyczyną pożaru i zniszczenia auta – wszak to on musi obalić domniemanie, że wada istniała i doprowadziła do spłonięcia auta).

Z uwagi na fakt, że auto spłonęło, a straż pożarna nie stwierdziła przyczyny pożaru, proces może być trudny i nie ma gwarancji wygranej. Atutem jest to, że nie minął rok od sprzedaży, więc to sprzedawca musi obalić domniemanie, że wada nie istniała w dacie sprzedaży i nie ona była przyczyną pożaru. Niemniej jednak to Pani w pozwie / procesie musi wadę wykazać (jej istnienie i rodzaj).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady:

Zakup samochodu z ukrytą wadą mechaniczną. Pani Anna zakupiła używany samochód od prywatnego sprzedawcy. Niedługo po zakupie, auto miało poważną awarię silnika, co zostało stwierdzone jako ukryta wada istniejąca w momencie zakupu. Sprzedawca nie poinformował o tym, więc Pani Anna złożyła reklamację na podstawie rękojmi i dochodziła zwrotu kosztów naprawy.

 

Samochód po naprawie spłonął – sprzedawca zataił wadę. Pan Marek kupił auto, które kilka miesięcy wcześniej było po naprawie układu elektrycznego. Sprzedawca zapewniał, że usterka została usunięta. Niestety, miesiąc po zakupie samochód spłonął z powodu zwarcia w naprawianym obszarze. Pan Marek powołał się na rękojmię i skutecznie odstąpił od umowy, uzyskując zwrot pieniędzy.

 

Pożar pojazdu z winy wcześniejszej usterki. Pani Katarzyna zakupiła samochód, który w kilka dni po zakupie uległ pożarowi. Strażacy ustalili, że pożar rozpoczął się w okolicy deski rozdzielczej, gdzie wcześniej sprzedawca naprawiał wadliwe okablowanie. Pani Katarzyna, powołując się na rękojmię, uzyskała zwrot pieniędzy, udowadniając, że usterka istniała przed sprzedażą.

Podsumowanie

Kupując używany samochód, warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i zadbać o spisanie wszelkich ustaleń ze sprzedawcą. W przypadku wykrycia wady, która mogła istnieć przed sprzedażą, kupujący ma prawo dochodzić swoich roszczeń z tytułu rękojmi, w tym zwrotu pieniędzy, jeśli wada doprowadziła do poważnych uszkodzeń pojazdu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w dochodzeniu zwrotu pieniędzy za zakupiony pojazd, w tym przygotowanie pism reklamacyjnych i przedsądowych wezwań do sprzedawcy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »