• Data: 2025-03-03 • Autor: Elżbieta Kaczmarek
Sprzedałem samochód, w którym wymieniłem samodzielnie rozrząd. W dniu sprzedaży kupujący przejechał około 60 km i okazało się, że pękł pasek rozrządu. Chciałem oddać kupującemu pieniądze, ale on powiedział, że mam sprawdzić, co się stało, i naprawić usterkę, co też uczyniłem. Po upływie 2 tygodni kupujący wybrał się tym autem do Turcji i sytuacja się powtórzyła. Auto wróciło do Polski i trafiło do serwisu, w którym stwierdzono, że problemem był źle zamontowany rozrząd. Klient teraz chce oddać auto rozłożone na części. Czy może zwrócić auto w takim stanie i żądać oddania całej kwoty? Proszę o poradę.
W zakresie Pana odpowiedzialności zastosowanie mogą znaleźć następujące przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.):
Art. 560 K.c.:
„§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.
§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.
Art. 561 K.c.:
„§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady.
§ 2. Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego.
§ 3. Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca, sprzedawca może odmówić wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady także wtedy, gdy koszty zadośćuczynienia temu obowiązkowi przewyższają cenę rzeczy sprzedanej”.
Z powyższych przepisów wynika, że powinien Pan w pierwszej kolejności usunąć wadę. W następnej kolejności kupujący może żądać obniżenia ceny lub od umowy odstąpić. Z Pana opisu wynika, że kupujący chce od umowy odstąpić, do czego jest uprawniony.
Należy wskazać potencjalne sytuacje, w związku z którymi kupującemu nie przysługują powyższe uprawnienia:
Ponadto kupujący nie może od umowy odstąpić, ale może żądać obniżenia ceny, jeśli wada jest nieistotna (art. 560 par. 4 K.c.).
W innych sytuacjach kupujący może skorzystać z rękojmi, w tym odstąpić od umowy. W przypadku odstąpienia umowę traktuje się jak niezawartą, a strony zwracają to, co świadczyły (art. 494 K.c.). Kwestia tego, w jakim stanie kupujący zwraca pojazd, jest niedoregulowana, natomiast z uwagi na to, że wedle odstąpienia strony zwracają to, co świadczyły, pojazd powinien zostać zwrócony w takim stanie, w jakim był przekazany, a nie w częściach.
Zakup telefonu z wadą fabryczną
Pan Jan kupił nowy telefon w sklepie internetowym. Po kilku dniach zauważył, że ekran samoczynnie gaśnie i nie reaguje na dotyk. Skontaktował się ze sprzedawcą, żądając wymiany na nowy egzemplarz. Sprzedawca, zgodnie z art. 561 K.c., wymienił wadliwy telefon na wolny od wad.
Samochód z ukrytą usterką
Pani Anna kupiła używany samochód w komisie. Po kilku dniach od zakupu okazało się, że skrzynia biegów ma poważną usterkę, o której jej nie poinformowano. Złożyła reklamację i zażądała obniżenia ceny. Sprzedawca próbował naprawić usterkę, ale po kilku wizytach w warsztacie problem nie zniknął. W końcu, zgodnie z art. 560 K.c., pani Anna odstąpiła od umowy i zwróciła pojazd.
Meble z drobną wadą estetyczną
Pan Marek kupił drewniany stół, który dostarczono z niewielkim pęknięciem na powierzchni. Wadę uznano za nieistotną, ponieważ nie wpływała na funkcjonalność mebla. Sprzedawca, powołując się na art. 560 § 4 K.c., odmówił odstąpienia od umowy, ale zaproponował obniżenie ceny. Pan Marek zgodził się na to i otrzymał częściowy zwrot pieniędzy.
Artykuł omawia odpowiedzialność sprzedawcy za wady sprzedanej rzeczy na podstawie Kodeksu cywilnego. Kupujący ma prawo żądać usunięcia wady, wymiany towaru, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy, jeśli wada jest istotna. Sprzedawca musi działać bez nadmiernych niedogodności dla kupującego. Istnieją wyjątki, np. gdy kupujący wiedział o wadzie lub gdy wada jest nieistotna – wówczas odstąpienie od umowy nie jest możliwe. W przypadku odstąpienia strony zwracają sobie wzajemnie to, co świadczyły.
Masz problem z wadliwym towarem i nie wiesz, co powinieneś w takiej sytuacji zrobić? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Pomożemy Ci skutecznie dochodzić swoich roszczeń, wyjaśnimy, kiedy możesz żądać wymiany, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Elżbieta Kaczmarek
Radca prawny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego (praca magisterska z dziedziny prawa pracy). Aplikację radcowską rozpoczęła w 2013 roku. W marcu 2016 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie bydgoskiej. Specjalizuje się w prawie i postępowaniu cywilnym, prawie rodzinnym, spadkowym, prawie pracy, prawie i postępowaniu administracyjnym oraz spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika