• Data: 2024-07-12 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Córka w lutym pojechała na wycieczkę do Egiptu. Jej partner zawarł umowę z biurem podróży za pośrednictwem agenta. Córka jest wpisana do umowy jako osoba towarzysząca. W hotelu była tylko wanna. Pierwszego dnia pobytu ze względu na brak jakichkolwiek materiałów antypoślizgowych zarówno w wannie, jak i na podłodze przed wanną córka poślizgnęła się i uderzyła w róg wanny. Złamała trzy żebra. O zdarzeniu natychmiast powiadomiono hotel i organizatora (zorganizowali pomoc medyczną). Pod koniec lutego córka wraz z partnerem złożyli mailem reklamację (z wyszczególnieniem żądań finansowych). Do dziś nie dostali odpowiedzi na reklamację. Nie wiem, co należy zrobić w takiej sytuacji. Czy ponownie pisać z wezwaniem do zapłaty, czy też założyć sprawę w sądzie? Jeśli sprawa sądowa, to w jakim sądzie? My mieszkamy w Gdańsku, agent ma siedzibę w Gdańsku, a organizator w Warszawie.
W pierwszej kolejności wskazać należy, że aktualnie obowiązująca ustawa, tj. ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 511), wskazuje na termin końcowy, w którym można wystąpić z roszczeniami do organizatora. Zgodnie z art. 50 ust. 4 „roszczenia o odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz obniżenie ceny przedawnia się z upływem 3 lat”. W przepisach tych brak jest również (co miało miejsce w poprzedniej regulacji prawnej) terminu, w którym biuro podróży powinno ustosunkować się do zgłoszonej reklamacji (w poprzednim stanie prawnym było to 30 dni). W tym zakresie nie stosuje się również regulacji mówiącej o tym, że brak odpowiedzi na reklamację w terminie 14 dni stanowi uwzględnienie reklamacji. Zwrócić należy bowiem uwagę, że art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 287) stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do umów o udział w imprezie turystycznej.
Warto przejrzeć dokumenty, które partner córki otrzymał przy zawieraniu umowy. Być może biuro podróży wskazało termin, w którym udzieli odpowiedzi na reklamację, oraz określiło zasady postępowania reklamacyjnego. Jeżeli taki termin jest tamże wskazany, to wówczas należy wysłać do organizatora wezwanie do zapłaty wskazujące kwotę dochodzonego roszczenia z wyznaczeniem terminu do zapłaty, np. 7 dni od dnia doręczenia pisma i ze wskazaniem na brak odpowiedzi na reklamacje oraz powołaniem się na zasady określone w ramach postępowania reklamacyjnego. Jeżeli w dokumentach nie wskazano żadnych zasad dotyczących postępowania reklamacyjnego, to wówczas należy wystosować wezwanie do zapłaty ze wskazaniem kwoty dochodzonego roszczenia oraz wyznaczyć termin np. 7 dni do zapłaty tej kwoty.
Brak reakcji ze strony biura podróży powoduje konieczność złożenia sprawy w sądzie. Do pozwu należy dołączyć:
1. dokument zawarcia umowy,
2. dokument zgłoszenia reklamacyjnego,
3. potwierdzenie przekazania reklamacji do realizacji
4. wezwanie do zapłaty wraz z potwierdzeniem nadania/potwierdzeniem odbioru.
Odnosząc się do właściwości sądu, wskazać należy, że zastosowanie znajdzie przepis art. 34 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805), w myśl którego powództwo o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. Zgodnie z przywołanym wyżej przepisem „powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, zmianę umowy oraz ustalenie istnienia umowy, jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania”. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w judykaturze, „przyjęty w art. 34 K.p.c. łącznik w postaci miejsca wykonania umowy należy określać według przepisów prawa materialnego (art. 454 K.c.), przy czym przy ustalaniu właściwości sądu rozstrzygające znaczenie może mieć miejsce wykonania umowy jako całości albo też tylko miejsce wykonania poszczególnych zobowiązań z niej wynikających. W związku z tym miejsce to może być odmienne dla każdej ze stron umowy zarówno w stosunku do wszystkich zobowiązań wynikających z umowy, jak i do każdego zobowiązania z osobna”. W kontekście powyższego ważna jest siedziba oddziału banku, w którym prowadzone jest konto (rachunek bankowy) partnera (zapewne będzie to bank z siedzibą w miejscu zamieszkania partnera), z którego dokonano zapłaty za wycieczkę. Wówczas w pozwie należy w taki sposób uzasadnić właściwość sądu.
Problemy z zakwaterowaniem
Anna i Marek wyjechali na wycieczkę do Grecji z biurem podróży. Po przyjeździe do hotelu okazało się, że ich pokój nie jest zgodny z opisem w umowie – zamiast widoku na morze mieli widok na parking. Dodatkowo, w pokoju brakowało klimatyzacji, która była obiecywana w ofercie. Po natychmiastowym zgłoszeniu problemu do biura podróży, nie otrzymali żadnej reakcji. Po powrocie do kraju, złożyli reklamację, domagając się częściowego zwrotu kosztów. Biuro podróży nie odpowiedziało na reklamację, więc Anna i Marek zdecydowali się skierować sprawę do sądu, dołączając wszystkie dokumenty potwierdzające ich roszczenia.
Niewłaściwa opieka medyczna
Tomasz wybrał się na wycieczkę do Hiszpanii z biurem podróży. Podczas zwiedzania miasta złamał nogę i potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej. Biuro podróży zapewniło w umowie całodobową opiekę medyczną, jednak w rzeczywistości pomoc była opóźniona i nieodpowiednia. Tomasz musiał samodzielnie zorganizować transport do szpitala. Po powrocie do Polski, złożył reklamację do biura podróży, domagając się zwrotu kosztów leczenia. Po braku odpowiedzi ze strony biura, zdecydował się na wezwanie do zapłaty, a następnie złożył pozew w sądzie.
Niedziałające atrakcje
Małgorzata i Jan pojechali na zorganizowaną wycieczkę do Włoch, gdzie w ofercie były obiecane wycieczki z przewodnikiem do znanych zabytków. Na miejscu okazało się, że przewodnik nie znał języka polskiego, a część wycieczek została odwołana bez wcześniejszej informacji. Małgorzata i Jan byli zmuszeni sami organizować zwiedzanie, co znacznie zwiększyło ich koszty. Po powrocie do kraju, złożyli reklamację z żądaniem zwrotu części kosztów wycieczki. Biuro podróży nie odpowiedziało na ich reklamację, więc zdecydowali się na drogę sądową, załączając wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające ich roszczenia.
Uzyskanie odszkodowania od biura podróży wymaga dokładnego udokumentowania wszelkich nieprawidłowości i terminowego składania reklamacji. W przypadku braku odpowiedzi ze strony biura podróży, niezbędne może być skierowanie sprawy do sądu. Pamiętajmy o dochowywaniu terminów i zgromadzeniu wszelkich dowodów, aby skutecznie dochodzić swoich praw.
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania od biura podróży? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism – zapewniamy wsparcie na każdym etapie sprawy! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika