Co zrobić z rzeczami najemców, z którymi kontakt się urwał?

• Data: 2024-09-20 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Przed ponad miesiącem najemy opuścili bez uprzedzenia mieszkanie, nie zapłacili najmu za ostatni miesiąc, są też niezapłacone rachunki za media. Wcześniej wysłałam do nich list z wypowiedzeniem umowy najmu, ale go nie odebrali. Nie oddali też kluczy, zostawili zapalone światło, dopiero sąsiedzi dali mi znać. A najgorsze, że pozostawili swoje rzeczy: meble, naczynia, ubrania, jakieś dokumenty w kartonie. Kontakt się z nimi urwał – nie odbierają telefonów, na maila też nie reagują. W jaki sposób mogę te wszystkie przedmioty usunąć z mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić z rzeczami najemców, z którymi kontakt się urwał?

Porzucone rzeczy najemców

Co do zasady, rzeczy najemcy stanowią jego własność, więc samowolne pozbycie się ich mogłoby Panią ostatecznie narazić na odpowiedzialność karną lub cywilną.

Z opisu wynika, że najemcy po prostu porzucili swoje rzeczy. Porzucić natomiast rzeczy można z zamiarem wyzbycia się ich lub bez takiego zamiaru.

Jeśli zdołałaby Pani ustalić (najlepiej pisemnie, SMS, e-mail), że najemcy porzucili swoje rzeczy i nie chcą po nie wrócić (z zamiarem wyzbycia się), przestają być one ich własnością i mogłaby Pani (jako posiadacz samoistny) nimi swobodnie dysponować według uznania.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rzecz zgubiona zgłoszona do starostwa jako organu administracji rządowej

W przypadku jednak porzucenia rzeczy przez właściciela bez zamiaru wyzbycia się jej własności, rzecz porzuconą trzeba będzie traktować jak rzecz zgubioną.

W przypadku zaś rzeczy porzuconej bez zamiaru wyzbycia się prawa własności osoba, która znalazła taką rzecz, powinna niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do jej odbioru. Jeżeli jednak znalazca nie zna aktualnego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (lub nie ma z nią kontaktu), powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy – starostę wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej.

W pierwszej kolejności proszę skierować formalne wezwanie do byłych najemców, wyznaczając im odpowiedni termin do odbioru rzeczy pod rygorem uznania, że rzeczy zostaną uznane za niczyje (za potwierdzeniem odbioru).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Opuszczone mieszkanie z zapomnianymi rzeczami

Pani Anna wynajmowała swoje mieszkanie parze studentów, którzy po zakończeniu semestru nagle wyprowadzili się, nie informując jej o tym wcześniej. Zostawili w mieszkaniu nie tylko nieopłacone rachunki, ale również swoje rzeczy – książki, ubrania i sprzęt elektroniczny. Próby kontaktu z nimi okazały się bezskuteczne – studenci nie odbierali telefonów, a e-maile pozostawały bez odpowiedzi. Pani Anna, nie wiedząc, co zrobić z pozostawionymi przedmiotami, skierowała do byłych najemców formalne wezwanie do odbioru rzeczy. Po upływie wyznaczonego terminu uznała rzeczy za porzucone z zamiarem wyzbycia się własności i mogła nimi swobodnie dysponować.

 

Nieuprzątnięte rzeczy po najemcach

Pan Marek wynajął swoje mieszkanie rodzinie z dwójką dzieci. Po kilku miesiącach, kiedy najemcy przestali płacić czynsz, okazało się, że nagle wyprowadzili się, pozostawiając w mieszkaniu sporo rzeczy – od mebli po dokumenty. Pan Marek próbował się z nimi skontaktować, ale bezskutecznie. Po konsultacji z prawnikiem, wysłał do byłych najemców list polecony z informacją o konieczności odbioru rzeczy. Gdy list wrócił jako nieodebrany, Pan Marek zgłosił porzucone rzeczy do starostwa jako rzeczy zgubione, zabezpieczając się w ten sposób przed odpowiedzialnością prawną.

 

Rzeczy pozostawione w wynajmowanym mieszkaniu

Pani Barbara wynajmowała swoje mieszkanie młodemu małżeństwu, które wyprowadziło się bez uprzedzenia, pozostawiając za sobą niezapłacone rachunki i liczne przedmioty osobiste – ubrania, naczynia, a nawet kilka wartościowych przedmiotów. Mimo wielu prób kontaktu, małżeństwo nie odpowiadało na wiadomości. Pani Barbara postanowiła zabezpieczyć swoje interesy i zgłosiła porzucone rzeczy do starostwa jako rzeczy zgubione. Dzięki temu mogła legalnie zająć się sprzątaniem mieszkania i wynająć je nowym lokatorom, bez obawy o potencjalne roszczenia ze strony poprzednich najemców.

Podsumowanie

W przypadku pozostawionych przez najemców rzeczy, kluczowe jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie procedur prawnych. Należy skontaktować się z byłymi najemcami, wyznaczając im termin na odbiór rzeczy, a w razie braku odpowiedzi, zgłosić porzucone przedmioty do starostwa. Tylko wtedy właściciel może bezpiecznie i zgodnie z prawem usunąć je z mieszkania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawach związanych z najmem? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem rozwiązać każdy problem z najemcami. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »