Czy możesz żądać nowego towaru w ramach rękojmi?

• Data: 2024-10-09 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Mam problem związany z rękojmią. W listopadzie 2021 r. zgłosiłem reklamację prefabrykowanych murów oporowych. Mury miały istotne wady grożące katastrofą budowlaną. 18.01.2022 r. wysłałem pismo z informacją, że jestem gotowy do wymiany tych murów na podstawie rękojmi z art. 560. W dokumencie napisałem, że wymiana murów ma się zakończyć protokołem końcowym. Wykonawca mury wymienił w marcu, niestety posiadały istotne wady. Zaprosiłem wykonawcę 01.04.2022 r., aby podpisać protokół i poinformować go, że nie odbieram murów. Niestety, pogoda nie pozwoliła na odbiór murów, dlatego przełożyliśmy podpisanie protokołu końcowego na inny termin. Czy w ramach rękojmi mogę nie odebrać murów i kazać mu wymienić je na nowe? Dodam, że chciałbym uniknąć odstąpienia od umowy w związku z tym, że ponowne wykonanie murów jest teraz dwa razy droższe.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy możesz żądać nowego towaru w ramach rękojmi?

Odpowiedzialność wynikająca z umowy o dzieło

Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 i następnych Kodeksu cywilnego (dalej K.c.). Zgodnie z treścią tegoż artykułu „przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”. Na podstawie art. 638 K.c. do umów o dzieło stosuje się również przepisy dotyczące rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność jest wyłączona tylko wtedy, gdy wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale pochodzącym od zamawiającego.

Na podstawie art. 638 K.c. „do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży”. Jest to dla Pana korzystne, gdyż można wprost powoływać się na te udogodnienia dotyczące rękojmi. Dlatego też teraz należy odwołać się do przepisów dotyczących sprzedaży, a konkretnie odpowiedzialności za towar niezgodny z umową, które stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 556 K.c. „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne”. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 K.c. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Protokół końcowy

Tutaj prawidłowo wezwał Pan do naprawy, co pozwala na podjęcie dalszych kroków. Jeśli chodzi o to, że umówili się Państwo słownie na 10.04, mimo że w piśmie wyznaczono 15.04, może być to nieco kłopotliwe, gdyż w razie problemów trudniej byłoby udowodnić, że nastąpiła zmiana terminu, chyba że miałby Pan maile lub SMS-y potwierdzające umówienie terminu. W najgorszym wypadku bezpieczniej byłoby zaczekać do tego 15.04, chyba że rzeczywiście przyjdzie wcześniej, aby podpisać protokół końcowy.

Protokół końcowy nie jest dokumentem regulowanym przepisami Kodeksu cywilnego, dlatego też trudno mi określić tak ogólnie, co tam mogłoby być. Na pewno powinno być tam wyliczenie wad, jakie są w murze i stwierdzenie, że nie dokonuje Pan odbioru. Nie jest jednak niezbędne, żeby tam Pan dokładnie określał, że Pan wzywa do ponownego naprawienia szkody, gdyż istnieje ryzyko, że z tego powodu nie będzie chciał go podpisać ani poświadczyć, że odebrał i potem byłoby jedynie słowo przeciwko słowu. Mógłby powstać problem, gdyby zaprzeczał, że go widział lub otrzymał. Oczywiście dobrze jest, żeby Pan go sporządził i wymienił w nim wady oraz poinformował, że Pan się nie zgadza, ale chodzi mi o to, że wezwanie do ponownej naprawy może Pan zawrzeć w innym piśmie, gdzie będzie nie tylko ono, ale również informacja o tym, że skorzysta Pan z wykonania zastępczego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wykonanie zastępcze

Wykonanie zastępcze oznacza, że powierzy Pan wykonanie innej osobie na koszt i ryzyko dłużnika, a więc mógłby Pan wynająć inną firmę, a potem zwrócić się o zwrot kosztów do wykonawcy. Jak domyślam się, konieczne byłoby wszczęcie postępowania sądowego w przypadku braku dobrowolnej zapłaty, ale nie powinno być problemu z uzyskaniem nakazu zapłaty. W tym celu trzeba jednak dysponować całą dokumentacją, wezwaniem do wykonania, tym protokołem odbioru, wezwaniem do naprawienia z zastrzeżeniem o wykonaniu zastępczym (lub odpowiednią informacją w protokole odbioru) i jeśli Pan będzie musiał z tego skorzystać – z faktury wystawionej przez osobę, która w zastępstwie będzie musiała naprawić mur. Rozumiem, że w związku ze znacznym wzrostem cen odstąpienie nie jest dla Pana opłacalne, ale wykonanie zastępcze oznaczałoby, że wykonawca musiałby pokryć całe koszty, nawet jeśli będą wyższe od jego wynagrodzenia, co tak naprawdę byłoby dla niego nieopłacalne. Warto byłoby mu to uświadomić, gdyż wtedy zrozumie, że nawet dla niego korzystniej byłoby, gdyby sam dokonał prawidłowej naprawy, aniżeli musiał ponosić koszty naprawy przez kogoś innego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Wymiana telefonu z wadą fabryczną Pan Marek kupił nowy smartfon, który po kilku tygodniach użytkowania zaczął się samoczynnie wyłączać. Skorzystał z rękojmi i zażądał wymiany na nowy telefon. Sprzedawca najpierw zaproponował naprawę, jednak po trzeciej nieudanej próbie usunięcia usterki, Marek ostatecznie uzyskał nowy telefon bez dodatkowych kosztów.

 

Reklamacja butów z wadliwą podeszwą Pani Anna kupiła drogie buty, ale już po miesiącu użytkowania podeszwa zaczęła pękać. Zgłosiła reklamację, żądając wymiany towaru na nowy. Sklep próbował najpierw naprawić buty, lecz po ponownej reklamacji uznał wadę za istotną i wymienił buty na nową parę.

 

Wymiana mebli na podstawie rękojmi Pan Tomasz zamówił zestaw mebli kuchennych, ale po ich dostawie okazało się, że drzwi szafek nie pasują do korpusów, a całość była niestabilna. Zgłosił reklamację na podstawie rękojmi i zażądał wymiany zestawu na nowy. Po kilku tygodniach producent wymienił meble, dostarczając nowe i zgodne z umową.

Podsumowanie

Rękojmia daje konsumentowi możliwość żądania wymiany towaru na nowy, gdy zakupiony produkt ma istotne wady, które nie zostały skutecznie naprawione. Warto pamiętać, że prawo do wymiany przysługuje niezależnie od gwarancji i jest ważnym narzędziem ochrony praw kupującego. W przypadku oporów ze strony sprzedawcy warto skorzystać z zapisów Kodeksu cywilnego, aby egzekwować swoje prawa.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism procesowych i reklamacyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Skorzystaj z naszej pomocy, aby skutecznie bronić swoich praw w przypadku sporów konsumenckich i reklamacyjnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Joanna Korzeniewska

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »