• Data: 2024-11-28 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Posiadam 4 małe działki rolne, każda o powierzchni ok. 500 m2. Kupiłem je razem z tzw. domkiem holenderskim i tarasem. Niestety, nadzór budowlany wydał decyzję o rozbiórce całości. Czy ww. domek holenderski mogę czasowo przetrzymać na jednej z działek (np. na innej, niż był ustawiony) przez okres 180 dni, do czasu kiedy będę miał możliwość jego sprzedaży i faktycznego usunięcia z działki?
Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane „przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe”. Budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie dokonania zgłoszenia (art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1).
Z przepisu art. 30 ust. 6 pkt 3 Prawa budowlanego wynika, że właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
Według art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego obiektem takim jest obiekt niepołączony trwale z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Przepisy Prawa budowlanego nie przewidują zgłoszenia innego rodzaju robót budowlanych w stosunku do takiego obiektu, w tym jego przeniesienia. Rozbiórka tymczasowego obiektu budowlanego lub jego przeniesienie w określonych terminach, wynikających z art. 29 ust. 1 pkt 12 Prawa budowlanego, stanowią obowiązek inwestora, wznoszącego tymczasowy obiekt budowlany, jak stanowi tenże przepis. W istocie więc zgłoszenie właściwemu organowi zamiaru przeniesienia tymczasowego obiektu budowlanego będzie stanowiło zgłoszenie jego budowy, a więc wzniesienia w konkretnie wskazanym miejscu. Rzecz jasna, musi być to miejsce inne niż miejsce, w którym obiekt ten już się znajduje, bowiem w przeciwnym wypadku zgłoszenie będzie dotyczyło wykonania fikcyjnego działania, polegającego na przeniesieniu istniejącego obiektu z miejsca, w którym jest posadowiony w to samo miejsce.
Należy więc złożyć wniosek – zgłoszenie wybudowania budynku tymczasowego na terenie, który nie jest objęty nakazem rozbiórki.
Przeniesienie domku holenderskiego na inną działkę po nakazie rozbiórki jest możliwe, pod warunkiem, że domek ten nie jest trwale połączony z gruntem i spełnia warunki tymczasowego obiektu budowlanego. Prawo budowlane umożliwia ustawienie takiego obiektu na innej działce na okres do 180 dni, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, wymagane jest jedynie zgłoszenie. To rozwiązanie daje właścicielowi czas na sprzedaż domku lub podjęcie innych kroków przed ostatecznym usunięciem go z terenu.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz profesjonalne sporządzanie pism i dokumentów, dostosowane do Twoich potrzeb – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika