Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Czy muszę stawić się na rozprawie?

• Data: 2024-12-27 • Autor: Aleksandra Pofit

Dostałem wezwanie w charakterze świadka w sprawie moich dwóch sąsiadów. Ten spór trwa od kilku lat. Rok temu podpisałem jednemu sąsiadowi pismo, że nie widzę przeciwskazań, żeby mógł chodzić ze swoim psem na spacery. Teraz moje dane zostały wykorzystane do dalszego sporu i zostałem wezwany na sprawę w charakterze świadka. Nie chcę uczestniczyć w tym sporze, boję się o swoje dobre imię na osiedlu, nie chcę stawać po żadnej stornie. Czy mogę napisać pismo do sądu, że nie chcę uczestniczyć w tym sporze?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy muszę stawić się na rozprawie?

Niestety nie ma takiej możliwości. Ma Pan obowiązek stawić się w sądzie i zeznawać. Mówi o tym Kodeks postępowania cywilnego. Gdyby się Pan nie stawił, sąd najpierw skaże Pana na karę grzywny, zawiadomi powtórnie, a następnie w razie ponownego niestawiennictwa może Pana przymusowo doprowadzić do sądu.

Cofnięcie wniosku o przesłuchanie

Ma Pan jednak dwa nieformalne wyjście, a mianowicie poprosić sąsiada o cofnięcie wniosku o Pana przesłuchanie i odpowiednio mu to umotywować. Tylko bowiem on może Pana zwolnić obecnie z obowiązku zeznawania. 

„Art. 261 [Prawo odmowy zeznań]

§ 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.

§ 2. Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

Art. 274 [Nieusprawiedliwione niestawiennictwo]

§ 1. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie.

§ 2. Przepis paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio do świadka, który oddalił się bez zezwolenia przewodniczącego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Spór sąsiedzki o hałas. Pan Marek został wezwany do sądu jako świadek w sprawie sporu między sąsiadami o uciążliwy hałas. Marek chciał uniknąć stawienia się w sądzie, ale dowiedział się, że ma obowiązek złożyć zeznania. Po nieudanej próbie przekonania sąsiada do cofnięcia wniosku o jego przesłuchanie, musiał stawić się w sądzie, aby uniknąć grzywny i przymusowego doprowadzenia.

 

Rodzinny konflikt o spadek. Pani Anna została wezwana na świadka w sprawie o podział spadku po zmarłym dziadku. Mimo że chciała uniknąć zeznań, ponieważ sprawa dotyczyła bliskich jej osób, nie mogła odmówić stawienia się w sądzie, ponieważ nie była blisko spokrewniona ze stronami postępowania. Gdyby się nie pojawiła, groziłyby jej kara finansowa i przymusowe doprowadzenie.

 

Proces o oszustwo finansowe. Pan Tomasz został wezwany jako świadek w sprawie dotyczącej oszustwa finansowego, którego sprawca był jego dawnym kolegą. Tomasz nie chciał zeznawać, obawiając się reperkusji w środowisku zawodowym. Wiedział jednak, że odmowa stawienia się w sądzie skończy się grzywną, a nawet przymusowym doprowadzeniem, dlatego stawił się na rozprawie i zeznawał zgodnie z prawem.

Podsumowanie

Jeśli zostaniesz wezwany do sądu jako świadek, masz obowiązek stawić się i zeznawać. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje sankcje za nieusprawiedliwione niestawiennictwo, takie jak grzywna, ponowne wezwanie, a nawet przymusowe doprowadzenie. Jedynym wyjątkiem od obowiązku zeznań są bliscy krewni stron oraz sytuacje, w których zeznanie mogłoby narazić świadka lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub znaczną szkodę majątkową. Możliwe jest też cofnięcie wniosku o przesłuchanie przez stronę, która złożyła taki wniosek.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie obowiązków świadka w postępowaniu cywilnym. Jeśli zostałeś wezwany do sądu i nie wiesz, jak postąpić, pomożemy Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki. Doradzimy, jakie kroki podjąć w przypadku niestawiennictwa, grzywny lub możliwości cofnięcia wniosku o przesłuchanie. Z nami będziesz pewny swojego postępowania w sądzie, a także ochronisz swoje interesy prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie na każdym etapie postępowania.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »