• Autor: Małgorzata Rybarczyk
Jestem właścicielką mieszkania, które wynajmuję. W przyszłym miesiącu kończy się umowa, jest to najem okazjonalny. Moje pytanie dotyczy jej przedłużenia. Osoba, z którą podpisałam umowę, wyraża chęć jej przedłużenia. Mieszka ona z jeszcze jedną osobą (dane tejże były również uwzględnione w umowie), jednak ona zamierza się wyprowadzić, a wprowadza się inna. Chciałabym wiedzieć, czy potrzebna będzie kolejna wizyta u notariusza, czyli nowa umowa, czy można zrobić aneks do istniejącej umowy i zgłosić go do US? Jak rozwiązać ten temat?
Kwestie dotyczące umowy najmu okazjonalnego uregulowane zostały w ustawie o ochronie praw lokatorów. Ustawa ta w artykule 19a ust. 6 stanowi umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Oznacza to, iż do zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu wystarczy zachowanie formy pisemnej, natomiast oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji musi być złożone w akcie notarialnym. Wynika to bowiem z zapisu art. 19a ust. 2: „do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu,;
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym”.
Znaczenie czasownika „załączać”, w jakim występuje on w języku ogólnym, oznacza, że oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji powinno stanowić swego rodzaju załącznik do umowy najmu okazjonalnego lokalu. I jedynie w stosunku do niego ustawodawca wprowadził obowiązek zachowania formy aktu notarialnego.
Zobacz też: Aneks do umowy darowizny
W związku z tym każda zmiana samej umowy może być również sporządzona w zwykłej formie pisemnej. Wyjątkowo aneks w formie aktu notarialnego jest obowiązkowy dla ważności umowy w sytuacji, gdy podpisując „pierwotną umowę”, zawarli w niej Państwo zapis, iż wszelkie zmiany umowy lub jej aneksy musza być zawieranie w formie aktu notarialnego. Jeżeli takiego zapisu Państwo nie wprowadzili, to oczywiście zarówno przedłużenie umowy z obecnym najemcą, jak i podpisanie umowy z nowym najemcą mogą być zawarte w zwykłej formie pisemnej. Jedynie oświadczenie o poddaniu się egzekucji od nowego najemcy będzie Pani musiała ponownie przyjąć notarialnie.
Oczywiście zawarcie kolejnej umowy, nawet poprzez aneksowanie jej polegające na ustaleniu nowego okresu najmu, jak i podstawienie nowego najemcy, musi Pani zgłosić w US.
Przedłużenie umowy z tym samym najemcą, bez zmian w warunkach.
Pan Kowalski wynajmuje mieszkanie od Pani Nowak na podstawie umowy najmu okazjonalnego, która wygasa z końcem roku. Obie strony są zadowolone ze współpracy i chcą kontynuować najem na dotychczasowych warunkach. W tym przypadku wystarczy sporządzić pisemny aneks do umowy, w którym określa się nowy okres najmu (np. kolejny rok). Aneks ten, podpisany przez obie strony, dołącza się do pierwotnej umowy. Nie ma potrzeby ponownej wizyty u notariusza, ani sporządzania nowego oświadczenia o poddaniu się egzekucji, ponieważ dotyczy ono tej samej osoby. Należy jednak pamiętać o zgłoszeniu zmiany w Urzędzie Skarbowym.
Przedłużenie umowy z tym samym najemcą, ze zmianą wysokości czynszu.
Pani Wiśniewska wynajmuje kawalerkę od Pana Nowaka. Umowa najmu okazjonalnego dobiega końca. Strony uzgodniły, że umowa zostanie przedłużona, ale z powodu wzrostu cen rynkowych, czynsz zostanie podniesiony o 100 zł. W tej sytuacji również sporządza się aneks do umowy. W aneksie tym należy wyraźnie zaznaczyć, że zmienia się wysokość czynszu, podając nową kwotę i datę, od której zmiana ta obowiązuje. Pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, nie jest wymagana wizyta u notariusza, ale konieczne jest zgłoszenie zmiany w US.
Przedłużenie umowy ze zmianą osoby zamieszkującej (tak jak w Pani pytaniu).
Pan Adam wynajmuje mieszkanie od Pani Ewy. W umowie najmu okazjonalnego, oprócz Pana Adama, widnieje również jego partnerka, Pani Beata. Umowa wkrótce wygasa, a Pan Adam chce ją przedłużyć. Pani Beata jednak wyprowadza się, a w jej miejsce wprowadza się Pan Karol. W tym przypadku sytuacja jest bardziej złożona. Z punktu widzenia prawnego, mamy do czynienia z nowym najemcą (Pan Karol). W związku z tym, konieczne jest uzyskanie od Pana Karola nowego oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Należy zatem sporządzić aneks do umowy, w którym wskazuje się, że Pani Beata przestaje być stroną umowy, a Pan Karol staje się nowym współnajemcą. Do aneksu należy dołączyć notarialne oświadczenie Pana Karola. Zmianę tę, oczywiście, zgłasza się w Urzędzie Skarbowym. W tym wypadku nie zawieramy nowej umowy od początku, a jedynie aneksujemy istniejącą, uwzględniając zmiany osobowe po stronie najemcy i dołączając wymagane oświadczenie notarialne od nowej osoby.
Aneks do umowy najmu okazjonalnego jest wystarczający w przypadku przedłużenia umowy z tym samym najemcą i bez zmian w warunkach lub ze zmianami, które nie dotyczą osób. Natomiast w sytuacji zmiany osoby zamieszkującej, konieczne jest uzyskanie nowego oświadczenia notarialnego od nowej osoby i dołączenie go do aneksu. Zawsze należy pamiętać o zgłoszeniu zmian w Urzędzie Skarbowym.
Udzielamy porad prawnych w zakresie prawa najmu, w tym najmu okazjonalnego, analizujemy umowy i aneksy, pomagamy w interpretacji przepisów. Opisz swój problem w formularzu.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Małgorzata Rybarczyk
Zapytaj prawnika