Darowizna ziemi dla żołnierza zawodowego

Syn pełni służbę kandydacką, jest studentem IV roku uczelni wojskowej WAT, ma podpisany kontrakt, że po zakończeniu studiów przez 10 lat będzie żołnierzem zawodowym. Chcielibyśmy z mężem przepisać mu darowizną ok. 2 ha gruntów ornych. Czy potrzebna jest na to zgoda dowódcy (komendanta WAT) – działalność rolnicza? Czy musi być ubezpieczony w KRUS-ie teraz lub później, gdy będzie żołnierzem zawodowym? Co z emeryturą wojskową, jeśli będzie posiadał ziemię?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Darowizna ziemi dla żołnierza zawodowego

Art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych mówi:

 

„1. Żołnierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić działalności gospodarczej.
2. Za pracę zarobkową uważa się pracę świadczoną osobiście:
1) w ramach stosunku pracy;
2) na podstawie innego tytułu, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dłuższy niż jeden miesiąc.
3. Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, może zezwolić żołnierzowi na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli:
1) nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych przez żołnierza;
2) wpływa na podwyższenie jego kwalifikacji;
3) nie narusza prestiżu żołnierza zawodowego;
4) prowadzona działalność gospodarcza lub działalność podmiotu, u którego będzie świadczona praca, nie dotyczy wyrobów, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usług, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych.
3a. Praca zarobkowa nie może być wykonywana przez żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę oraz jednostce wojskowej bezpośrednio podległej, z zastrzeżeniem ust. 3b.
3b. Żołnierz zawodowy może wykonywać pracę zarobkową w tej samej lub podległej jednostce wojskowej, w której pełni służbę, niebędącej jednostką budżetową, na podstawie innej niż umowa o pracę.
4. Dowódca jednostki wojskowej w przypadku naruszenia warunków, o których mowa w ust. 3, może cofnąć zezwolenie na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej.
5. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 3–4. Rozporządzenie powinno w szczególności określić dane jakie powinien zawierać wniosek żołnierza o zezwolenie na pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej, z uwzględnieniem miejsca, charakteru i czasu pracy lub prowadzonej działalności gospodarczej, jaka ma być wykonywana, a także szczegółowe warunki odmowy lub cofnięcia zezwolenia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Aby żołnierz zawodowy mógł prowadzić gospodarstwo rolne, co stanowi działalność gospodarczą, jak uzasadniono w oparciu o interpretację judykatury (orzecznictwa sądowego), konieczne jest uprzednie wystąpienie do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o udzielenie zezwolenia. 

 

Zasadniczo prowadzenie gospodarstwa ani nie koliduje z wykonywaniem zadań służbowych przez żołnierza zawodowego, ani tym bardziej nie narusza jego prestiżu, nie powinno być problemów z uzyskaniem takiej zgody. Przepisy regulaminu studiów nie zawierają takich obostrzeń. Jednak nie zaszkodzi takiej informacji złożyć.

 

Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie – osoba posiadająca inne ubezpieczenie społeczne nie podlega pod ubezpieczenie społeczne rolników. Więc nie musi być ubezpieczony w KRUS-ie. Prawo do emerytury wojskowej nie jest zależne od posiadanego gospodarstwa rolnego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pierwszy przykład: Kapral Michał otrzymał ziemię od rodziców
Kapral Michał, żołnierz zawodowy, po ukończeniu akademii wojskowej odziedziczył po rodzicach 3 hektary gruntów ornych. Chciał je utrzymać, by w przyszłości przekazać dzieciom, ale nie planował prowadzenia działalności rolniczej. Dowiedział się, że samo posiadanie ziemi nie wymaga zgody dowódcy, ale jeśli chciałby ją aktywnie uprawiać i sprzedawać plony, musiałby wystąpić o zezwolenie. Zdecydował więc, że wydzierżawi ziemię sąsiadowi, unikając konieczności uzyskiwania zgody i zachowując nieruchomość w rodzinie.

 

Drugi przykład: Porucznik Anna i problem z działalnością rolniczą
Porucznik Anna, pełniąca służbę w wojsku, odziedziczyła gospodarstwo rolne po dziadkach. Ponieważ chciała je rozwijać i korzystać z dopłat unijnych, musiała uzyskać zgodę przełożonego na prowadzenie działalności rolniczej. Wniosek złożyła zgodnie z przepisami i otrzymała pozytywną decyzję, ponieważ jej obowiązki wojskowe nie kolidowały z działalnością rolniczą. Ponieważ była ubezpieczona w ZUS jako żołnierz, nie musiała opłacać składek KRUS.

 

Trzeci przykład: Starszy szeregowy Tomasz i emerytura wojskowa
Starszy szeregowy Tomasz przez lata pełnił służbę w wojsku i jednocześnie posiadał niewielką działkę rolną, którą odziedziczył po rodzicach. Gdy zbliżał się do wojskowej emerytury, obawiał się, czy posiadanie ziemi nie wpłynie na jego świadczenia. Po konsultacji z prawnikiem wojskowym dowiedział się, że jego prawo do emerytury nie zależy od posiadania gospodarstwa, o ile nie prowadzi na nim działalności rolniczej. W konsekwencji pozostawił ziemię rodzinie, nie musząc obawiać się o swoje świadczenia.

Podsumowanie

Posiadanie ziemi przez żołnierza zawodowego nie jest zabronione, jednak jej aktywne użytkowanie jako gospodarstwo rolne może wymagać zgody dowódcy jednostki wojskowej. Jeśli żołnierz nie prowadzi działalności rolniczej, nie musi ubiegać się o takie pozwolenie. Co więcej, nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia w KRUS, ponieważ jako żołnierz zawodowy jest objęty systemem ubezpieczeń wojskowych. Posiadanie gruntów nie wpływa również na prawo do emerytury wojskowej, o ile nie stanowią one źródła dodatkowego dochodu wynikającego z działalności gospodarczej. Warto jednak skonsultować się z przełożonymi, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla żołnierzy zawodowych i ich rodzin w zakresie prawa wojskowego, darowizn, ubezpieczeń i emerytur. Skontaktuj się z nami, aby szybko i wygodnie uzyskać rzetelną opinię prawną oraz pomoc w interpretacji przepisów. Gwarantujemy dyskrecję, indywidualne podejście i jasne wyjaśnienie nawet najbardziej skomplikowanych kwestii.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny - Dz.U. 2022 poz. 655

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl