Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dzierżawca wyciął drzewo bez zgody właściciela, jakie prawa ma wydzierżawiający?

• Data: 2024-12-05 • Autor: Adam Nowak

Wydzierżawiłam działkę rekreacyjną nad jeziorem. Dzierżawca bez mojej wiedzy i zgody wyciął duży orzech włoski. Z tego, co wiem, to na wycięcie drzewa owocowego nie trzeba mieć zezwolenia, ale nie można go usunąć bez zgody właściciela. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dzierżawca wyciął drzewo bez zgody właściciela, jakie prawa ma wydzierżawiający?

Wycięcie drzewa przez dzierżawcę

W opisanej sprawie należy odnieść się do treści art. 696 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.), który podaje, że „dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego”. W tym zakresie warto sięgnąć do treści wyroku Sądu Najwyższego z 21.06.2011 r., sygn. akt I CSK 598/10: „Przy ocenie tego, czy dzierżawca jest uprawniony do naruszenia substancji przedmiotu dzierżawy, zasadnicze znaczenie ma treść umowy przy uwzględnieniu również czasu trwania stosunku obligacyjnego. Brak zgody ze strony wydzierżawiającego na rozbiórkę budynku na gruncie nie może być też skutecznie usprawiedliwiany nieuregulowaniem w umowie dzierżawy kwestii wynagrodzenia za zniszczenie dotychczasowego mienia. Sugestia ewentualnej nieracjonalności wydzierżawiającego w tym zakresie nie da się bowiem pogodzić z odpłatnym charakterem umowy dzierżawy”.

W świetle powyższego nie jest zatem tak, że w umowie dzierżawy musiał znajdować się zapis, że dzierżawca nie może dokonać wycinki. Taka wycinka stanowi przejaw naruszenia prawidłowej gospodarki, co nie mogło się odbyć bez zgody wydzierżawiającego, tj. właściciela. W przypadku naruszenia art. 696 K.c. wydzierżawiającemu przysługuje prawo natychmiastowego wypowiedzenia umowy dzierżawy, jeśli zachowanie dzierżawcy nie uległo zmianie po upomnieniu przez wydzierżawiającego (art. 667 § 2 w zw. z art. 694 K.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie do naprawienia szkody

Niezależnie od powyższego wydzierżawiający może wystąpić przeciwko dzierżawcy z roszczeniem o naprawienie szkody (art. 471 i in. K.c.), jakiej doznał w związku z naruszeniem przez dzierżawcę obowiązków wynikających z art. 696 K.c. W konsekwencji przysługuje Pani uprawnienie do rozwiązania umowy dzierżawy i niezależnie od tego może Pani również wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody powstałej na skutek wycinki drzewa.

Na marginesie dodajmy też, że zgodnie z art. 705 K.c. „po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Samowolna wycinka drzewa przez dzierżawcę ogródka działkowego

Pan Tomasz dzierżawił ogródek działkowy od właściciela przez pięć lat. Bez jego zgody wyciął rosnący tam klon, argumentując, że cień drzewa ograniczał mu możliwość uprawy warzyw. Właściciel dowiedział się o wycince podczas wizyty na działce i zażądał odszkodowania za stratę drzewa. Sąd przyznał rację właścicielowi, uznając, że dzierżawca naruszył przepisy Kodeksu cywilnego i zasadę prawidłowej gospodarki.

 
Wycięcie brzozy przez sąsiada bez zgody właściciela

Pani Maria, właścicielka niewielkiej działki rekreacyjnej, zauważyła, że jej sąsiad wyciął rosnącą na granicy działki brzozę. Sąsiad twierdził, że drzewo zagrażało bezpieczeństwu jego altany, ale nie uzyskał zgody właścicielki ani wymaganych zezwoleń na usunięcie drzewa. Pani Maria wniosła sprawę do sądu, domagając się rekompensaty za wycięcie drzewa. Sąd uznał działanie sąsiada za bezprawne i nakazał zapłatę odszkodowania.

 
Usunięcie orzecha przez firmę budowlaną wynajętą przez dzierżawcę

Dzierżawca działki letniskowej zlecił firmie budowlanej prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę altany, co obejmowało również wycięcie dużego orzecha włoskiego. Firma wycięła drzewo bez wiedzy i zgody właściciela działki. Właściciel zgłosił sprawę do gminy, która nałożyła na dzierżawcę karę administracyjną za brak zezwolenia, a dodatkowo właściciel wystąpił do sądu o naprawienie szkody materialnej i usunięcie skutków wycinki.

Podsumowanie

Wycięcie drzewa bez zgody właściciela działki, nawet jeśli formalnie nie wymaga zezwolenia, może stanowić naruszenie prawa. Dzierżawca ma obowiązek dbać o przedmiot dzierżawy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i nie może dokonywać zmian bez zgody właściciela. W przypadku samowolnej wycinki właściciel może żądać odszkodowania i rozważyć rozwiązanie umowy dzierżawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z 21.06.2011 r., sygn. akt I CSK 598/10

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »