• Data: 2023-10-12 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska
Odebrałam dziś paczkę z uszkodzoną bluzą zamówioną przez portal Vinted. Po napisaniu wiadomości do sprzedającej z pytaniem, dlaczego wysłała przedmiot z wadą, zostałam przez nią na grupie na Facebooku oczerniona – nazwała mnie oszustką. Na tej grupie są osoby z mojego miasta, znajomi, na zdjęciu profilowym mam swoje zdjęcie, a w nazwie profilu imię i nazwisko. Jestem nauczycielką i są tam także moi uczniowie. Dostałam również wiadomość od osoby trzeciej z mojego miasta, że będzie nagłaśniała tę sprawę. A ja nic złego nie zrobiłam, bluza faktycznie była uszkodzona i brudna. Czy jest coś co mogę w tej sprawie zrobić? Nie wykluczam, że może bluza uległa uszkodzeniu z winy kuriera, nie wiem, jak było, ale ja tej Pani oszustką nie nazwałam, a zostałam przez nią publicznie oczerniona.
Niezależnie od tego czy bluza była uszkodzona i brudna z winy sprzedającej, czy nie, nie miała ona prawa do publicznego oczerniania Pani. Wszak Pani tylko do niej napisała swoje uwagi do zamówienia i podzieliła się opinią przez Vinted, na co sam Vinted pozwala. Nie ubliżała Pani sprzedającej, a oceniła stan towaru, czego Vinted wręcz wymaga.
Wyrażenie się o kimś – „UWAGA OSZUSTKA”, i podanie jego danych osobowych, czyli imienia i nazwiska oraz odnośnika do konta tej osoby – wypełnia znamiona znieważenia z art. 216 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.”
Co więcej, skoro ten wpis trafił do obiegu w Pani miejscowości, a jest Pani nauczycielką, czyli reputacja jest bardzo ważna, to można mówić także o dopuszczeniu się czynu z art. 212 Kodeksu karnego, czyli zniesławienia:
„§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.”
Oczywiście to może stwierdzić tylko sąd karny, więc musiałaby Pani złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia ww. czynów na Policję.
Ponadto ma Pani prawo domagać się publicznych przeprosin, gdyż zgodnie z art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego:
„Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”
„Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie”.
Proszę więc wezwać ową kobietę do przeprosin w formie i treści przez Panią żądanej, bowiem Pani uwagi do stanu towaru nie obrażały nikogo, były zgodne z prawdą i nie dają powodu do nazywania Pani oszustką, dodając, że brak zastosowania się do wezwania w terminie np. 7 dni poskutkuje wystąpieniem do organów ścigania o zbadanie, czy nie doszło do zniewagi i zniesławienia z art. 212 i 216 Kodeksu karnego, a nawet pozwem cywilnym o oficjalne przeprosiny i zadośćuczynieni z art. 24 § 1 w zw. z art. 23 Kodeksu cywilnego za naruszenie Pani dóbr osobistych, jakimi są reputacja, dobre imię, godność.
Sytuacje, w których sprzedawcy na platformach internetowych niesłusznie oczerniają kupujących, mogą mieć poważne konsekwencje dla reputacji i życia prywatnego poszkodowanych osób. W takich przypadkach warto znać swoje prawa i odpowiednio reagować, aby chronić swoje dobre imię i domagać się sprawiedliwości. Publiczne oszczerstwa mogą bowiem podlegać odpowiedzialności karnej i cywilnej, co warto mieć na uwadze w takich sytuacjach.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w podobnych sytuacjach, oferujemy profesjonalne porady online oraz sporządzanie pism, które pomogą Ci skutecznie bronić swoich praw i dobrej reputacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w walce z oszczerstwami i zniesławieniem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika