• Data: 2024-12-27 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz
Przytrafił mi się przypadek losowy – w moim mieszkaniu pękł wężyk doprowadzający wodę do baterii, wskutek czego doszło do zalania dwóch lokali poniżej. Nie posiadam ubezpieczenia OC od tego typu zdarzeń, w związku z czym sąsiad po zgłoszeniu szkody do swojego ubezpieczyciela uzyska odszkodowanie. Potem prawdopodobnie ubezpieczyciel wystąpi do mnie z regresem. Mieszkanie sąsiada jest wykończone raczej w niskim standardzie i za pomocą tańszych materiałów. Nie było także świeżo odnawiane lub remontowane. Jak w zaistniałej sytuacji mogę dopilnować, aby odszkodowanie, które otrzyma sąsiad, było adekwatne do stanu faktycznego jego mieszkania przed zalaniem? Jak brać udział w wycenie szkody?
Pańskie spostrzeżenia stoją w zgodzie z prawem. Przedstawiam poniżej podstawy prawne z Kodeksu cywilnego:
Art. 361. § 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Art. 362. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
Art. 363. § 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Powyższe przepisy wskazują na zasadę pełnego odszkodowania. Naprawiając szkodę, musi Pan doprowadzić rzecz do stanu poprzedniego, i tylko za to jest Pan odpowiedzialny. Odszkodowanie nie może prowadzić do wzbogacenia poszkodowanego, a tym byłoby „zrobienie” sobie remontu na Pana koszt. Prawo jest więc po Pana stronie.
Jak to wygląda w praktyce? W zasadzie na tym etapie nie ma Pan wpływu. To, co sąsiad będzie remontować i jak, nie ma znaczenia. Równie dobrze sąsiad może nie zrobić remontu wcale. Pana rolą jest naprawa szkody, czyli przywrócenie do stanu poprzedniego. Rzeczoznawca zrobi zdjęcia, na podstawie których likwidator wyceni szkodę i wyda decyzje. Na tym etapie zapozna się Pan z wyliczeniem i jeśli będzie Pana zdaniem zbyt duże, może Pan się odwołać. Na pewno trudnością będzie fakt braku zdjęć przed szkodą. Ale np. będzie widać, jakie były panele. W odwołaniu może Pan wskazać, że w internecie podobne panele kosztują tyle i tyle.
Na razie pozostaje czekać na decyzje ubezpieczyciela, potem można się zapoznać z aktami szkody i na tej zasadzie odwoływać się, wskazując, w którym momencie wycena ubezpieczyciela jest zbyt duża.
Uszkodzenie samochodu przez sąsiada. Sąsiad nieostrożnie manewrując samochodem, zarysował bok pojazdu zaparkowanego na wspólnym parkingu. Odpowiedzialność sąsiada obejmuje naprawę zarysowań i przywrócenie samochodu do stanu sprzed zdarzenia, co oznacza, że pokryje koszty związane z malowaniem uszkodzonego elementu, ale nie jest zobowiązany do dodatkowych napraw lub modernizacji pojazdu.
Zalana łazienka przez awarię rury. W wyniku pęknięcia rury w mieszkaniu na wyższym piętrze, łazienka lokatora poniżej uległa zalaniu, powodując zniszczenia ścian i podłogi. Właściciel mieszkania na wyższym piętrze ponosi odpowiedzialność za przywrócenie zalanej łazienki do stanu poprzedniego – pokrycie kosztów osuszenia, odmalowania ścian i wymiany zniszczonych paneli. Jednak poszkodowany nie może żądać pełnego remontu łazienki lub wymiany sprzętu, który nie uległ uszkodzeniu.
Uszkodzenie ogrodzenia przez sąsiada podczas prac budowlanych. W trakcie prowadzenia prac budowlanych na działce sąsiad przez nieuwagę uszkodził ogrodzenie rozdzielające posesje. Zgodnie z zasadą pełnego odszkodowania zobowiązany jest on pokryć koszt naprawy ogrodzenia do stanu sprzed zdarzenia, ale poszkodowany nie może wymagać od niego postawienia nowego, droższego ogrodzenia ani zmiany jego konstrukcji.
Odpowiedzialność za szkody polega na konieczności naprawienia wyrządzonych strat poprzez przywrócenie stanu sprzed szkody lub wypłatę odszkodowania. Kodeks cywilny wskazuje, że odszkodowanie ma obejmować tylko „normalne następstwa” działań sprawcy, a wysokość świadczenia powinna być adekwatna do poniesionych strat, bez prowadzenia do wzbogacenia poszkodowanego. Odpowiedzialność sprawcy może zostać ograniczona, jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody.
Jeśli jesteś stroną poszkodowaną lub sprawcą szkody i potrzebujesz wsparcia w procesie dochodzenia odszkodowania lub obrony przed roszczeniami, oferujemy kompleksową pomoc prawną. Zapewniamy analizę sytuacji pod kątem odpowiedzialności cywilnej, ocenę wysokości roszczeń oraz negocjacje z ubezpieczycielami.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika