Jak dochodzić odszkodowania za uszkodzenia auta po czyszczeniu?

• Data: 2025-03-22 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz

Umówiłem się z jedną z firm na sprzątanie auta wewnątrz i na zewnątrz. Auto zostało podczas mycia porysowane w kilkunastu miejscach, o czym mnie nie poinformowano. Firma, która to robiła, ukryła rysy pastą lub jakimś innym preparatem. Po około dwóch tygodniach i po umyciu auta rysy wyszły. Kontaktowałem się z firmą i powiedziałem, jaki jest problem. Właściciel tej firmy nie przyznaje się do winy, twierdzi, że podczas sprzątania nie mogło do tego dojść. Proponowałem tej firmie, aby dogadać się polubownie, firma zaproponowała mi w zamian darmowe czyszczenie auta, więc im podziękowałem, bo koszty naprawy są dużo wyższe. Co mogę teraz zrobić? Czy i jak dochodzić odszkodowania od firmy sprzątającej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak dochodzić odszkodowania za uszkodzenia auta po czyszczeniu?

W grę mogą wchodzić dwie opcje, które omówię poniżej. Na pewno sprawa nie będzie łatwa, gdyż aby skutecznie mógł się Pan domagać rekompensaty od firmy, musi Pan być w stanie udowodnić, że rysy, które się pojawiły, są wynikiem działania firmy, która być może użyła niewłaściwego preparatu. Sprawy nie ułatwia fakt, iż właściciel firmy nie wykazuje chęci na polubowne załatwienie sprawy. 

Reklamacja usługi sprzątania

Reklamacja usługi – tutaj jednak sposób rozpatrzenia może nie być satysfakcjonujący z uwagi na wysoką wartość szkody, jakiej Pan doznał. Tak samo jak można dokonać reklamacji towaru, korzystając z rękojmi, podobnie można dokonać reklamacji usługi. Z punktu widzenia prawa umowa, jaką zawarł Pan z firmą sprzątającą, to umowa o dzieło. Należy odnieść się więc do przepisów Kodeksu cywilnego, i tak art. 638:

„§ 1. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego.
§ 2. Jeżeli zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio”.

Można więc złożyć reklamację, jednak jej wyniku może się Pan domagać np. zwrotu środków za usługę, co tak jak w przypadku darmowego czyszczenia zaproponowanego przez firmę nie pokryje szkody. 

Stąd bardziej satysfakcjonujące będzie drugie rozwiązanie, ale także bardziej sformalizowane oraz w przypadku braku współpracy ze strony firmy sprzątającej może skończyć się na drodze sądowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Roszczenie o odszkodowanie

Roszczenie odszkodowawcze do firmy. Tutaj również odnosimy się do Kodeksu cywilnego, gdzie zostały opisane reguły odpowiedzialności. Art. 415: „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Art. 471: „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”. 

W teorii firma posiada ubezpieczenie OC i to ubezpieczyciel firmy powinien pokryć szkodę. Warto podjąć rozmowy z firmą, która wskaże ubezpieczyciela oraz numer zawartej polisy i wtedy roszczenie można zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela. Pańską szkodą w takim przypadku jest porysowane auto i może się Pan domagać kwoty potrzebnej do przywrócenia auta do stanu poprzedniego, czyli kosztów naprawy. Przywołuje także w tym miejscu podstawę prawną, określającą, jak powinno wyglądać odszkodowanie. Art. 361:


„§ 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono”.


Art. 362: „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.

Art. 363:

„§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili”.

Jeśli firma nie ma ubezpieczenia, na pewno będzie trudniej coś od nich wyegzekwować, gdyż będą musieli pokryć stratę z własnej kieszeni. W takim przypadku najlepiej jest wezwać firmę do zapłaty kwoty potrzebnej do naprawy – najlepiej mieć na to dowód co do kwoty, np. wycenę naprawy lub fakturę, jeśli wcześniej dokona Pan naprawy sam. 

W piśmie należy też wskazać szkodę i winę – czyli co się stało i że wynika to z działania firmy oraz związek przyczynowo-skutkowy między działanie firmy a szkodą. Na tym etapie pismo nie musi być bardzo szczegółowe, jednak w razie jeśli firma odmowi bądź w ogóle nie odpowie, jedyną drogą jest skierowanie sprawy na drogę sądową i na tym etapie dowody muszą być szczegółowe, zwłaszcza udowodnienie związku przyczynowego między działanie firmy a szkodą, np. musiałby Pan wykazać, że preparat, którego użyła firma, jest nieodpowiedni dla materiału, z którego zostały zbudowane porysowane części, a fakt, że rysy były widoczne dopiero po dwóch tygodniach od czyszczenia, jest normlanym następstwem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Porysowany lakier samochodu po myjni
Pan Tomasz oddał swój nowy samochód na myjnię ręczną, gdzie skorzystał z usługi mycia premium. Po odebraniu auta zauważył, że lakier na drzwiach jest matowy, ale myjnia zapewniła go, że to tylko pozostałość po woskowaniu. Po kilku dniach i pierwszym deszczu okazało się, że na karoserii są głębokie rysy. Myjnia odmówiła odpowiedzialności, więc Tomasz zgłosił reklamację, a następnie wystąpił o odszkodowanie, przedstawiając ekspertyzę rzeczoznawcy potwierdzającą uszkodzenia powstałe w wyniku nieprawidłowego mycia.

 

Zniszczona tapicerka po praniu wnętrza auta
Pani Anna zdecydowała się na kompleksowe czyszczenie wnętrza swojego samochodu w renomowanej firmie detailingowej. Po kilku dniach zauważyła, że tapicerka na fotelach zaczęła pękać, a materiał stracił kolor. Fachowiec, którego skonsultowała, stwierdził, że użyto zbyt agresywnej chemii. Po zgłoszeniu reklamacji firma zaproponowała darmowe ponowne czyszczenie, co nie rozwiązywało problemu. Anna skierowała sprawę do sądu, domagając się zwrotu kosztów nowej tapicerki, argumentując, że uszkodzenia są wynikiem niewłaściwego wykonania usługi.

 

Uszkodzone felgi po czyszczeniu kół
Pan Marek oddał swoje auto na dokładne czyszczenie felg. Po odbiorze zauważył, że ich powierzchnia jest zmatowiona i posiada drobne rysy. Po kilku dniach udał się do innego warsztatu, gdzie dowiedział się, że użyto niewłaściwego środka chemicznego, który uszkodził powłokę ochronną. Firma myjąca odmówiła przyjęcia odpowiedzialności, twierdząc, że felgi były już wcześniej zniszczone. Marek zgłosił sprawę do ubezpieczyciela firmy, a po odmowie wypłaty odszkodowania skierował sprawę do rzecznika praw konsumenta, który pomógł mu dochodzić swoich praw.

Podsumowanie

Reklamacja usługi sprzątania i roszczenie o odszkodowanie mogą być konieczne, gdy firma wykonująca usługę doprowadzi do uszkodzenia mienia, np. samochodu. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, kluczowe jest zebranie dowodów, takich jak ekspertyzy, zdjęcia i kosztorysy naprawy. Jeśli firma nie uznaje reklamacji, możliwe jest dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela lub skierowanie sprawy do sądu.

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie reklamacji usług i dochodzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez firmy sprzątające i detailingowe. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak skutecznie dochodzić swoich praw, zebrać dowody i uzyskać rekompensatę za uszkodzenia.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl