• Data: 2024-12-13 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal
Mieszkamy wraz z żoną w domu jednorodzinnym. Od pewnego czasu zamieszkał z nami nasz syn, który swoim agresywnym zachowaniem (w tle były narkotyki i alkohol) doprowadził do rozpadu już następnego związku z kolejną partnerką. Przyszedł do nas z prośbą o pomoc (był w bardzo złej kondycji fizycznej i psychicznej). Użyczyliśmy pokój, używalność łazienki, kuchni oraz inne pomieszczenia. Warunkiem postawionym przez nas było zaprzestanie picia alkoholu, bezwzględne zaprzestanie używania środków odurzających oraz podjęcie leczenia. Oczywiście tego nie zrobił, do tego staje się agresywny i boimy się go. Nie stać nas też na utrzymywanie syna. Wiemy, że decyzja o przyjęcie go pod nasz dach była zła. Co możemy teraz zrobić, by opuścił nasz dom? Niestety jest zameldowany.
Niestety moja odpowiedź niekoniecznie Państwa zadowoli, ale wskazana droga jest jedyną formalną. Oczywiście z racji tego, że syn jako osoba pełnoletnia powinien prowadzić odrębne gospodarstwo i nie macie Państwo obowiązku utrzymywania go, macie Państwo możliwość zażyczyć sobie od niego, by opuścił Państwa mieszkania. Niemniej jednak skoro syn jest zameldowany, to w sytuacji, gdybyście chcieli Państwo po prostu nie wpuścić syna do domu, ewentualnie wezwana policja stwierdzi, że musicie Państwa załatwić sprawę formalnie na drodze procesu cywilnego.
Cały proces trwa długo. Warto jednak w międzyczasie podejmować dodatkowe czynności, które wzmocnią Państwa argumentację. Proszę zatem już teraz zacząć dokumentować awantury i niewłaściwe zachowania. W przypadku agresji, dokonywania jakichś zniszczeń proszę za każdym razem dokonywać zgłoszenia na policję. Warto rozważyć wniosek o wdrożenie procedury „niebieskiej karty”. Następnie (można równocześnie) należy zakomunikować synowi, że wymawiacie Państwo ustnie zawartą z nim umowę użyczenia i ma opuścić mieszkanie w określonym czasie. Osobiście uważam, że najlepiej sporządzić takie oświadczenie na piśmie, ale równie dobrze możecie Państwo taką rozmowę z synem nagrać (w celu dowodu na żądanie opuszczenia mieszkania w razie procesu w sądzie).
Niestety, jeśli syn się nie wyprowadzi pomimo takich działań, konieczne będzie złożenie do sądu rejonowego właściwego dla Państwa miejsca zamieszkania pozwu o nakazanie opróżnienia lokalu przez syna. Wprawdzie umowa użyczenia nie chroni użytkownika w żaden sposób, że zostanie z nim taka umowa natychmiastowo rozwiązana i będzie musiał wydać przedmiot użyczenia, jednak komornik nie ma możliwości zadziałania bez prawomocnego wyroku. Stąd należy złożyć pozew przeciw synowi. Opłata za pozew o eksmisję wynosi 200 zł. Jako argument uzasadniający żądanie należy wskazać wypowiedzenie użyczenia oraz okoliczności związane z niewłaściwym zachowaniem syna.
Jeśli będą zgłoszenia na policję, także o tym należy napisać. Sąd wezwie policję do przedstawienia dokumentacji w tej sprawie. Zgodnie z art. 13 ustawy o ochronie praw lokatorów współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu socjalnego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd może, ale w tym konkretnym przypadku nie musi, orzec o prawie do lokalu socjalnego, jeśli syn posiada status osoby bezrobotnej. Jednak sąd może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13. Po uzyskaniu takiego wyroku możecie Państwo zgłosić sprawę do komornika, aby dokonał eksmisji syna.
Syn prowadził destrukcyjny tryb życia i agresywnie zachowywał się wobec rodziców
Rodzice przyjęli syna po jego rozwodzie, chcąc mu pomóc. Syn miał problemy z alkoholem i często wracał do domu pijany. Dochodziło do awantur, niszczenia mienia i wyzwisk pod adresem rodziców. Mimo rozmów i próśb o zmianę zachowania, syn nie poprawił się, a rodzice czuli się coraz bardziej zastraszeni. Zgłaszali jego zachowanie na policję, co pozwoliło im później udowodnić w sądzie rażąco naganne postępowanie syna, uzasadniające jego eksmisję.
Używanie narkotyków i naruszanie porządku domowego
Syn, który wprowadził się do rodziców po utracie pracy, obiecał podjąć leczenie uzależnienia od narkotyków. Niestety, wrócił do nałogu i zaczął urządzać w mieszkaniu nielegalne spotkania z innymi uzależnionymi. Rodzice zaczęli się obawiać o swoje bezpieczeństwo oraz o wizyty policji związane z synem. Wypowiedzieli synowi ustną umowę użyczenia pokoju i rozpoczęli dokumentowanie sytuacji, co przyspieszyło proces eksmisji.
Brak współpracy przy regulowaniu kosztów utrzymania
Syn, mimo pełnoletności i zdrowia pozwalającego na pracę, odmówił podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia i korzystał wyłącznie z zasobów rodziców. Nie płacił rachunków ani nie dokładał się do kosztów życia, co prowadziło do narastających problemów finansowych w gospodarstwie domowym. Gdy rodzice poprosili go o opuszczenie domu, syn odmówił, tłumacząc się meldunkiem. Sprawę musieli skierować do sądu, a po wyroku nakazującym eksmisję z pomocą komornika udało się odzyskać przestrzeń mieszkalną.
Decyzja o przyjęciu dorosłego syna pod dach rodziców może prowadzić do poważnych konsekwencji, szczególnie gdy syn nie spełnia postawionych warunków, zachowuje się agresywnie lub nadużywa alkoholu i narkotyków. W takich przypadkach konieczne może być rozwiązanie umowy użyczenia i wystąpienie do sądu o eksmisję. Dokumentowanie niewłaściwych zachowań i zgłaszanie ich na policję może znacząco przyspieszyć ten proces.
Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, oferujemy profesjonalną pomoc prawną oraz wsparcie w przygotowaniu niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika