Jak odrzucić spadek?

• Data: 2024-07-30 • Autor: Artykuł Partnera

Jakiś czas temu zmarła bliska Ci osoba, a niedawno dowiedziałeś się, że jesteś jednym ze spadkobierców? Obawiasz się jednak, że w skład masy spadkowej wchodzą długi, których wartość może przekraczać wysokość dziedziczonego majątku? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na odrzucenie spadku. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku – kiedy jest możliwe?

Dziedziczenie może odbywać się na różnych zasadach, bowiem prawo przewiduje tutaj kilka rozwiązań. Jednym z przykładów może być nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – w takiej sytuacji spadkobierca może mieć pewność, że wierzyciel wyegzekwuje za długi zmarłego tylko tyle, ile wynosi wartość majątku. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy spadkobierca nie chce otrzymać spadku. Kiedy możliwe jest jego odrzucenie?

Odrzucenie spadku jest czynnością prawną, która jest szczegółowo regulowana przez Kodeks Cywilny. Zgodnie z prawem, na odrzucenie spadku mogą zdecydować się wszystkie pełnoletnie osoby mające pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Nie ma tutaj znaczenia motywacja. Niektórzy chcą odrzucić spadek z uwagi na długi zmarłego, a inni – z powodu skomplikowanych relacji czy konfliktów z osobą, która odeszła lub z innymi członkami rodziny. 

Jak odrzucić spadek? 

Zastanawiasz się, jak odrzucić spadek w sądzie? Aby to zrobić, musisz złożyć specjalne oświadczenie, w którym zawrzesz informację o chęci odrzucenia spadku. Taki dokument należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Do oświadczenia należy dołączyć odpis aktu zgonu zmarłego lub – opcjonalnie – prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu danej osoby za zmarłą. 

Podczas składania dokumentów należy również uiścić opłatę sądową w wysokości 100 zł. Ważne jest, aby do dokumentów dołączyć dowód uiszczenia tej opłaty. 

Po złożeniu dokumentów należy oczekiwać na decyzję sądu w sprawie. Po zapoznaniu się z dokumentami sąd określi, czy zgadza się na odrzucenie spadku. Duże znaczenie ma tutaj poprawne wypełnienie i złożenie wszystkich dokumentów. Jeśli nie pojawią się żadne wątpliwości formalne, szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd będzie większa. To jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na skorzystanie pomocy prawnika z Gdyni. 

Warto także pamiętać o tym, że po odrzuceniu spadku przez osobę dorosłą, spadek przechodzi na dzieci tej osoby (dorosłe lub małoletnie), więc jeśli dzieci mają nie dziedziczyć, to również za te dzieci trzeba odrzucić spadek (dorośli samodzielnie, a za małoletnie dzieci ich rodzice). Jeśli się tego nie zrobi, to małoletnie dzieci odziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza. 

Chcesz odrzucić spadek? Skorzystaj z pomocy prawnika w Gdyni: https://kancelaria-temida.com/spadki-gdynia/

Czy można odrzucić spadek u notariusza?

Innym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się, jak odrzucić spadek, może być skorzystanie z pomocy notariusza. W takim przypadku należy złożyć przed notariuszem specjalne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Z drugiej strony – czas trwania całej procedury jest tutaj krótszy, co także może być istotne przy podejmowaniu decyzji odnośnie tego, jak odrzucić spadek. 

Prawo spadkowe Gdynia – postaw na profesjonalne wsparcie

Zastanawiasz się, jak odrzucić spadek? Skorzystanie z pomocy prawnika z Gdyni może być dobrym rozwiązaniem. Dowiesz się, w jaki sposób możesz zrezygnować ze spadku, a dodatkowo prawnik zadba o wszystkie kwestie formalne, co także przyspieszy i usprawni cały proces. Co więcej, prawnik odpowie na wszystkie Twoje pytania – być może okaże się, że istnieją inne rozwiązania, które okażą się bardzo korzystne. Biorąc pod uwagę, jak skomplikowane bywa prawo spadkowe, pomoc adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym w Gdyni może okazać się niezwykle cenna. 




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »