• Data: 2024-11-11 • Autor: Zuzanna Lewandowska
Zamówiłem z firmy zajmującej się pisaniem prac 2 artykuły naukowe (miały pomóc mi w napisaniu swoich artykułów, pomóc w wyborze literatury naukowej itp.). Dokonałem wpłaty 2 rat po 1000 zł, czyli 2000 zł za 2 prace. Oczywiście firma otrzymała wytyczne, jak ma to wykonać, z czego to ma się składać oraz do kiedy mają czas na wykonanie. Niestety prace dostałem niekompletne, po terminie, czyli do niczego nie były przydatne, brak literatury itp. – po prostu kopiuj wklej i tyle. Po zgłoszeniu tego faktu miałem napisać reklamację, ale została po prostu odrzucona. Jak mogę odzyskać pieniądze za zamówione materiały? Straciłem sporo, a nie zyskałem nic, zostałem po prostu oszukany. Telefonów nie odbierają, na wiadomości nie odpisują.
Zawartą przez Pana umowę należy traktować, w mojej ocenie, jako umowę o dzieło. Zgodnie z art. 627 ustawy Kodeks cywilny przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Dziełem, w przedstawionej przez Pana sprawie, było sporządzenie dwóch artykułów naukowych zgodnie z przedstawionymi wymogami oraz terminem, które to warunki zostały przez strony umowy zaakceptowane. Dokonał Pan płatności z góry. Umowa nie została wykonana należycie, bowiem otrzymał Pan umówione dzieło po ustalonym terminie oraz w Pana ocenie niekompletne, a tym samym całkowicie nieprzydatne dla umówionego celu.
Co do zasady, zgodnie z art. 635, miał Pan możliwość odstąpienia od umowy bez wyznaczania terminu dodatkowego, jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła, jeżeli uznałby Pan, że przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym. Co do zasady dopuszczalne jest także odstąpienie przez zamawiającego od umowy o dzieło po upływie terminu do wykonania dzieła (wyrok SN z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt IV CSK 182/11), ale generalnie w piśmiennictwie oraz orzecznictwie nie ma co do tego zgody. Niemniej nie skorzystał Pan z tego uprawnienia i przyjął Pan dzieło (artykuły) po terminie i w Pana ocenie sporządzone niezgodnie z treścią umowy.
Zwracam jednak uwagę, że co do zasady może Pan odstąpić od umowy o dzieło i żądać zwrotu pieniędzy tylko wtedy, gdy wada dzieła ma charakter istotny. W przypadku wad nieistotnych możliwe jest żądanie obniżenia ceny. Wady są istotne wtedy, gdy powodują, iż rzecz jest niezdatna do umówionego użytku. W związku z tym powinien Pan podnosić, że dzieła nie są zdatne do umówionego użytku ze względu na ich treść niezgodną z ustaleniami oraz z uwagi na nieterminowe wykonanie dzieła.
Skoro wyczerpał Pan już drogę reklamacyjną, a reklamacja została odrzucona (choć nie wiem, z jakich powodów), to może Pan złożyć odwołanie od odrzucenia reklamacji i prowadzić dyskusję z wykonującym dzieło. W odwołaniu proszę wyraźnie wskazać, w jaki sposób żąda Pan załatwienia sprawy (np. zwrot pieniędzy). Najpewniej odwołanie również nie zostanie uwzględnione.
Jeżeli dzieła zostały zamówione przez Pana jako konsumenta (nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), może Pan również zwrócić się do miejskiego rzecznika konsumentów.
Może Pan również wystosować do właściciela portalu wezwanie do zapłaty. W braku zapłaty pozostanie Panu skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego (powództwo cywilne o zapłatę) w postępowaniu zwykłym albo skierować sprawę do stałego polubownego sądu konsumenckiego przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej.
Może Pan również rozważyć złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa (art. 286 § 1 Kodeksu karnego), niemniej w mojej ocenie postępowanie może zakończyć się umorzeniem z uwagi na stwierdzenie braku znamion czynu zabronionego. Wynika to z faktu, iż w mojej ocenie, na podstawie udzielonych przez Pana informacji, jest to sprawa cywilna, a nie karna.
Podstawą prawną odpowiedzialności przyjmującego zamówienie jest art. 471, zgodnie z którym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jak wskazuje cytowany przepis, może Pan dochodzić odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania określonego w umowie (w tym przypadku umowa dotyczyła sporządzenia według wytycznych dwóch artykułów naukowych). Druga strona może uwolnić się od odpowiedzialności wtedy, gdy wykaże, że nienależyte wykonanie zobowiązania nie wyniknęło z jej winy.
Wysokością odszkodowania w Pana przypadku co do zasady są koszty, które Pan poniósł na sporządzenie tych dwóch artykułów. Może Pan również dochodzić naprawienia pozostałej szkody majątkowej, o ile ją Pan poniósł (np. konieczność poniesienia dodatkowych, wyższych kosztów na przygotowanie kolejnych publikacji), względnie odszkodowania z tytułu tzw. utraconych korzyści.
W przypadku problemów z odzyskaniem pieniędzy za zamówione materiały, istnieje kilka kroków, które warto podjąć. Najpierw należy złożyć reklamację i precyzyjnie wskazać wady zamówienia, żądając naprawienia szkody. Jeśli reklamacja zostanie odrzucona, można wystosować wezwanie do zapłaty, a w razie braku reakcji – skierować sprawę na drogę sądową. Dodatkowo, jeśli zamówienie zostało złożone przez konsumenta, możliwe jest skorzystanie z pomocy rzecznika konsumentów. Warto również rozważyć dochodzenie odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism procesowych i umów, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne wsparcie prawne bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt IV CSK 182/11
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika