Jak skutecznie zakończyć umowę remontową w przypadku niedotrzymania terminów?

• Data: 2024-10-06 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Remontuje dom, mam umowę na wykonanie prac remontowych. Wykonanie prac miało zakończyć się zgodnie z umową do końca marca br. Jednak osoba, która wykonuje remont, przedłuża prace remontowe i na chwilę obecną, pomimo kilkukrotnego przedłużania terminów z mojej strony, nie wywiązała się z umowy. Nie mam wątpliwości, że wykonawca celowo opóźnia realizację remontu i przeciąga terminy zakończenia prac, próbując wymusić na mnie dodatkowe płatności. Jeśli chodzi o płatności za wykonane prace, to zapłaciłem za ich część, tj. 25 tys. zł z 40 tys., które przewiduje umowa. Nie mogę więcej czekać z przedłużającym się remontem, ponieważ to generuje dodatkowe koszty po mojej stronie. Proszę o pomoc prawną, jak powinienem postępować w tej sprawie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak skutecznie zakończyć umowę remontową w przypadku niedotrzymania terminów?

Umowa o wykonanie prac remontowych jako umowa o dzieło

Do umowy o wykonanie prac budowlanych czy remontowych stosuje się większość przepisów dot. umowy o dzieło. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła”.

W orzecznictwie i doktrynie wskazuje się, że ów przepis znajduje zastosowanie tym bardziej, gdy termin umowny już upłynął. Mowa tu o opóźnieniu, nie o zwłoce, czyli przepis ten ma zastosowania w każdym wypadku, gdy wykonawca nie dotrzymuje terminu (oczywiście poza sytuacją gdyby wynikało to z Pana winy).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odstąpienie od umowy z powodu opóźnienia

Ma Pan zatem prawo odstąpić od umowy na ww. podstawie prawnej, rozliczając się tylko za roboty wykonane do dnia odstąpienia (art. 642 K.c.). Oczywiście może Pan najpierw wystosować ostateczne wezwanie do zakończenia prac, wskazując termin np. do końca maja 2022 r. pod rygorem odstąpienia od umowy z art. 635 K.c.[PRZYCISK__2]

Roszczenie odszkodowawcze spowodowane opóźnieniem wykonawcy

Odstępując od umowy nie pozbawia się Pan roszczeń odszkodowawczych na mocy ogólnych zasad Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z art. 471 K.c.: „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”. A zatem ma Pan prawo do odszkodowania za szkody, jakie poniósł na skutek niewykonania umowy w terminie umownym czy wynikającym z aneksów (rzecz jasna, skoro godził się Pan na zmianę terminu, to należy uznać, że akceptował Pan nowe terminy). By jednak odszkodowania się domagać, musi Pan wykazać już winę wykonawcy w niedotrzymaniu terminu, ten zaś zapewne bronił się będzie brakiem materiałów na rynku etc. O ile zatem odstąpienie gwarantuje Panu art. 635 K.c., o tyle odszkodowanie jest możliwe, ale nie jest pewne, jako że wymaga wykazania winy po stronie wykonawcy (dłużnika).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Adam zlecił ekipie remontowej wymianę instalacji elektrycznej w swoim domu. Umowa przewidywała zakończenie prac do 15 czerwca. Pomimo wielokrotnych próśb i wyznaczania nowych terminów, ekipa zakończyła tylko część prac, tłumacząc się brakiem materiałów. Pan Adam, po kolejnym opóźnieniu, odstąpił od umowy, powołując się na niedotrzymanie terminu, zgodnie z art. 635 K.c. Rozliczył się za wykonane prace, a resztę umowy anulował.

 

Pani Maria chciała przeprowadzić generalny remont kuchni, który zgodnie z umową miał zakończyć się do końca sierpnia. Wykonawca przedłużał terminy, obiecując zakończenie prac „za tydzień”, jednak nie realizował zobowiązań. Po kilkumiesięcznych opóźnieniach, Pani Maria podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy. Skontaktowała się z prawnikiem i skutecznie zakończyła współpracę z wykonawcą, domagając się zwrotu niewykorzystanych środków.

 

Pan Tomasz zatrudnił ekipę do remontu łazienki, która miała być gotowa na początku lipca. Ekipa nie dotrzymała terminu, a na domiar złego zaczęły pojawiać się nowe koszty związane z rzekomymi „dodatkowymi pracami”. Po wielu próbach negocjacji i braku postępu, Pan Tomasz odstąpił od umowy, powołując się na opóźnienia oraz brak perspektywy na terminowe zakończenie prac.

Podsumowanie

Odstąpienie od umowy o wykonanie prac remontowych z powodu niedotrzymania terminu realizacji jest skutecznym narzędziem ochrony praw zamawiającego. W przypadku opóźnień, zamawiający ma prawo zakończyć współpracę z wykonawcą i rozliczyć się jedynie za wykonane prace. Ważne jest jednak, aby odpowiednio udokumentować sytuację i, jeśli to konieczne, skorzystać z porady prawnej w celu dochodzenia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie odstąpienia od umowy lub przygotowania odpowiedniego pisma? Skontaktuj się z nami online – oferujemy szybkie i profesjonalne doradztwo oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »