• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Jestem samotną matką niepełnosprawnego dziecka. Kilka lat temu miałam zatrzymane świadczenie pielęgnacyjne i nie opłaciłam 4 rachunków za gaz. Później starałam się o rozłożenie zaległości na raty, ale gazownia się nie zgodziła. Teraz sprawa jest na policji (dlaczego?). Gazownia chce mi zabrać licznik. Co mam teraz robić? Świadczenia już mam i mogłabym spłacić zaległość w ratach.
Powinna Pani złożyć oficjalne pismo z wnioskiem o rozłożenie na raty zadłużenia o wstrzymaniem się z rozwiązaniem umowy o dostawę gazu i demontaż licznika przez czas trwania ugody.
Czemu pismo? Bo pismo rozpatrywane jest oficjalnie, a rozmowa może potoczyć się różnie. Dlatego pismo z uzasadnieniem i zaświadczeniem o dochodach, zasiłkach itd.
Z pewnością zadłużenie musi Pani spłacić, nikt go Pani nie umorzy. Powinna Pani zwrócić się do MOPS-u, GOPS-u czy MOPR-u we własnym mieście i poprosić o zasiłek celowy na spłatę zadłużenia, podeprzeć to tym, że jest zima, gaz jest niezbędny niepełnosprawnemu dziecku.
Co do policji – zapewne mamy do czynienia z podejrzeniem przestępstwa wyłudzenia. Oszustwo jest jednym z najczęściej spotykanych przestępstw w obrocie gospodarczym. Omawiane przestępstwo zachodzi, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:
Istotą przestępstwa oszustwa z art. 286 § 1 Kodeksu karnego jest doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Rozporządzenie mieniem to każda czynność wywołująca przesunięcie majątkowe: zapłata określonej sumy pieniężnej, wydanie towaru, wykonanie usługi itp.
Z oszustwem będziemy mieli do czynienia jedynie wtedy, gdy rozporządzenie mieniem będzie obiektywnie niekorzystne. Niekorzystność rozporządzenia mieniem najczęściej przejawia się niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez drugą stronę umowy jej zobowiązania np. niezapłacenie umówionej ceny za dostarczony towar lub usługę, w wyniku czego pokrzywdzony poniesie stratę majątkową lub nie osiągnie spodziewanych korzyści. Nie każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest przestępstwem oszustwa. Będzie tak dopiero wtedy, kiedy sprawca w chwili dokonywania przez inną osobę czynności rozporządzającej miał zamiar doprowadzenia jej do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem. Chodzi więc o sytuację, w której ktoś w momencie zawarcia umowy pożyczki lub pobrania towaru z odroczonym terminem płatności ma świadomość, iż pożyczki nie spłaci czy też nie uiści ceny za pobrany towar. Jeżeli niewykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, z których sprawca nie mógł zdawać sobie sprawy w chwili pobierania towaru lub pożyczonych pieniędzy (np. później został okradziony), wówczas nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej za oszustwo.
Proszę podkreślić, że nie płaciła Pani nie dlatego, że chciała wyłudzić gaz, ale dlatego, że nie otrzymała pani świadczenia, które potem Pani przyznano. Przedstawić sytuację materialną, dowody, wyciągi z banku czy PIT.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika