Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kot przeszkadzający sąsiadom

• Autor: Eliza Rumowska

Mój półdziki kot (przygarnięty przeze mnie, ale mieszkający na ulicy, nie da się go utrzymać w domu) załatwia swoje potrzeby u sąsiadów w ogródku. Proponowałam im zakup piasku i ustawienie kuwety, dałam środek odstraszający koty, ale na nic się nie zgodzili. Straszą mnie policją. Do czego mają prawo? Co mam robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kot przeszkadzający sąsiadom

Określenie kto jest właścicielem zwierzęcia

Należy najpierw – zanim przystąpi Pani do jakiegokolwiek działania – określić jednoznacznie swój status wobec zwierzęcia – czy jest ono Pani własnością, czy też nie.

Z opisu sprawy w mojej ocenie wzięła go Pani jako rzecz niczyją i postanowiła sprawować nam nim nadzór jak nad własnym w momencie, gdy przy korzystaniu z pomocy weterynaryjnej podała Pani swoje dane jako osoby uprawnionej wobec zwierzęcia. Teraz musi Pani podjąć konsekwentnie działania zmierzające do ochrony swoich praw, a właściwie do ewentualnej obrony przed roszczeniami sąsiadów za szkody powodowane przez kota.

Kodeks cywilny w kwestii odszkodowania w tej materii stanowi:

„Art. 431. [Szkoda wyrządzona przez zwierzęta]

§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Art. 432. [Samopomoc polegająca na zajęciu cudzego zwierzęcia]

§ 1. Posiadacz gruntu może zająć cudze zwierzę, które wyrządza szkodę na gruncie, jeżeli zajęcie jest potrzebne do zabezpieczenia roszczenia o naprawienie szkody.

§ 2. Na zajętym zwierzęciu posiadacz gruntu uzyskuje ustawowe prawo zastawu dla zabezpieczenia należnego mu naprawienia szkody oraz kosztów żywienia i utrzymania zwierzęcia.

§ 3. (uchylony)”.

Nawet jeżeli uwolni się Pani od zarzutu winy w nadzorze nad kotem, to trudno się uwolnić od odpowiedzialności przewidzianej na zasadach współżycia społecznego. Dochodzi do zanieczyszczania regularnie gruntu i terenu przez kota. Jeżeli chce Pani, aby kot z Panią nadal pozostał – warto zabezpieczyć mu teren na wlanym podwórzu – choćby w formie odpowiedniej „kojco-woliery”, z której kot się nie wydobędzie, a jednocześnie będzie miał odpowiednia ilość przestrzeni, dostęp do świeżej wody i otrzymywał karmę. Tylko tak zabezpieczy się Pani w 100% przed roszczeniami sąsiadów. Jeżeli to nadmierna inwestycja, a w Pani poczuciu kot nie należy do Pani, tylko czasami go Pani dokarmia, to proszę o tym pisemnie poinformować sąsiadów, trąc wokół tej okoliczności obronę swych racji. Warto więc ukierunkować swoje działania stosownie do wyboru swego podejścia i oceny statusu, czy chce Pani działać jako właściciel kota, czy nie. Pani pismo i wyjaśnienia dadzą Pani szansę na wyjście z sytuacji obronna ręką. Wymaga to jednak działania w formie pisemnej, bo ustne tłumaczenie niczego nie wnosi w zakresie dowodowym. W razie potrzeby służę pomocą w przygotowaniu pisma.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »