Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Mechanik przetrzymywał części i źle naprawił auto, jak dochodzić swoich praw w sądzie?

• Data: 2024-12-01 • Autor: Janusz Polanowski

Kupiłem samochód uszkodzony, po kolizji. Oddałem go do naprawy blacharskiej, która została bardzo źle wykonana, w sposób zagrażający bezpieczeństwu użytkowników tego samochodu, jak również innym użytkownikom dróg. Oprócz tego „blacharz” przetrzymywał części zdemontowane z tego samochodu przez pół roku, wydał mi je dopiero po interwencji policji. Zamierzam złożyć przeciwko niemu pozew do sądu o odszkodowanie. Ile zgodnie z prawem mam czasu na wniesienie takiego pozwu przeciwko „blacharzowi” od momentu odebrania pojazdu z naprawy, aby nie doszło do przedawnienia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mechanik przetrzymywał części i źle naprawił auto, jak dochodzić swoich praw w sądzie?

Umowa o dzieło z zakładem blacharskim

Najprawdopodobniej zawarł Pan z usługodawcą umowę o dzieło, uregulowaną w artykułach: od 627 do 646 Kodeksu cywilnego (K.c.). Ustawowa charakterystyka umowy o dzieło została zawarta w artykule 627 K.c., który stanowi: „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.”. Termin przedawnienia roszczeń z tytułu umowy o dzieło uregulowano w treści artykułu 646 K.c.: „Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.”

Chodziło o świadczenie usługi (usług), więc (zwłaszcza w przypadku braku umowy na piśmie lub innego dokumentu, np. pokwitowania przyjęcia auta ze wskazaniem umowy o dzieło) należy wziąć pod uwagę również artykuł 750 K.c., który brzmi: „Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.”. Co do zasady, umowa zlecenia (od art. 734 do art. 751 K.c.) powinna służyć głównie innym celom (np. reprezentowaniu innej osoby w dokonywaniu czynności prawnych), ale rozpowszechniło się „dawanie zleceń“ lub zawieranie podobnych do zlecenia umów z zakresu świadczenia usług; z tym wiąże się odpowiednie stosowanie przepisów o umowie zlecenia także do części sytuacji odnoszących się do świadczenia usług.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedawnienie roszczeń ze zlecenia, umowy o dzieło

W artykule 751 K.c. uregulowano przedawnienie roszczeń odnośnie do niektórych sytuacji z zakresu stosowania przepisów o umowie zlecenia, więc można wskazać na art. 118 K.c. (z ogólnymi terminami przedawnienia roszczeń: sześcioletnim oraz trzyletnim). W artykule 751 K.c. ustawodawca skoncentrował się na przedawnieniu roszczeń osób wykonujących określone czynności – oto jego treść:

„Z upływem lat dwóch przedawniają się:

1) roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom;

2) roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.”

Konstrukcja prawna przedawnienia roszczeń (art. 117 i następne K.c.) oznacza, że dłużnik jest uprawniony zgłosić (postawić) zarzut przedawnienia roszczenia. Przedawnienie roszczenia nie jest równoznaczne z wygaśnięciem zobowiązania, ale prawnie skuteczne zgłoszenie zarzutu przedawnienia bardzo poważnie utrudnia dochodzenie roszczeń; wprawdzie wolno przedstawiać w postępowaniu sądowym argumenty przeciwko zarzutowi przedawnienia, ale (nie tylko z uwagi na daleką od ideału jakość przepisów) dużo zależy od oceny sądu (sędziego, sędziów).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniesienie pozwu do sądu zanim roszczenie się przedawni

Pan zapytał o czas „do wniesienia pozwu”. Wprost takiego czasu prawodawca nie określił. Wolno wytoczyć powództwo w dowolnym czasie, ale trzeba liczyć się z konsekwencjami przegrania sprawy (np. w przypadku zgłoszenia zarzutu przedawnienia roszczenia przez pozwanego lub jego przedstawiciela); podstawowe konsekwencje przegrania sprawy cywilnej to: zapłata opłaty sądowej (od rozpoznania sprawy) oraz ryzyko zwrotu kosztów postępowania na rzecz strony wygrywającej – art. 99 i następne Kodeksu postępowania cywilnego. Szczególnie z uwagi na takie ryzyka trzeba brać pod uwagę ustawowo wskazany (np. w art. 646 K.c.) dwuletni termin przedawnienia roszczeń – i to licząc od tego momentu (oddania dzieła albo umówionego terminu oddania dzieła), z którym wiązałoby się najmniejsze ryzyko kontrowersji co do tego, czy upłynął okres przedawnienia roszczeń.

Odszkodowanie za nienależyte wykonanie zobowiązania

W Pańskim przypadku doszło do nienależytego wykonania zobowiązania, więc przy formułowaniu roszczeń proponuję uwzględniać przepisy o skutkach niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań (art. 471 i następne K.c.); opis sytuacji wskazuje zwłaszcza na roszczenie odszkodowawcze – odszkodowanie zaś trzeba rozumieć jako „wynagrodzenie za szkodę”. Praktyka pokazuje, że łatwiej jest wykazać uszczerbek „realny“ (np. związany z pogorszeniem jakości rzeczy) – po łacinie: damnum emergens. Na ogół trudniejsze okazuje się wykazanie (przyczynienia się do) utraty oczekiwanych korzyści – po łacinie: lucrum cessans; różne okoliczności mogą mieć wpływ na ocenę szans uzyskania oczekiwanych korzyści oraz ich utratę wskutek zachowań, za które odpowiada ktoś inny (np. usługodawca). Proszę pamiętać również o dużym znaczeniu odpowiedniej aktywności (art. 230 K.p.c.), która jest przejawem korzystania z prawa do sądu. Szczególnie w sprawach rzeczywiście spornych należy bardzo poważnie traktować prawny obowiązek wykazania okoliczności (faktów), z których wywodzi się skutki prawne (art. 232 K.p.c., art. 6 K.c.).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przestępstwo przywłaszczenia

Zwłaszcza przetrzymanie należących do Pana rzeczy można by rozważać „pod kątem“ art. 284 Kodeksu karnego (K.k.), w którym stypizowano przestępstwo przywłaszczenia. Prokuratura mogłaby się zainteresować tym aspektem sytuacji, a być może także innymi, np.: uszkodzeniem rzeczy (poza niewielkiej wartości szkodą) lub przyczynienia się do możliwego powstania zagrożenia dla ludzi. Materiały policyjne mogłyby stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu karnym lub w postępowaniu cywilnym (zwłaszcza po złożeniu wniosku o zażądanie przez sąd takowych materiałów oraz o przeprowadzenie z nich dowodu). W przypadku sprawy karnej mogłoby dojść do orzeczenia nawiązki (świadczenia pieniężnego) – zwłaszcza na wniosek; otrzymanie nawiązki (w pełnej wysokości szkody) wykluczałoby zasadność dochodzenia odszkodowania („refundacji szkody”).

Być może udałoby się zawrzeć ugodę - konstrukcja prawna ugody (art. 917 K.c., art. 918 K.c.) zakłada wzajemne ustępstwa. Do ugody mogłoby dojść po zawezwaniu do próby ugodowej (od art. 184 do art. 186 K.p.c.); jedną z zalet takiego wezwania (które powinno zawierać propozycję ugodową) jest niska opłata sądowa (niższa od typowej wysokości opłaty sądowej w określonym rodzaju spraw).

Przykłady

Naprawa uniemożliwiająca dalsze użytkowanie pojazdu

Pan Adam oddał samochód po kolizji do zakładu blacharskiego. Po naprawie zauważył, że drzwi pojazdu nie domykają się prawidłowo, a jazda jest niestabilna. Diagnostyka wykazała, że rama pojazdu została źle naprawiona, co groziło wypadkiem. Odbiór samochodu nastąpił w lutym 2022 r., ale dopiero w marcu 2023 r. Pan Adam podjął decyzję o złożeniu pozwu. Roszczenie zostało jednak odrzucone przez sąd z powodu upływu dwuletniego terminu przedawnienia od momentu oddania pojazdu.

 
Części zamienne przetrzymywane przez warsztat

Pani Katarzyna zleciła naprawę swojego pojazdu w zakładzie mechanicznym w 2020 r. Po odebraniu samochodu okazało się, że w miejsce oryginalnych części zamontowano gorszej jakości zamienniki. Po licznych interwencjach odzyskała części dopiero po roku. Chcąc uzyskać odszkodowanie za utracone korzyści i koszty ponownej naprawy, w 2023 r. złożyła pozew. Sąd uwzględnił, że żądanie dotyczące części zamiennych mogło się przedawnić, ale roszczenia za dodatkowe koszty naprawy były nadal aktualne, gdyż wynikały z późniejszych działań warsztatu.

 
Niedotrzymanie terminu naprawy

Pan Jan zlecił kompleksową naprawę powypadkową swojego pojazdu w październiku 2021 r. Zakład blacharski oddał auto dopiero w maju 2022 r., jednak w stanie uniemożliwiającym przegląd techniczny. Pan Jan wydał dodatkowe 10 000 zł na doprowadzenie samochodu do stanu używalności w innym warsztacie. W styczniu 2024 r. skierował sprawę do sądu. Roszczenia częściowo przedawniły się, ponieważ dotyczyły niewykonanych napraw sprzed ponad dwóch lat, ale sąd uznał roszczenia dotyczące części zamówionych po terminie odbioru jako zasadne.

Podsumowanie

Przedawnienie roszczeń za źle wykonaną naprawę samochodu zależy od rodzaju zawartej umowy. W przypadku umowy o dzieło termin wynosi dwa lata od dnia oddania pojazdu, a dla niektórych usług może obowiązywać ogólny trzy- lub sześcioletni termin przedawnienia. Warto działać szybko, by uniknąć ryzyka oddalenia pozwu z powodu przedawnienia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie źle wykonanej naprawy samochodu lub przygotowania pozwu? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Janusz Polanowski

O autorze: Janusz Polanowski

Prawnik – absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Łączy zainteresowania naukowe z zagadnieniami praktycznymi, co szczególnie dotyczy prawa Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej. Naszym Klientom udziela odpowiedzi na pytania również z zakresu prawa polskiego, w tym cywilnego (głównie rzeczowegospadkowego) oraz rodzinnego. Występował przed różnymi organami władzy publicznej, w tym przed sądami (powszechnymi i administracyjnymi) – zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji. Uczestniczył też w licznych konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych, i przebywał za granicą w celach naukowych. Ma doświadczenie w nauczaniu (zwłaszcza prawa) oraz uzyskał uprawnienia pedagogiczne.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »