• Data: 2024-12-21 • Autor: Katarzyna Bereda
Prowadzę usługową działalność gospodarczą. Zamówiłem jak zawsze w tej samej firmie zajmującej się handlem ubraniami roboczymi koszulki i bluzy z haftem (logo firmy). Do tej pory wszystko było w porządku. Jednakże teraz zamiast haftu wykonano nadruk, który znacząco odbiega od przesłanego pierwowzoru. Nie odebrałem towaru – jego wartość to ok. 2000 zł. Teraz właściciel wystawił mi fakturę i wysłał ją pocztą – listu nie odebrałem. Właściciel firmy straszy mnie wpisaniem do BIK itp. Co powinienem w tej sytuacji zrobić?
W obecnej sytuacji, jeżeli nie jest Pan zadowolony z usługi, powinien Pan zgłosić roszczenie z tytułu rękojmi lub powołać się na wadę oświadczenia woli – błąd.
Zgodnie bowiem z treścią art. 84 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.):
„§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.
Z uwagi na powyższe, jeżeli w ramach niniejszej sprzedaży sprzedający zapewniał o innych właściwościach umowy i zakresie umowy w wykonaniu logo, możemy mówić o przedmiotowej wadzie.
W art. 84 K.c. chodzi o sytuację, gdy człowiek dokonuje czynności prawnej, żywiąc jakieś błędne wyobrażenie co do rzeczywistości. Dla oceny błędu miarodajna jest chwila składania przez błądzącego oświadczenia woli. Jak wskazano w wyr. WSA w Gliwicach z 25.9.2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 631/09), hipotezą art. 84 § 1 K.c. objęte jest pozostawanie pod wpływem błędu w momencie składania oświadczenia woli, a nie wprowadzenie się dopiero w tym momencie w stan fałszywego wyobrażenia. Przesądza o tym sformułowanie w art. 84 § 1 K.c. „w razie błędu”, co należy tłumaczyć jako „w razie istnienia błędu” w chwili składania oświadczenia woli.
W konkretnej sytuacji mogą to być czas i miejsce zbieżne z podejmowaniem czynności prawnej, ale zbieżność tego rodzaju nie jest w art. 84 § 1 K.c. wymagana. Z uwagi na powyższe powinien Pan złożyć sprzedającemu oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, a więc wadliwego przekonania o cechach wykonanej usługi, które nie są zgodne z rzeczywistością i przekonaniem sprzedającego.
Zgodnie bowiem z art. 88 K.c.:
„§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał”.
Uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby powoduje nieważność całej czynności prawnej, w której skład wchodzi wadliwe oświadczenie woli.
Zgodnie natomiast z art. 5561 K.c.:
„§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 560 § 1 K.c. „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.
Z uwagi więc na powyższe, jeżeli usługa dotknięta jest powyższą wadą, a więc nie została wykonana tak, jak Państwo to ustalaliście lub jak jest w opisie oferty, może Pan złożyć w tym zakresie roszczenie o obniżenie ceny usługi lub odstąpienie od umowy – zależne to jest od Pana woli. W mojej ocenie przedstawione powyżej możliwości powołania się na wadę oświadczenia woli lub na przysługujące uprawnienia z tytułu rękojmi są jak najbardziej zasadne.
Zamówienie odzieży firmowej z błędnym nadrukiem
Pani Anna, właścicielka salonu kosmetycznego, zamówiła fartuchy z wyszytym logo firmy. Po odebraniu przesyłki zauważyła, że logo jest w innym kolorze i niezgodne z zaakceptowanym projektem. Zgłosiła reklamację, ale producent odmówił poprawy. Anna powołała się na rękojmię i odstąpiła od umowy, a następnie odzyskała wpłaconą zaliczkę.
Niezgodność zamówienia mebli biurowych
Pan Marek, prowadzący biuro rachunkowe, zamówił zestaw mebli na wymiar. Meble dostarczone przez producenta miały inne wymiary, co uniemożliwiało ich ustawienie zgodnie z planem biura. Marek skontaktował się ze sprzedawcą, powołując się na niezgodność towaru z umową. Po mediacji uzyskał nowy zestaw zgodny ze specyfikacją bez dodatkowych kosztów.
Wadliwy sprzęt elektroniczny dla firmy
Firma informatyczna zamówiła serię laptopów z określoną konfiguracją sprzętową do realizacji projektu dla klienta. Po dostawie okazało się, że zamówione laptopy mają inne parametry techniczne, przez co nie spełniały wymagań projektu. Firma złożyła reklamację, domagając się wymiany sprzętu na zgodny z umową. Gdy sprzedawca odmówił, skierowano sprawę do sądu, który orzekł na korzyść przedsiębiorstwa, nakazując dostarczenie właściwego towaru.
Jeśli otrzymałeś towar niezgodny z zamówieniem, masz prawo skorzystać z rękojmi lub odstąpić od umowy, powołując się na wadę fizyczną towaru. Kluczowe jest niezwłoczne zgłoszenie problemu sprzedawcy i złożenie odpowiedniego oświadczenia. Aby skutecznie dochodzić swoich praw, warto znać przepisy Kodeksu cywilnego i udokumentować niezgodność zamówienia z umową.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie niezgodności towaru z zamówieniem? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie odpowiednie pismo lub poradę.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika