• Data: 2024-12-08 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz
Zamówiłem kuchnię z transportem i montażem. Transport powinien zawierać 35 kartonów. Podczas montażu, 2 tygodnie później, ekipa montażystów stwierdziła, że brakuje jednego kartonu zawierającego piekarnik. Przyznam, że nie zweryfikowałem wszystkich kartonów – założyłem, że w największym jest piekarnik, a okazało się, że był to okap. Poinformowałem firmę, że brakuje piekarnika (zrobiłem to w obecności montażystów). Złożyłem też reklamację, na którą odpowiedziano mi w następujący sposób: „Informujemy, iż Sprzedawca w postaci Sklepu X nie może uznać zgłoszenia reklamacyjnego za zasadne. Pragniemy wyjaśnić, że wszelkie nieprawidłowości w wydaniu towaru winny być zweryfikowane podczas odbioru towaru przez Klienta. W sytuacji otrzymania towaru uszkodzonego, niepełnej ilości lub innego niż zamawiany, Klient ma prawo odmówić jego przyjęcia. Biorąc pod uwagę fakt, że reklamowany produkt został odebrany bez zastrzeżeń, uważamy, że towar w momencie odbioru był towarem pełnowartościowym oraz kompletnym”. Co mogę zrobić, aby sklep dostarczył brakujący sprzęt? Jako dowód mogę przedstawić zdjęcie pokoju, na którym widać ułożone paczki, zaraz po transporcie. Niestety, nie można stwierdzić, co zawierają.
Sprawa jest dość skomplikowana i niejednoznaczna z uwagi na fakt, iż brak jednego z elementów zauważył Pan dopiero dwa tygodnie po otrzymaniu przesyłki. Sytuacja nie była więc klasyczna, kiedy to po otrzymaniu przesyłki od razu można zauważyć brak towaru. Kolejna trudność to praktycznie brak możliwości udowodnienia przez Pana braku towaru. Montażyści, którzy zauważyli brak, mogliby to poświadczyć, jednak wcześniej towar pozostawał w Pana władaniu przez 2 tygodnie i nie jest Pan w stanie udowodnić, co się działo z paczkami w tym czasie. Należy prześledzić dokładnie przepisy, aby można było sprawdzić, czy jest szansa na przypisanie odpowiedzialności sklepowi za ten brak.
Pierwszą ustawą, która reguluje umowę sprzedaży, jest Kodeks cywilny. Wskazuje on moment przejścia odpowiedzialności za sprzedany towar ze sprzedającego na kupującego.
Art. 548 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. Z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.
§ 2. Jeżeli strony zastrzegły inną chwilę przejścia korzyści i ciężarów, poczytuje się w razie wątpliwości, że niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z tą samą chwilą.
§ 3. Jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez sprzedawcę kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu. Za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego. Postanowienia mniej korzystne dla kupującego są nieważne”.
Kodeks wskazuje moment wydania rzeczy jako moment, od którego to kupujący odpowiada za towar. Teoretycznie towar został Panu wydany, więc od tej chwili sklep przestał odpowiadać za towar. Należy jednak pamiętać, że przepisy postrzegają konsumenta jako podmiot szczególnie chroniony. Z tego względu należy przeanalizować ustawę o prawach konsumenta.
Art. 43b ustawy o prawach konsumenta:
„1. Towar jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego:
1) opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność i funkcjonalność, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi – również kompatybilność, interoperacyjność i dostępność aktualizacji;
2) przydatność do szczególnego celu, do którego jest potrzebny konsumentowi, o którym konsument powiadomił przedsiębiorcę najpóźniej w chwili zawarcia umowy i który przedsiębiorca zaakceptował.
2. Ponadto towar, aby został uznany za zgodny z umową, musi:
1) nadawać się do celów, do których zazwyczaj używa się towaru tego rodzaju, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, norm technicznych lub dobrych praktyk;
2) występować w takiej ilości i mieć takie cechy, w tym trwałość i bezpieczeństwo, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi – również funkcjonalność i kompatybilność, jakie są typowe dla towaru tego rodzaju i których konsument może rozsądnie oczekiwać, biorąc pod uwagę charakter towaru oraz publiczne zapewnienie złożone przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, w szczególności w reklamie lub na etykiecie, chyba że przedsiębiorca wykaże, że:
a) nie wiedział o danym publicznym zapewnieniu i oceniając rozsądnie, nie mógł o nim wiedzieć,
b) przed zawarciem umowy publiczne zapewnienie zostało sprostowane z zachowaniem warunków i formy, w jakich publiczne zapewnienie zostało złożone, lub w porównywalny sposób,
c) publiczne zapewnienie nie miało wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy;
3) być dostarczany z opakowaniem, akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać;
4) być takiej samej jakości jak próbka lub wzór, które przedsiębiorca udostępnił konsumentowi przed zawarciem umowy, i odpowiadać opisowi takiej próbki lub takiego wzoru.
3. Do towarów z elementami cyfrowymi przepisy art. 43k ust. 3 i 4 oraz art. 43l ust. 4 stosuje się odpowiednio.
4. Przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za brak zgodności towaru z umową w zakresie, o którym mowa w ust. 2 lub 3, jeżeli konsument, najpóźniej w chwili zawarcia umowy, został wyraźnie poinformowany, że konkretna cecha towaru odbiega od wymogów zgodności z umową określonych w ust. 2 lub 3, oraz wyraźnie i odrębnie zaakceptował brak konkretnej cechy towaru.
5. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności towaru z umową wynikający z niewłaściwego zamontowania towaru, jeżeli:
1) zostało ono przeprowadzone przez przedsiębiorcę lub na jego odpowiedzialność;
2) niewłaściwe zamontowanie przeprowadzone przez konsumenta wynikało z błędów w instrukcji dostarczonej przez przedsiębiorcę lub osobę trzecią, o której mowa w art. 6 ust. 2”.
„1. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności towaru z umową istniejący w chwili jego dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili, chyba że termin przydatności towaru do użycia, określony przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, jest dłuższy. Domniemywa się, że brak zgodności towaru z umową, który ujawnił się przed upływem dwóch lat od chwili dostarczenia towaru, istniał w chwili jego dostarczenia, o ile nie zostanie udowodnione inaczej lub domniemania tego nie można pogodzić ze specyfiką towaru lub charakterem braku zgodności towaru z umową.
2. Przedsiębiorca nie może powoływać się na upływ terminu do stwierdzenia braku zgodności towaru z umową określonego w ust. 1, jeżeli brak ten podstępnie zataił.
3. W odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności z umową treści cyfrowej lub usługi cyfrowej dostarczanych w sposób ciągły, który wystąpił lub ujawnił się w czasie, w którym zgodnie z umową miały być dostarczane. Czas ten nie może być krótszy niż dwa lata od chwili dostarczenia towaru z elementami cyfrowymi. Domniemywa się, że brak zgodności treści cyfrowej lub usługi cyfrowej z umową wystąpił w tym czasie, jeżeli w tym czasie się ujawnił”.
Z ustawy o prawach konsumenta wynika więc, że brak ilościowy towaru stanowi niezgodność towaru z umową, a za taką niezgodność odpowiada sprzedający przez 2 lata, o ile nie zostanie udowodnione inaczej, więc tutaj ogromne znaczenie mają kwestie dowodowe, które w Pana sprawie są znacznie utrudnione.
Sklep nie ma racji, twierdząc, że nieprawidłowości powinny być stwierdzone przez klienta w chwili odbioru towaru. Wbrew popularnej opinii nie istnieje bezpośredni obowiązek sprawdzenia towaru przed jego wydaniem – ani przez kupującego konsumenta, ani przez sprzedawcę. Ponadto, jak wynika z przepisów, konsument ma dwa lata na stwierdzenie niezgodności z umową, więc sklep nie może twierdzić, że brak zgłoszenia nieprawidłowości w momencie odbioru towaru sprawia, że należy uznać, iż towar był zgodny z umową.
Podsumowując, przepisy stoją po Pana stronie i to Pan ma rację, ale nie ma Pan dowodów na swoją rację. W razie procesu sądowego nie ma Pan możliwości udowodnienia, że od początku brakowało towaru. Może pomocne byłyby dokumenty firmy przewozowej? Powinna być tam wskazana liczba paczek. Za to większość sklepów przy pakowaniu używa kamer, więc sklep, wykazując się dobrą wolą, prawdopodobnie mógłby sprawdzić, czy piekarnik był, czy go nie było w momencie pakowania paczek. Z tonu odpowiedzi sklepu wynika, że sklep obecnie nie wykazuje się dobrą wolą.
Moja rada: odwołanie się od reklamacji z powołaniem się na przepisy wskazane powyżej, to jest:
a) Art. 43b ustawy o prawach konsumenta:
„1. Towar jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego:
1) opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność i funkcjonalność, a w odniesieniu do towarów z elementami cyfrowymi - również kompatybilność, interoperacyjność i dostępność aktualizacji”.
b) Art. 43c ustawy o prawach konsumenta:
„1. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności towaru z umową istniejący w chwili jego dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili, chyba że termin przydatności towaru do użycia, określony przez przedsiębiorcę, jego poprzedników prawnych lub osoby działające w ich imieniu, jest dłuższy. Domniemywa się, że brak zgodności towaru z umową, który ujawnił się przed upływem dwóch lat od chwili dostarczenia towaru, istniał w chwili jego dostarczenia, o ile nie zostanie udowodnione inaczej lub domniemania tego nie można pogodzić ze specyfiką towaru lub charakterem braku zgodności towaru z umową”.
Proszę powołać się na domniemanie z art. 43c i wskazać na odpowiedzialność przedsiębiorcy. Napisać, że jeśli mają dowód, że wysłali wszystkie paczki, np. nagranie z kamer, powinni go przedstawić. Pomocna może okazać się też rozmowa z miejskim lub powiatowym rzecznikiem praw konsumenta. Jeśli rzecznik włączy się w sprawę, to na pewno sklep będzie bardziej skłonny wykazać się postawą prokonsumencką.
Zakup sprzętu AGD do nowej kuchni
Pan Jan zamówił zestaw AGD do nowo wybudowanego domu. W skład zamówienia wchodziła lodówka, piekarnik i zmywarka. Po dostarczeniu paczek pan Jan przeniósł je do garażu i przechowywał tam przez dwa tygodnie. Podczas montażu okazało się, że brakuje piekarnika, choć według dokumentacji został dostarczony. Sklep twierdził, że pan Jan powinien od razu sprawdzić przesyłkę, ale on wskazał, że zgodnie z przepisami konsument ma dwa lata na zgłoszenie niezgodności. Niestety, brakowało mu dowodów, by udowodnić, że nie dostarczono piekarnika.
Zakup zestawu mebli ogrodowych
Pani Anna kupiła online zestaw mebli ogrodowych, które miały być dostarczone w kilku paczkach. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe paczki schowano w garażu. Dopiero po kilku tygodniach je rozpakowano. Po otwarciu i złożeniu mebli pani Anna zauważyła, że brakuje jednej z kluczowych części – stołu. Sklep odmówił uznania reklamacji, ponieważ pani Anna nie zgłosiła problemu przy odbiorze. Pani Anna skontaktowała się z rzecznikiem praw konsumenta, który pomógł jej odwołać się od reklamacji na podstawie przepisów chroniących konsumentów.
Zakup elektroniki
Pan Piotr zamówił przez internet komputer, monitor oraz klawiaturę. Otrzymał przesyłkę, ale nie miał czasu natychmiast otworzyć pudełek. Po dwóch tygodniach, gdy zamierzał podłączyć sprzęt, okazało się, że brakuje klawiatury. W sklepie stwierdzono, że miał obowiązek zgłosić brak od razu po odbiorze paczki. Pan Piotr odwołał się od reklamacji i udało mu się odzyskać towar.
Artykuł omawia kwestie dotyczące odpowiedzialności klienta za otrzymany towar oraz obowiązków sprzedawcy w przypadku niekompletnego zamówienia. Zgodnie z Kodeksem cywilnym odpowiedzialność za towar przechodzi na kupującego w momencie jego wydania. Jednak przepisy chroniące konsumenta wskazują, że sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową, w tym jego kompletność, przez dwa lata od dostawy. Brak towaru może być zgłoszony nawet po dłuższym czasie, a sprzedawca nie może wymagać natychmiastowego sprawdzenia przesyłki przez konsumenta. Klient ma prawo odwołać się od odrzuconej reklamacji.
Masz problem z niekompletnym zamówieniem? Skorzystaj z naszych profesjonalnych porad prawnych online! Pomożemy Ci skutecznie odwołać się od odrzuconej reklamacji, a także przygotujemy odpowiednie pisma i dokumenty. Nie czekaj – już teraz opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta - Dz.U. 2014 poz. 827
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika