• Data: 2024-06-03 • Autor: Katarzyna Bereda
Niespełna 2 tygodnie temu sprzedałam samochód za kwotę 3200 zł. Auto jest z 2003 r. i było uszkodzone. Dzisiaj chciałam przez internet zgłosić wyrejestrowanie auta i wtedy spostrzegłam, że są wpisane dwa zajęcia komornicze sprzed 7 i 5 lat, o których nie wiedziałam i nie miałam świadomości o tym fakcie. Bardzo mnie to zaskoczyło, tym bardziej że w 2021 r. wymieniałam dowód rejestracyjny w dziale komunikacji i nie miałam żadnej adnotacji ani informacji o zajęciach komorniczych samochodu. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić?
W przedstawionej sprawie należy mówić o wadzie prawnej pojazdu. Powinna więc Pani poinformować kupującego o tej wadzie i ewentualnie dowiedzieć się, czy ta wada nie przeszkadza kupującemu. Dla Pani bezpieczeństwa powinni Państwo sporządzić aneks do umowy w zakresie ujawnienia wady i tego, że kupujący ma wiedzę na ten temat i mu to nie przeszkadza.
Zgodnie z treścią art. 556 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”.
Mając powyższe na uwadze, a więc wystąpienie wady fizycznej lub prawnej, o której kupujący nie został poinformowany, zgodnie z treścią art. 560 § 1 K.c.: „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.
Artykuły 560 oraz 561 K.c. zawierają katalog uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady rzeczy oraz kontruprawnienia sprzedającego. Artykuł 560 § 1 K.c. określa dwa uprawnienia – oświadczenie o odstąpieniu od umowy (które nie przysługuje kupującemu, jeżeli wada jest nieistotna – art. 560 § 4 K.c.) oraz oświadczenie o obniżeniu ceny (art. 560 § 3 K.c. stanowi, że obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady).
Artykuł 560 § 1 K.c. określa kontruprawnienia sprzedającego: może on niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymienić rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo wadę usunąć. Kontruprawnienia te jednak nie przysługują sprzedawcy, gdy rzecz była już przez niego wymieniona lub naprawiana albo gdy sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
Z uwagi na powyższe, a także brak Pani wiedzy o powyższej wadzie, kupujący może skorzystać z prawa odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny, albowiem logicznym jest, iż naprawa nie wypełnia uszczerbku, jaki doznał, albowiem mówimy tu o wadzie prawnej – zajęciu komorniczym. Chcąc więc uchronić się przed powyższymi roszczeniami, powinna Pani poinformować kupującego o wadzie i sporządzić z kupującym umowę w zakresie ujawnienia wady i wiedzy kupującego w tym zakresie.
Sprzedaż samochodu z nieujawnionym zajęciem komorniczym może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Ważne jest, aby przed sprzedażą dokładnie sprawdzić stan prawny pojazdu, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych i finansowych. W przypadku wykrycia takiej wady prawnej, sprzedawca powinien niezwłocznie poinformować o niej kupującego i sporządzić odpowiedni aneks do umowy.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie sprzedaży auta z wadą prawną? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne porady prawne i niezbędne pisma, które pomogą Ci rozwiązać problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika