• Data: 2024-11-08 • Autor: Katarzyna Bereda
Zakupiłem obrączkę w sklepie internetowym. Po kilku miesiącach obrączka pękła, co wynikało moim zdaniem z wady materiału. Napisałem do sprzedawcy maila, że chcę skorzystać z rękojmi. W mailu opisałem problem, załączyłem zdjęcia oraz dowód zakupu. Obrączki nie odesłałem do sprzedawcy, gdyż myślałem, że sprzedawca poinformuje mnie, na jaki adres/w jaki sposób powinienem to zrobić. Sprzedawca odpowiedział na mojego maila, prosząc, żebym opisał sytuację, w jakiej doszło do uszkodzenia, co też niezwłocznie uczyniłem. Po tym mailu nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od sprzedawcy. Po około 30 dniach zadzwoniłem do tego sklepu, aby spytać o decyzję sprzedawcy w sprawie reklamacji. Ten odpowiedział, że po przeanalizowaniu zdjęć i mojego opisu wady doszedł do wniosku, iż wada wystąpiła z mojej winy i rękojmię odrzuca. W ten sam dzień dowiedziałem się, że sprzedawca musi taką decyzję podjąć w ciągu 14 dni, inaczej moje żądanie jest przyjęte „z automatu”. Poinformowałem o tym sprzedawcę, ten jednak odpowiedział, że ponieważ nie odesłałem wadliwego produktu, moja reklamacja nie została złożona poprawnie i nic mi się nie należy. Czy sprzedawca ma rację? Czy żądanie rękojmi „jest ważne”, dopiero gdy odeślę towar? Czy jestem do tego zobowiązany? Czy samo wysłanie maila nie wystarczy do tego, aby rękojmia była ważna?
Faktycznie zarówno Pan, jak i sprzedawca popełniliście błąd w zakresie dokonanej procedury reklamacji. Powinien Pan bowiem od razu odesłać towar ze wskazaniem Pana roszczenia. Termin 14 dni na odpowiedź sprzedającego oznacza uznanie reklamacji, jednak nie zobowiązuje sprzedawcy do uznania takiej reklamacji. Dlatego, wobec obecnego twierdzenia sprzedawcy w zakresie braku prawidłowego toku zgłoszenia reklamacyjnego, proszę w regulaminie na stronie sprzedawcy odnaleźć adres do dokonania zwrotu i wraz z oświadczeniem zgłosić prawidłowe roszczenie reklamacyjne z odesłaniem produktu, żeby mógł zostać poddany oględzinom. Swoje roszczenie proszę wskazać na piśmie. Zgodnie z treścią art. 556 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia)”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 560 § 1 K.c. „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.[PRZYCISK_!}
Dlatego też należy zaznaczyć, iż artykuł 560 K.c. określa dwa podstawowe uprawnienia, które przysługują kupującemu na podstawie przepisów o rękojmi. Na jego podstawie kupujący może albo od umowy odstąpić, albo żądać obniżenia ceny. Przepis zawiera warunki realizacji tych uprawnień, włącznie z ograniczeniami ich realizacji (§ 1 zd. 1 o kontruprawnieniach sprzedawcy, § 3 o warunkach obniżenia ceny, § 4 o niemożliwości odstąpienia od umowy, gdy wada rzeczy jest nieistotna).
Realizacja kontruprawnień sprzedawcy z art. 560 § 1 K.c. zależy od decyzji tej strony stosunku z umowy sprzedaży, a realizacja samego wyboru realizowanych przez sprzedawcę uprawnień postrzegana jest jako realizacja prawa kształtującego, stąd też ma ono charakter definitywny i wiąże sąd. Jednak w porównaniu z poprzednim stanem prawnym powinno to nastąpić nie tylko niezwłocznie (a więc nie natychmiast, a z uwzględnieniem konkretnych okoliczności – zob. uchwała SN z 30.12.1988 r., sygn. akt III CZP 48/88), ale także bez nadmiernych niedogodności dla kupującego – w konkretnej sytuacji może być więc skutecznie zakwestionowane przez kupującego. „Niezwłoczne” usunięcie wady w rozumieniu art. 560 § 1 K.c. oznacza naprawę rzeczy w krótkim czasie, którego ramy wyznaczają okoliczności konkretnego przypadku (wyr. SN z 10.01.2002 r., sygn. akt II CKN 564/99); w tradycyjnym ujęciu – bez nieuzasadnionej zwłoki.
Dlatego też, aby procedura reklamacyjna była prawidłowa i sprzedawca mógł w pełni skorzystać z art. 560 K.c., powinien Pan odesłać produkt ze wskazaniem Pana roszczenia – wymiany rzeczy lub odstąpienia od umowy. W mojej ocenie obecne postępowanie reklamacyjne było wadliwe – zarówno po Pana stronie, jak i po stronie sprzedawcy, dlatego proponuję ponowić Pana roszczenie. W przypadku decyzji odmownej przysługuje Panu odwołanie od decyzji.
Problem z lodówką, brak odesłania towaru
Pani Monika kupiła lodówkę w sklepie internetowym, ale po kilku miesiącach urządzenie przestało chłodzić. Napisała do sprzedawcy wiadomość z opisem problemu i załączyła zdjęcia oraz dowód zakupu. Sprzedawca poprosił o dokładniejszy opis usterki, co pani Monika uczyniła. Po kolejnych dniach, kiedy nie otrzymała odpowiedzi, dowiedziała się, że reklamacja nie jest ważna, ponieważ nie odesłała lodówki do weryfikacji.
Uszkodzony telefon i konieczność zwrotu
Pan Tomasz zakupił telefon w sklepie stacjonarnym, który po miesiącu użytkowania przestał działać. Napisał reklamację do sprzedawcy, ale telefon zatrzymał, zakładając, że serwis skontaktuje się w sprawie odbioru urządzenia. Sprzedawca poinformował go, że reklamacja jest nieważna, gdyż telefon nie został dostarczony do oględzin, co uniemożliwiło stwierdzenie wady.
Reklamacja butów z powodu pękniętej podeszwy
Pani Ewa kupiła markowe buty online. Po kilku tygodniach użytkowania zauważyła pęknięcie na podeszwie i natychmiast napisała do sklepu, załączając zdjęcia. Nie odesłała jednak butów, oczekując na dalsze instrukcje. Sprzedawca odrzucił reklamację, twierdząc, że bez fizycznego sprawdzenia obuwia nie można ocenić, czy wada nie wynikała z niewłaściwego użytkowania.
W przypadku reklamacji na podstawie rękojmi, kupujący powinien nie tylko zgłosić wadę i przedstawić dowód zakupu, ale także odesłać wadliwy towar do sprzedawcy. Dopiero po fizycznym sprawdzeniu produktu sprzedawca może ocenić zasadność roszczenia. Brak odesłania towaru może skutkować odrzuceniem reklamacji, nawet jeśli zgłoszenie zostało złożone poprawnie drogą mailową.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz profesjonalne przygotowanie pism, dostosowanych do Twoich potrzeb i sytuacji prawnej. Skorzystaj z wygodnej formy konsultacji prawnej bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2002 r., sygn. akt II CKN 564/99
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika