Bezumowne korzystanie z samochodu

• Data: 2024-03-24 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Bezumowne korzystanie z samochodu przez byłą żonę stanowi problem, z którym mierzą się niektórzy właściciele pojazdów po rozstaniu. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy dochodzenie odszkodowania za bezprawne posiadanie i użytkowanie pojazdu jest możliwe. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Ignacego.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Bezumowne korzystanie z samochodu

Pan Ignacy po rozwodzie zażądał od byłej małżonki zwrotu auta. Auto było w tym czasie leasingowane. Pan Ignacy wysłał dwa pisma, w jednym z e-maili jego była żona potwierdziła, że otrzymała pismo pocztą. W pismach pan Ignacy wzywał ją do zwrotu auta niezwłocznie, podając terminy itp. Ostatecznie była żona pana Ignacego zwróciła auto po 5 miesiącach. Pan Ignacy chciałby dochodzić zwrotu kosztów napraw. Zapytał nas, czy to możliwe. Chciał również wiedzieć, czy może dochodzić odszkodowania za bezumowne korzystanie z mienia – samochodu.

Bezumowne korzystanie z samochodu przez byłą żonę

Jeśli samochód stanowił własność pana Ignacego, możemy mówić o dochodzeniu odszkodowania z tytułu bezumownego korzystania przez byłą żonę.

Realizacja roszczenia windykacyjnego przewidzianego w przepisach art. 222–230 Kodeksu cywilnego przywraca zgodny z prawem stan wyłącznego posiadania i korzystania z rzeczy przez jej właściciela. Jednakże stan polegający na bezprawnym władaniu cudzą rzeczą rodzi dodatkowy problem wzajemnych rozliczeń właściciela i posiadacza rzeczy. Majątkowy interes właściciela wymaga uzyskania rekompensaty od posiadacza za korzystanie z rzeczy. Zawarte w art. 224–225 normy szczególne mają pierwszeństwo zastosowania do wzajemnych roszczeń stron, a ustawodawca reguluje we wskazanych przepisach także problematykę rozliczeń pomiędzy właścicielem i posiadaczem rzeczy w razie „bezumownego posiadania” cudzej rzeczy. Zasadniczo „uzupełniające” roszczenia właściciela są dochodzone wraz z roszczeniem o wydanie rzeczy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wynagrodzenie za korzystanie z pojazdu

Nie ma jednak formalnych przeszkód dla odrębnego dochodzenia roszczeń uzupełniających, wystarczy, że są wymagalne. Można zatem jeszcze przed wytoczeniem powództwa windykacyjnego żądać wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy, zwrotu pożytków czy naprawienia szkody.

Właściwe wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy odpowiadać powinno kwocie, jaką posiadacz w normalnym toku rzeczy musiałby zapłacić właścicielowi, gdyby jego posiadanie opierało się na prawie. Czyli kwotę, jaką należy zapłacić przy najmie samochodu.

Jako uzupełnienie roszczeń odszkodowawczych pan Ignacy może dochodzić także, wskazując, że zatrzymanie mienia ma bezpośredni związek z powstałą szkodą – czyli że samochód, który użytkował pan Ignacy, psuł się z tego powodu, a nie z powodu starości.

Od momentu, kiedy pan Ignacy posiada potwierdzenie byłej żony, że pan Ignacy wypowiedział jej ustną umowę użyczenia pojazdu – użytkuje ona pojazd w złej wierze. Od tego momentu przysługują panu Ignacemu roszczenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Marcina i Anny

Marcin po rozwodzie z Anną zauważył, że jego była żona nadal używa wspólnie kupionego samochodu, który został przepisany na niego. Mimo wielokrotnych próśb o jego zwrot Anna wciąż korzystała z pojazdu. Marcin chciał odzyskać kontrolę nad swoim mieniem i uzyskać rekompensatę za okres, w którym nie mógł z niego korzystać, więc zdecydował się na podjęcie kroków prawnych w celu dochodzenia odszkodowania za bezumowne korzystanie z samochodu.

 

Historia Katarzyny i Piotra

Po rozstaniu Katarzyna nadal korzystała z luksusowego SUV-a, który formalnie należał do jej byłego partnera, Piotra. Piotr potrzebował samochodu do nowej pracy i poprosił Katarzynę o zwrot pojazdu. Katarzyna jednak odmówiła. Piotr nie miał oficjalnej umowy użyczenia pojazdu z Katarzyną, więc postanowił podjąć działania prawne, które umożliwią mu odzyskanie pojazdu oraz uzyskanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z samochodu.

 

Sytuacja Łukasza i Magdaleny

Łukasz po rozstaniu z Magdaleną pozostawił jej samochód do użytku, gdyż chciał jej ułatwić opiekę nad wspólnymi dziećmi. Jednak po kilku miesiącach, kiedy Łukasz poprosił o zwrot auta, Magdalena odmówiła. Łukasz miał dowody na to, że pojazd był jego własnością i że Magdalena używała go bez jego zgody. Dlatego podjął odpowiednie kroki prawne, aby odzyskać swój samochód i otrzymać odszkodowanie za bezumowne korzystanie z pojazdu. 

Podsumowanie

Bezumowne korzystanie z samochodu przez byłą żonę czy byłego partnera może prowadzić do konfliktów i wymagać interwencji prawnej. Artykuł wyjaśnia, jak właściciel pojazdu może dochodzić swoich praw i uzyskać odszkodowanie za nieautoryzowane użytkowanie swojej własności. Przytoczone przykłady przedstawiają różnorodne sytuacje dotyczące tej kwestii.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism dotyczących bezumownego korzystania z samochodu? Skontaktuj się z nami! Oferujemy kompleksowe konsultacje online oraz pomoc w sporządzaniu dokumentacji, aby skutecznie chronić Twoje prawa i interesy. Już dziś napisz do nas – wypełnij formularz znajdujący się pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »