• Data: 2025-04-06 • Autor: Marcelina Mazurkiewicz
Chcę anulować rezerwację pokoju w hotelu, za którą zapłaciłam, ze względu na fakt, że hotelowe spa w okresie mojego pobytu ma być zamknięte. W regulaminie hotelu nie ma informacji o warunkach odwołania rezerwacji. Po dokonaniu rezerwacji i wpłaceniu całej kwoty otrzymałam e-mail, z którego wynikało, że w przypadku anulowania rezerwacji nie otrzymamy zwrotu poniesionych kosztów. Czy to zgodne z prawem? Przesyłam niezbędne dokumenty.
Praktyka hotelu, choć częsta, nie jest zgodna z prawem. Niestety, dochodzenie swoich racji będzie trudne, bo prawdopodobnie po anulowaniu i wezwaniu do zwrotu pieniędzy hotel odmówi, powołując się na swój regulamin. W takim wypadku pozostanie wezwanie do zapłaty, a następnie, w razie braku odzewu na nie, droga sądowa.
Poniżej przedstawię przepisy, na jakie powinna się Pani powołać, aby mieć podstawę prawną swoich twierdzeń, są tutaj dwie drogi – po pierwsze sam fakt braku zwrotu, który stanowi klauzulę niedozwoloną, po drugie brak spa, co stanowi niezgodność z umową – tutaj musi Pani potwierdzić, czy na pewno spa nie funkcjonuje w terminie Pan pobytu.
1. Obowiązek zapłaty sumy pomimo rezygnacji z wykonania umowy, co stanowi klauzulę niedozwoloną (klauzula niedozwolona to takie postanowienie umowne, które jest niezgodne z prawem, więc nie wiąże konsumenta, mimo że znajduje się w umowie) – art. 3851 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
§ 2. Jeżeli postanowienie umowy zgodnie z § 1 nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie.
§ 3. Nieuzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta.
§ 4. Ciężar dowodu, że postanowienie zostało uzgodnione indywidualnie, spoczywa na tym, kto się na to powołuje”.
Art. 3853 Kodeksu cywilnego:
„W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności: […]
16) nakładają wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy”.
Nie jest to jednoznaczne ze zwrotem całej sumy za pobyt, bo przyjmujemy, że hotel poczynił jakieś wydatki w związku z przygotowaniem pobytu, jeśli pokój zostanie w tym terminie pusty, przedsiębiorca będzie stratny. Można się tutaj odwołać do decyzji Prezesa UOKIK, wydawanych w takich sprawach, np. decyzja nr RGD-12/2014 z dnia 17.07.14 r.: „Przedsiębiorca ma pełne prawo do zabezpieczenia swoich interesów, w formie dozwolonej prawnie, jednak w każdym przypadku winien również uwzględniać korzyści, jakie np. uzyskał w związku z rezygnacją klienta, chociażby w postaci oszczędności nakładów pracy i środków, w związku z niewykonywaniem umowy”.
2. Można się również powołać na brak zgodności z umową – po uzyskaniu pewności, że spa nie działa w terminie Pani pobytu. Powołujemy się na ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, która niezgodność definiuje następująco: „niezgodności – należy przez to rozumieć niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług turystycznych objętych imprezą turystyczną” (art. 4 pkt 16 wyżej wymienionej ustawy).
Art. 471 Kodeksu cywilnego:
„Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.
Brak spa będzie niezgodnością z umową – w końcu, rezerwując pobyt w hotelu, rezerwowała go Pani jako pobyt z dostępem do spa. Hotel, nie dając takiego dostępu, dopuścił się niezgodności z umową.
Reasumując, dochodzenie zwrotu pieniędzy jest możliwe, ale trudność tego procesu zależy od podejścia hotelu.
Rezygnacja z rezerwacji hotelowej
Michał zarezerwował pokój w hotelu na weekend. Zależało mu na dostępie do spa, które było jednym z kluczowych powodów wyboru tego miejsca. Dzień przed planowanym przyjazdem dowiedział się, że spa jest nieczynne z powodu remontu. Michał postanowił anulować rezerwację i zażądał zwrotu zaliczki, jednak hotel odmówił. Michał postanowił walczyć o swoje prawa – powołał się na przepisy o klauzulach niedozwolonych oraz brak zgodności z umową i wezwał hotel do zapłaty. Po braku reakcji hotelu zdecydował się założyć sprawę w sądzie.
Spór z hotelem o dodatkowe opłaty
Anna zarezerwowała pokój w luksusowym hotelu, w którym obiecywano jej dostęp do basenu oraz spa w cenie pobytu. Po przyjeździe okazało się, że basen jest nieczynny z powodu awarii, a spa zostało zamknięte na czas konserwacji. Anna, rozczarowana tą sytuacją, chciała anulować rezerwację, jednak hotel, mimo braku realizacji części usług, odmówił zwrotu pieniędzy. Anna powołała się na przepisy art. 471 Kodeksu cywilnego, argumentując, że hotel nie wykonał umowy zgodnie z obietnicami, co daje jej prawo do zwrotu części kosztów.
Opóźniony pobyt w hotelu
Krzysztof zarezerwował pokój w hotelu na wyjazd służbowy, licząc na dostęp do sali konferencyjnej oraz basenu. Po przyjeździe okazało się, że hotel nie zorganizował odpowiednich warunków do pracy, a sala konferencyjna była zarezerwowana przez innych gości. Postanowił zrezygnować z pobytu, jednakże hotel zażądał pełnej zapłaty. Krzysztof uznał to za klauzulę niedozwoloną i wystosował wezwanie do zapłaty, powołując się na art. 3853 Kodeksu cywilnego, który chroni konsumentów przed takimi postanowieniami.
Artykuł omawia sytuację, w której hotel stosuje niedozwolone klauzule umowne, takie jak brak zwrotu zaliczki po anulowaniu rezerwacji lub odmowa zwrotu części kosztów w przypadku niewykonania usług (np. zamknięcie spa lub basenu). W takich przypadkach konsument może powołać się na przepisy Kodeksu cywilnego, w szczególności artykuł 3851, który chroni przed klauzulami niedozwolonymi, oraz artykuł 471, który zapewnia prawo do naprawienia szkody w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań. Choć dochodzenie swoich praw może być trudne, konsument ma prawo walczyć o zwrot pieniędzy.
Nie wiesz, jak dochodzić swoich praw w sprawie anulowanej rezerwacji lub niewykonanych usług? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją sytuację i wskażą możliwe jej rozwiązania. Nie czekaj – już dziś skontaktuj się z nami!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika