• Data: 2024-12-30 • Autor: Katarzyna Bereda
Przez ostatni rok wynajmowałem mieszkanie w Łodzi, teraz chcę się wyprowadzić. Kontakt z wynajmującymi jest ograniczony. Wynajmujący nie chcą oddać mi kaucji wpłaconej na początku wynajmu i przesłać szczegółowego rozliczenia ze wspólnoty. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Nie chodzi mi o odzyskanie całej kaucji, tylko o to, by pobrano z niej wyłącznie kwotę potrzebną do przywrócenia mieszkania do stanu sprzed wynajmu.
W pierwszej kolejności wskazuję, iż zgodnie z treścią art. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów:
„1. Zawarcie umowy najmu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.
2. Kaucji nie pobiera się, jeżeli umowa:
1) dotyczy najmu lokalu zamiennego lub najmu socjalnego lokalu;
2) jest zawierana w związku z zamianą lokalu, a najemca uzyskał zwrot kaucji bez dokonania jej waloryzacji”.
Zgodnie natomiast z ust. 4 powyższej regulacji „Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu”.
Mając powyższe na uwadze, podnoszę, iż wpłacona kaucja ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć brak uiszczania czynszu przez najemcę. Jednak, jak widać, ustawodawca posłużył się dość szerokim uregulowaniem takiej kwestii, iż dotyczy ona wszelkich należności z tytułu najmu lokalu. Możemy więc tu mówić np. o zużyciu energii lub innych mediów, a także szkód spowodowanych przez najemcę. Co do zasady więc wszelkie powstałe szkody, a także rozliczenia niedopłat powinny być potrącone z kaucji.
Jeżeli wynajmujący nie chce rozliczyć się rzetelnie z tego tytułu, powinien Pan wezwać go pisemnie do protokolarnego zdania mieszkania – z wyszczególnieniem zniszczeń i porównaniem niniejszego z protokołem zdania mieszkania. Jednocześnie spisane powinny być wszystkie liczniki i niniejsze również powinno być rozliczone z kaucji w przypadku niedopłat. Jeżeli jednak wynajmujący nie chce zwrócić kaucji, po upływie 30 dni od zdania mieszkania ma Pan uprawnienie do skierowania sprawy z powództwem o zapłatę, bo wtedy roszczenie staje się wymagalne.
Dlatego też proszę skierować do wynajmującego pismo z ostatecznym wezwaniem do rozliczenia kaucji i przedstawienia stosownych rozliczeń w przypadku chęci potrącenia. Jeżeli nie dojdzie do polubownego zakończenia sporu – jedyna droga to droga sądowa w powództwie o zapłatę.
Zatrzymanie kaucji
Ania wynajmowała mieszkanie przez rok. Po wyprowadzce właściciel mieszkania, pan Marek, nie chciał jej zwrócić kaucji, ponieważ uważał, że Ania zniszczyła kilka mebli i zostawiła nieopłacone rachunki za prąd. Ania postanowiła wezwać pana Marka do protokolarnego zdania mieszkania, aby udokumentować stan lokalu w momencie wyprowadzki. Po braku reakcji ze strony wynajmującego Ania skierowała sprawę do sądu o zwrot kaucji.
Kaucja jako zabezpieczenie
Tomasz wynajmował lokal użytkowy. Właściciel lokalu zażądał od niego kaucji w wysokości 12-miesięcznego czynszu, co wyniosło 12 000 zł. Tomasz miał pełną świadomość, że kaucja może być wykorzystana do pokrycia ewentualnych należności, takich jak niezapłacone rachunki za energię elektryczną. Po zakończeniu umowy najmu wynajmujący potrącił z kaucji kwotę zaległości za media oraz niewielkie uszkodzenia w lokalu i zwrócił Tomaszowi pozostałą część w ciągu miesiąca.
Konflikt dotyczący kaucji
Kamil wynajmował mieszkanie przez dwa lata. Po zakończeniu umowy najmu postanowił dokładnie wyczyścić lokal i naprawić drobne uszkodzenia, aby nie mieć problemów ze zwrotem kaucji. Jednak właścicielka mieszkania, pani Ewa, stwierdziła, że Kamil zostawił lokal w złym stanie, i zatrzymała całą kaucję. Kamil postanowił napisać do pani Ewy list z prośbą o szczegółowe rozliczenie kaucji oraz wskazanie konkretnych uszkodzeń. W przypadku braku odpowiedzi Kamil planował skierować sprawę do sądu.
Artykuł omawia kwestie dotyczące kaucji zabezpieczającej w umowach najmu. Wskazuje, że wynajmujący może żądać kaucji, która nie przekracza dwunastokrotności miesięcznego czynszu, oraz że kaucja ma na celu zabezpieczenie należności związanych z najmem, takich jak czynsz i koszty mediów. Po opuszczeniu lokalu kaucja powinna zostać zwrócona w ciągu miesiąca, a w przypadku problemów z jej zwrotem najemca ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby uzyskać profesjonalną pomoc w kwestiach związanych z najmem i kaucjami zabezpieczającymi. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki jako najemcy lub wynajmującego. Przygotują również odpowiednie pisma i dokumenty, które umożliwią Ci skuteczne dochodzenie swoich roszczeń. Nie zwlekaj – już dziś napisz do nas!
1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika