Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Odzyskiwanie VAT z zagranicy - wszystko, co warto wiedzieć

• Data: 2024-11-29 • Autor: Artykuł Partnera

Dla wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, możliwość odzyskania VAT za zakupy dokonane w innych krajach Unii Europejskiej jest istotną formą optymalizacji kosztów. 

Jakie warunki należy spełnić, by ubiegać się o zwrot? Jak przebiega proces odzyskiwania VAT z zagranicy? Wyjaśniamy krok po kroku!

Odzyskiwanie VAT z zagranicy - wszystko, co warto wiedzieć

Kto może ubiegać się o zwrot VAT z zagranicy?

Jeśli chodzi o firmy w naszym kraju, zgodnie z przepisami unijnymi o zwrot podatku VAT zapłaconego w innych państwach UE mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami VAT w Polsce. Jednocześnie, siedziba firmy musi znajdować się na terenie RP, a nie w państwie, z którego chce się odzyskać VAT. W razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie może posiadać zwykłego miejsca pobytu ani stałego miejsca zamieszkania w kraju zwrotu. 

Prawo do zwrotu mają podmioty prowadzące działalność gospodarczą niezależnie od jej celu i wyniku, które jednocześnie nie korzystają ze zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług i nie prowadzą wyłącznie działalności zwolnionej z VAT.

Warto zaznaczyć, że do ubiegania się o odzyskanie VAT z zagranicy nie są uprawnieni podatnicy jedynie okazjonalnie dokonujący dostaw nowych środków transportu na terytorium UE.

Jakie wydatki kwalifikują się do zwrotu VAT z zagranicy?

Zwrot VAT z zagranicy dotyczy wydatków ściśle związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca odzyska VAT zapłacony za zakupy, które są konieczne dla funkcjonowania firmy. Do najczęściej występujących kategorii należą:

  • paliwo – tankowanie floty firmowej za granicą,
  • zakwaterowanie – hotele i inne usługi noclegowe podczas wyjazdów służbowych,
  • wynajem środków transportu – samochody, busy czy inne pojazdy użytkowane za granicą,
  • opłaty parkingowe – jeśli ponoszone są w związku z użytkowaniem firmowego pojazdu,
  • naprawy samochodów – w razie awarii w trakcie podróży służbowej.

Terminy i warunki składania wniosku w celu odzyskania VAT z zagranicy

Procedura odzyskiwania VAT z zagranicy jest obwarowana określonymi wymaganiami oraz terminami. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 września roku następującego po roku, w którym dokonano zakupów. Przekroczenie tej daty skutkuje utratą możliwości odzyskania podatku.

Kolejnym ważnym aspektem są minimalne wnioskowane kwoty:

  • 50 euro – w przypadku wniosków składanych za cały rok,
  • 400 euro – w przypadku wniosków dotyczących okresu co najmniej trzech miesięcy.

Wskazówka: kwoty podaje się w walucie kraju, z którego ma zostać dokonany zwrot.

Cały proces rozpoczyna się od złożenia wniosku w formie elektronicznej w polskim urzędzie skarbowym. Podstawowym dokumentem uprawniającym do zwrotu VAT jest faktura. W niektórych krajach akceptowane są również paragony, o ile ich wartość nie przekracza 250 euro. Polskie urzędy mają 15 dni na przekazanie dokumentów do kraju zwrotu. Decyzja podejmowana jest tamtejszą administrację w terminie do 4 miesięcy od daty otrzymania wniosku. Jeśli konieczne są dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty, czas ten może się wydłużyć do 8 miesięcy. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do odwołania od decyzji negatywnej.

Zwrot VAT w różnych krajach UE – na co zwrócić uwagę?

Przepisy dotyczące zwrotu VAT są ujednolicone w ramach Unii Europejskiej, ale poszczególne państwa członkowskie wprowadzają nieco inne wymagania formalne. Przykłady takich różnic to:

  • okresy zwrotu – niektóre kraje preferują krótsze okresy rozliczeniowe,
  • dodatkowe dokumenty – np. kopie umów lub specyfikacje towarów,
  • język dokumentacji – w określonych przypadkach wymagane są tłumaczenia dokumentów na język państwa, z którego dokonywany będzie zwrot.

Profesjonalna pomoc w odzyskiwaniu VAT z zagranicy

Odzyskanie VAT z zagranicy poprzedza procedura wymagająca od wnioskodawcy staranności i znajomości obowiązujących przepisów. Obligatoryjne jest przestrzeganie terminów, dokładne przygotowanie dokumentów oraz uwzględnienie lokalnych wymogów.

Przedsiębiorcom prowadzącym działalność międzynarodową zwrot VAT pozwala jednak na obniżenie kosztów działalności – warto więc skorzystać ze wsparcia profesjonalistów Impol, którzy pomogą to osiągnąć bez zbędnych komplikacji. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na naszej stronie internetowej impolsarl.com!




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »