Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Otarcia od nowych butów jako podstawa reklamacji, czy można uznać ją za bezzasadną?

• Data: 2024-11-29 • Autor: Katarzyna Bereda

Klient zgłosił reklamację: „Powód zwrotu (reklamacja): inna wada bądź niezgodność towaru z umową: buty solidne, ale niestety w moim przypadku dość boleśnie poocierały po niedługim spacerze oba ścięgna; szkoda, bo bardzo mi się spodobały”. Według mnie ta reklamacja jest bezzasadna. Czy mogę od razu odpisać, że odrzucam reklamację, czy powinienem jeszcze poczekać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Otarcia od nowych butów jako podstawa reklamacji, czy można uznać ją za bezzasadną?

Brak wad produktu a prawo do rękojmi

Jeżeli wada nie leży po stronie zakupionego towaru, a więc towar jest zgodny z umową i nie ma wady ukrytej, to jak najbardziej nie jest uzasadnione powołanie się na przepisy dotyczące rękojmi.

Zgodnie z treścią art. 5561 § 1 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

Jeżeli więc wada nie tkwi w samym przedmiocie, a jedynie doszło do obtarcia klienta – możliwe, że na skutek jego wad anatomicznych, to nie możemy mówić o wadzie produktu. Aby mówić bowiem o zasadności uprawnienia z tytułu rękojmi – wada musi tkwić w zakupionym przedmiocie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odrzucenie reklamacji obuwia

Z uwagi na powyższe, zgodnie z treścią art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego: „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady”.

Wobec tego, jeżeli – jak słusznie Pan wskazał – wada nie tkwi w zakupionym przedmiocie, a jedynie na skutek wad klienta mogło dojść do wskazanych przez niego niedogodności, reklamacja nie powinna być uznana. Dlatego też proszę odpisać klientowi – powołując się na powyższy przepis i wskazanie – że wada musi istnieć w zakupionym produkcie, a sam fakt obtarcia nie świadczy o wadliwości produktu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Obtarcia z powodu niewłaściwego doboru rozmiaru

Klientka zgłosiła reklamację butów, twierdząc, że po dłuższym spacerze obuwie obtarło jej pięty. Po sprawdzeniu przez sprzedawcę okazało się, że buty były kupione w mniejszym rozmiarze, niż sugerowały wskazówki producenta oraz długość stopy klientki. Sprzedawca odrzucił reklamację, wyjaśniając, że problem wynika z nieodpowiedniego dopasowania, a nie wady produktu.

 

Reklamacja z powodu osobistych preferencji

Klient złożył reklamację na skórzane półbuty, tłumacząc, że podczas noszenia w upalne dni buty powodują nadmierne pocenie się stóp, co prowadzi do dyskomfortu. Sprzedawca wskazał, że skórzane buty o pełnej konstrukcji mogą w naturalny sposób zatrzymywać wilgoć w takich warunkach i że produkt jest zgodny z przeznaczeniem. Reklamacja została uznana za bezzasadną, ponieważ nie dotyczyła wady towaru, lecz indywidualnych odczuć użytkownika.

 

Utrata komfortu z powodu anatomicznej budowy stopy

Kupujący zgłosił reklamację na sportowe obuwie, skarżąc się, że po godzinie biegania odczuwa ból w okolicy śródstopia. Ekspert przeanalizował sprawę i zauważył, że klient posiada nietypowy łuk stopy, który wymaga specjalistycznych wkładek ortopedycznych. Sprzedawca odrzucił reklamację, uznając, że produkt spełnia standardowe wymagania dla tego typu obuwia, a dyskomfort wynika z indywidualnych uwarunkowań anatomicznych.

Podsumowanie

Sprzedawca ma prawo odrzucić reklamację obuwia, jeśli zgłaszane niedogodności nie wynikają z wady produktu, lecz z indywidualnych cech klienta, takich jak budowa stopy czy niewłaściwy dobór rozmiaru. Kluczowe jest powołanie się na przepisy Kodeksu cywilnego, które definiują wadę jako niezgodność towaru z umową. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism w sprawach dotyczących reklamacji towarów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »