Pozew za negatywny komentarz na Allegro

• Data: 2023-12-28 • Autor: Katarzyna Bereda

Jestem przedsiębiorcą i prowadzę sprzedaż części samochodowych stacjonarnie oraz przez internet. Jeżeli chodzi o internetową sprzedaż, korzystam głównie z portalu Allegro. Niestety, ale często trafiam na nieuczciwych kupujących, którzy niesłusznie wystawiają negatywny komentarz. Allegro jako serwis nie usuwa negatywnych komentarzy na podstawie przesłanych zrzutów ekranu rozmów lub innych dowodów, które działają na moją korzyść. W jaki sposób mogę wejść na drogę sądową z takim kupującym? Dodam, iż w większości wypadków przesyłam przedsądowe wezwanie do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozew za negatywny komentarz na Allegro

Odpowiedzialność karna za negatywny komentarz

Jedyną możliwością w tym zakresie jest – tak jak Pan zauważył – dochodzenie naprawienia szkody na podstawie albo odpowiedzialności cywilnej (naruszenie dóbr osobistych), albo na drodze karnej.

Zgodnie z treścią art. 212 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Zgodnie natomiast z treścią art. 216 § 1 K.k. „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Jak Pan widzi, powyższe czyny niedozwolone są do siebie istotowo podobne, z uwagi na to omówię poniżej przestępstwo zniewagi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przestępstwo zniewagi

Ustawodawca nie sprecyzował, na czym ma polegać znieważanie, a więc należy przyjąć szerokie rozumienie tego pojęcia. Przez znieważanie należy zatem rozumieć wszelkie zachowania sprawcy, które w sposób demonstracyjny wyrażają pogardę dla innej osoby, w szczególności mają poniżyć jego godność osobistą i sprawić, by poczuł się dotknięty lub obrażony (postanowienie SN z 7.05.2008 r., sygn. akt III KK 234/07).

Ocena zachowania sprawcy pod kątem charakteru znieważającego musi jednak opierać się na kryteriach obiektywnych, tj. powinno być powszechnie uznane za obraźliwe i naruszające godność osobistą człowieka w świetle przyjętych norm społeczno-obyczajowych (postanowienie SN z 7.05.2008 r., sygn. akt III KK 234/07).

Przestępstwo zniewagi zarówno w typie podstawowym (zagrożonym karą grzywny lub ograniczenia wolności), jak i kwalifikowanym (zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku) jest występkiem ściganym z oskarżenia prywatnego, co zależy wyłącznie od woli pokrzywdzonego (art. 216 § 5 K.k.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Naruszenie dóbr osobistych

Z całkiem innej strony należy także wskazać, iż poprzez powyższe stwierdzenia można naruszyć dobra osobiste, o czym Pan wspomniał na początku. Zgodnie z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Zgodnie natomiast z treścią art. 24 § 1 K.c. „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

Z uwagi na powyższe – tak jak Pan to robi dotychczas – proponuję kierować do drugiej strony ostateczne wezwanie do zaprzestania powyższych naruszeń i usunięcia komentarza, pod rygorem skierowania sprawy do sądu, powołując się także na przepisy karne. Jeżeli to nie odniesie skutku, pozostaje droga sądowa i skierowanie prywatnego aktu oskarżenia przeciwko osobie/osobom dopuszczającym się powyższych czynów.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Fałszywy zarzut o oszustwo
Jeden z kupujących zakupił część samochodową i po kilku dniach wystawił negatywny komentarz, twierdząc, że otrzymał produkt inny niż na zdjęciach. W rzeczywistości dostarczony przedmiot był zgodny z opisem, a kupujący nie zgłosił wcześniej żadnych problemów. Pomimo przedstawienia Allegro dowodów (zdjęć produktu i korespondencji), serwis odmówił usunięcia opinii. Przedsiębiorca skierował do kupującego przedsądowe wezwanie do usunięcia komentarza, powołując się na naruszenie dóbr osobistych. Kupujący usunął komentarz dopiero po otrzymaniu oficjalnego pisma.

 

Nieuzasadniona krytyka jakości
Klient kupił zestaw filtrów, a po dwóch tygodniach napisał, że „produkt to chińska tandeta i firma sprzedaje śmieci”. Przedsiębiorca przedstawił faktury i certyfikaty jakości potwierdzające oryginalność towaru, ale Allegro nie zgodziło się na usunięcie komentarza. Sprzedawca wystosował wezwanie do przeprosin i usunięcia wpisu, pod rygorem pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Kupujący nie zareagował, więc sprawa trafiła do sądu, który zobowiązał go do sprostowania komentarza i zapłaty odszkodowania.

 

Celowe działanie konkurencji
Po wystawieniu kilku negatywnych komentarzy od różnych użytkowników przedsiębiorca zaczął podejrzewać nieuczciwą konkurencję. Analiza transakcji wykazała, że konta należały do osób powiązanych z inną firmą z tej samej branży. Allegro nie podjęło działań mimo zgłoszenia sprawy. Sprzedawca skierował sprawę do sądu, oskarżając konkurencję o pomówienie i nieuczciwą konkurencję. W efekcie negatywne komentarze zostały usunięte, a sąd nałożył na winnych karę finansową.

Podsumowanie

Negatywne komentarze na Allegro mogą mieć poważne konsekwencje dla sprzedawców, zwłaszcza gdy są niesłuszne lub celowo krzywdzące. W przypadku naruszenia dóbr osobistych przedsiębiorca ma prawo domagać się ich usunięcia, a jeśli to nie przynosi efektu – wejść na drogę sądową. Podstawą prawną mogą być przepisy dotyczące zniesławienia, zniewagi lub naruszenia dóbr osobistych. W wielu przypadkach skuteczne okazuje się przedsądowe wezwanie do usunięcia komentarza, jednak gdy to nie działa, warto rozważyć pozew cywilny lub karny. Ostatecznie, odpowiedzialność za treść komentarzy ponosi ich autor, dlatego warto walczyć o swoje prawa, gdy dochodzi do niesłusznych oskarżeń.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online dla sprzedawców internetowych, którzy borykają się z problemem niesłusznych negatywnych komentarzy. Pomagamy w analizie sytuacji, przygotowaniu przedsądowych wezwań do usunięcia naruszeń oraz reprezentacji w sprawach cywilnych i karnych dotyczących zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie chronić swoją reputację i biznes w internecie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 maja .2008 r., sygn. akt III KK 234/07

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl