Prawnik nie chce udostępnić klientowi pisma, zasłaniając się prawem autorskim

• Autor: Marcin Sądej

Pełnomocnik (prawnik) w postępowaniu cywilnym przedsądowym złożył w moim imieniu, jako mocodawcy, pismo reklamacyjne do instytucji bankowej. Przed złożeniem pisma nie poinformował mnie o jego treści. Po złożeniu dokumentu oznajmił, że dopuszcza jedynie możliwość wglądu w to pismo bezpośrednio u siebie w firmie bez możliwości wykonania kopii, zdjęć, notatek. Zasłania się prawem autorskim i ochroną przed nieuczciwą konkurencją. Czy to zgodne z prawem? Czy mnie, jako mocodawcy, nie przysługuje prawo do posiadania kopii składanych w moim imieniu dokumentów? Czy przed złożeniem pisma nie powinien mnie poinformować o jego treści?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawnik nie chce udostępnić klientowi pisma, zasłaniając się prawem autorskim

Pełnomocnik i pełnomocnictwo procesowe

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. W myśl natomiast art. 91 K.p.c. pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do:

1) wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;

2) wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;

3) udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu;

4) zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;

5) odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Zgodnie z art. 93 K.p.c. – mocodawca stawający jednocześnie z pełnomocnikiem może niezwłocznie prostować lub odwoływać oświadczenia pełnomocnika.

W zakresie natomiast relacji między mocodawcą a klientem warto odnieść się do Kodeksów Etyki Zawodu Adwokata i Radcy prawnego. W świetle art. 6 Kodeksu Etyki Adwokackiej celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta. Art. 8 stanowi, że adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością. Obowiązkiem adwokata jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i dążenie do utrzymania wysokiej sprawności zawodowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Etyka zawodowa prawnika

Dodatkowo art. 49 Kodeksu stwierdza, że adwokat jest obowiązany czuwać nad biegiem sprawy i informować klienta o jej postępach i wyniku. Art. 53 stanowi, że adwokat obowiązany jest niezwłocznie wydać klientowi – na zgłoszone przez niego żądanie – wszystkie otrzymane przez niego dokumenty, jak również pisma, które jako pełnomocnik otrzymał od sądu lub od organów, przed którymi występuje w prowadzonej przez siebie sprawie.

Za naruszenie zasad Kodeksu Etyki adwokat ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach przewidzianych w prawie o adwokaturze.

Jak zatem widać z przedstawionych przepisów, adwokat (czy też radca prawny, ponieważ ten zawód również ma swój Kodeks Etyki) ma obowiązek dbałości o interes klienta, w tym ma polecenie informowania go o bieżących sprawach oraz udostępniania dokumentów.

Prawo autorskie a prawa mocodawcy–klienta

W dalszej kolejności wskazać należy, że adwokat słusznie stwierdził, że pisma procesowe podlegają ochronie w ramach praw autorskich. Uważam jednak, że udostępnienie pisma stworzonego przez adwokata w imieniu mocodawcy w żaden sposób nie narusza praw autorskich. Zgodnie bowiem z art. 16 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych – autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:

  1. autorstwa utworu;
  2. oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
  3. nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
  4. decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
  5. nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Art. 17 ww. ustawy stanowi, że twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Udostępnienie klientowi pisma

Udostępnienie pisma mocodawcy w żaden sposób nie narusza prawa autorskiego. Nie będzie Pan przecież czerpał żadnych korzyści majątkowych z takiego pisma, nie będzie Pan tego pisma również rozpowszechniał ani kopiował czy udostępniał innym podmiotom. W zakresie, w jakim pismo ma być wykorzystywane wyłącznie w Pana interesie osobistych, nie dochodzi do naruszenia prawa autorskiego, tym bardziej że pismo zostało napisane oraz złożone w Pana imieniu.

Na zakończenie warto wskazać, że zgodnie z przedstawionymi zasadami Kodeksu Etyki adwokat powinien mieć na uwadze przede wszystkim interes klienta.

Oznacza to, że nie powinien podejmować czynności procesowych bez zgody i wiedzy klienta. Przyjmuje się bowiem, że adwokat odpowiada za staranne działanie w toku swojej pracy. Za działanie to adwokat może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Zgodnie bowiem z art. 471 K.c. – dłużnik jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym najlepiej będzie powołać się na regulacje Kodeksu Etyki Adwokata (lub Radcy Prawnego).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Anna, prowadząca własną działalność gospodarczą, zleciła kancelarii prawnej przygotowanie pisma reklamacyjnego dotyczącego nieprawidłowości w umowie leasingowej. Po kilku tygodniach poprosiła o kopię pisma, aby móc się do niego odnieść w rozmowach z przedstawicielem leasingodawcy. Prawnik odmówił, zasłaniając się prawem autorskim i koniecznością ochrony własnej wiedzy prawniczej. Anna, czując się zaniepokojona brakiem przejrzystości, zaczęła zastanawiać się, czy taka praktyka jest zgodna z prawem i jej interesem jako klienta.

 

Pan Tomasz, będący stroną w sporze z dostawcą usług telekomunikacyjnych, zlecił swojemu pełnomocnikowi sporządzenie wezwania do zapłaty. Gdy sprawa trafiła do negocjacji, chciał zapoznać się z treścią pisma, by lepiej przygotować swoje argumenty. Prawnik wyraził zgodę jedynie na odczytanie dokumentu w swojej kancelarii, bez możliwości jego skopiowania ani nawet zapisania kluczowych fragmentów. Tomasz, zaniepokojony takim podejściem, zaczął szukać informacji, czy jako mocodawca ma prawo do otrzymania pełnej dokumentacji.

 

Pani Katarzyna, reprezentowana przez radcę prawnego w sprawie spadkowej, dowiedziała się, że jej pełnomocnik złożył w jej imieniu pismo do sądu bez wcześniejszej konsultacji treści. Gdy zażądała jego udostępnienia, usłyszała, że ze względu na tajemnicę zawodową i ochronę przed konkurencją nie może otrzymać kopii. Pani Katarzyna zaczęła się zastanawiać, czy taka odmowa nie narusza jej praw do pełnej kontroli nad własną sprawą.

Podsumowanie

Kwestia odmowy udostępnienia klientowi przez pełnomocnika prawnika dokumentów sporządzonych w jego imieniu budzi poważne wątpliwości prawne i etyczne. Choć prawnicy mogą powoływać się na przepisy dotyczące prawa autorskiego oraz ochrony przed nieuczciwą konkurencją, nie należy zapominać, że priorytetem w relacji adwokata lub radcy prawnego z klientem jest przede wszystkim ochrona interesów mocodawcy. Przepisy Kodeksu Etyki Adwokackiej oraz Radcowskiej nakładają na pełnomocnika obowiązek informowania klienta o przebiegu sprawy oraz udostępnienia mu dokumentów, które zostały złożone w jego imieniu. W sytuacji, gdy prawnik odmawia wydania kopii pisma, klient ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze skargi do odpowiednich organów samorządowych lub nawet dochodzić roszczeń cywilnych. Transparentność i zaufanie powinny być fundamentem relacji między klientem a prawnikiem, a wszelkie działania sprzeczne z tymi zasadami mogą prowadzić do naruszenia praw klienta i konsekwencji dla pełnomocnika.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pozwalają na szybkie i wygodne rozwiązanie problemów prawnych bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki nowoczesnym narzędziom komunikacyjnym zapewniamy indywidualne podejście do każdej sprawy, pełną dyskrecję oraz wysoką jakość świadczonych usług. Nasz zespół doświadczonych prawników udziela wsparcia w różnych dziedzinach prawa, w tym w sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych oraz administracyjnych. Konsultacje odbywają się w dogodnym dla klienta terminie, a odpowiedzi są udzielane rzetelnie i w przystępny sposób, dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl