Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Prawo spadkowe - wyjaśniamy podstawy

• Data: 2024-01-14 • Autor: Artykuł Partnera

Prawo spadkowe to jedna z kluczowych dziedzin polskiego prawa. Przez to, że zaledwie odsetek Polaków decyduje się na spisanie testamentu, to właśnie ono gra główną rolę w przypadku przyznawania spadków. Z nami poznasz jego podstawy i dowiesz się, gdzie szukać istotnych informacji. 

Prawo spadkowe - wyjaśniamy podstawy

Prawo spadkowe — jakie stanowią je akty prawne?

Prawo spadkowe to jedna z części składowych prawa cywilnego. W Polsce chcąc dowiedzieć się o nim więcej, trzeba więc sięgnąć do kodeksu cywilnego. W całości prawu spadkowemu poświęcono rozdział 4 tego aktu prawnego.

Znajdują się tam wszystkie najważniejsze przepisy dotyczące spadków, testamentów, zapisów, zachowku, dziedziczenia, czy też ich opodatkowania. Proceduralna część prawa spadkowego znajduje się za to w Kodeksie postępowania cywilnego.

Najważniejsze terminy prawa spadkowego

W prawie spadkowym można spotkać się z kilkoma bardzo istotnymi terminami. Pierwszy z nich to spadkodawca. Jest nim ta osoba, która pozostawia po sobie spadek. Przechodzi on na spadkobierców. W tej roli mogą wystąpić zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. Co ważne, za spadkobierców uznaje się także dzieci poczęte, lecz nie narodzone w momencie powstania spadku. 

Kolejne pojęcie to oczywiście sam spadek. Kryje się pod nim znacznie więcej niż majątek ruchomy i nieruchomy pozostawiony przez spadkodawcę. Mianem spadku określa się ogół praw, a także obowiązków majątkowych zmarłego. Jest to o tyle ważne, że wraz ze spadkiem dziedziczymy nie tylko majątek, ale też na przykład kredyty.

Zmiany w prawie spadkowym, które zaszły w 2023 roku

W 2023 roku prawo spadkowe uległo pewnym zmianom. Zmodyfikowano je dwukrotnie. Pierwsza nowość jest bardzo ważna w przypadku zmarłych, którzy prowadzili rodzinną firmę. W razie ich śmierci, na samym początku prawo zezwala teraz na przekazanie przedsiębiorstwa tzw. fundacji rodzinnej. W ten sposób jej działanie nie będzie zakłócone na czas ustalania dalszego sposobu prowadzenia biznesu przez osoby uprawnione do spadku.

Druga zmiana dotyczy zasad wypłacania zachowku. Jest to specjalna rekompensata pieniężna dla osób, które zostały pominięte przez spadkodawcę w testamencie. Prawo do zachowku mają najbliżsi zmarłego. Są to jego dzieci, wnuki, czy też prawnuki, które nie otrzymały żadnego spadku, mimo że ten im przysługiwał. Od tego roku spadkobierca w razie konieczności wypłaty zachowku może złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności, rozłożenie kwoty na raty, czy nawet jej obniżenie. 

Gdzie szukać specjalistów od prawa spadkowego?

Chcąc znaleźć adwokata, którego specjalnością jest prawo spadkowe, Gdańsk będzie świetnym miejscem. Działa tam wiele kancelarii adwokackich zajmujących się tą dziedziną. Poszukując prawnika, można też wspomóc się Internetem i sprawdzić całe Trójmiasto np. za pomocą frazy „prawo spadkowe Gdynia”. Walka o właściwy spadek będzie dużo łatwiejsza, jeśli skorzysta się z pomocy specjalisty, który dobrze zna prawo spadkowe. Sopot to jedno z miast, gdzie również działa wielu takich adwokatów.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »