Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Rekompensata za błędnie wykonany zabieg kosmetyczny, jak się ubiegać o odszkodowanie?

• Data: 2024-11-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Zwracam się do Państwa w sprawie działań kosmetyczki, która przeprowadziła zabieg pigmentacji, w wyniku którego pozostałam z trwałymi kropkami na twarzy. Te kropki są przepigmentowane i możliwe do usunięcia tylko za pomocą zabiegu laserowego, mimo sugestii, że można je zlikwidować za pomocą kremów. Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy działania kosmetyczki, które spowodowały pojawienie się trwałych kropek na twarzy w wyniku błędnie wykonanego zabiegu pigmentacji, można uznać za naruszenie standardów opieki kosmetycznej?
2. Jakie są moje prawa w zakresie uzyskania rekompensaty za szkody spowodowane przez niewłaściwie wykonany zabieg, który wymaga teraz usuwania za pomocą zabiegu laserowego?
3. Czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe w zakresie składania roszczeń o odszkodowanie w przypadku takich sytuacji?
4. Czy mogę domagać się rekompensaty od kosmetyczki za konieczny zabieg laserowego usuwania kropek oraz za koszty związane z tym zabiegiem?
5. Jakie kroki prawne mogę podjąć w celu zabezpieczenia swoich praw oraz uzyskania sprawiedliwości w tej sprawie, biorąc pod uwagę niewłaściwe porady udzielane przez kosmetyczkę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rekompensata za błędnie wykonany zabieg kosmetyczny, jak się ubiegać o odszkodowanie?

Pouczenia przed zabiegiem kosmetycznym – podpisana zgoda

W sprawie istotne jest, o czym została Pani pouczona w związku z zabiegiem. W przypadku gdy na tej zgodzie, którą Pani podpisała, byłoby wskazane, że to, co stało się w Pani przypadku, należy do możliwych do wystąpienia powikłań w związku z zabiegiem, to wówczas niestety nie będzie podstaw prawnych do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Natomiast jeżeli sytuacja, która u Pani powstała, nie należy do tzw. sytuacji typowych, które mogą się zdarzyć i o których to nie została Pani poinformowana, to możliwe jest wystąpienie do gabinetu kosmetycznego z roszczeniami o zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego „w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”. Nadto w oparciu o art. 445 Kodeksu cywilnego w wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W celu dochodzenia wyżej wskazanych roszczeń, tj. odszkodowania i zadośćuczynienia, należy udowodnić następujące przesłanki:

  • szkodę,
  • winę,
  • związek przyczynowy pomiędzy wystąpieniem szkody, a działaniem.

Jeżeli chodzi o rozróżnienie tych dwóch roszczeń, to wskazać należy, że zadośćuczynienie jest to roszczenie związane ze szkodą niematerialną tj. za doznane cierpienie i ból. Natomiast odszkodowanie jest to roszczenie związane ze szkodą materialną np. w opisanym przypadku koszty związane z naprawieniem skutków zabiegu w postaci laserowego usuwania plam.

Ustalenie zadośćuczynienia

Zadośćuczynienie jest bardzo trudno dokładnie wyliczyć, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Proszę pamiętać, że krzywda, mieści wszelkie ujemne następstwa uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zarówno w sferze cierpień fizycznych, jak i psychicznych. Zadośćuczynienie pieniężne ma na celu przede wszystkim złagodzenie tych cierpień. Winno ono mieć charakter całościowy i obejmować wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne, zarówno już doznane, jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości (a więc prognozy na przyszłość). (por. wyrok SN z 03.02.2000 r., sygn. akt I CKN 969/98).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 4 kwietnia 2012 r. (sygn. akt. I ACa 256/12) sąd przy określaniu wysokości zadośćuczynienia ma obowiązek w każdym przypadku dokonywać oceny konkretnego stanu faktycznego i brać pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiar doznanej krzywdy. Okoliczności te to przede wszystkim rozmiar doznanych cierpień fizycznych a więc ból, długotrwałość leczenia i inne dolegliwości a także cierpienia psychiczne, czyli negatywne uczucia przeżywane w związku z doznanymi cierpieniami fizycznymi.

 

Z wysokością należnego zadośćuczynienia łączą się ściśle funkcje, jakie świadczenie to ma spełniać. W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjęty pogląd o kompensacyjnym charakterze zadośćuczynienia pieniężnego. Kompensacyjna funkcja zadośćuczynienia jest realizowana wówczas, gdy suma pieniężna jest ukształtowana na odpowiednio wysokim poziomie adekwatnym do rodzaju naruszonego dobra i rozmiaru doznanej szkody niemajątkowej. Kompensacja dokonuje się w głównej mierze w sferze psychicznej poszkodowanego. Przywrócona zostaje pewna równowaga emocjonalna, naruszona przez doznane cierpienia psychiczne (por. np. wyrok SN z dnia 10 marca 2006 r., sygn. akt IV CSK 80/05).

Kryteria istotne przy ustalaniu „odpowiedniej” sumy zadośćuczynienia zostały wypracowane w doktrynie i orzecznictwie i należą do nich w szczególności: rodzaj naruszonego dobra, zakres i rodzaj rozstroju zdrowia, czas trwania cierpień, wiek poszkodowanego, intensywność ujemnych doznań fizycznych i psychicznych, rokowania na przyszłość,, konsekwencje w życiu osobistym, społecznym, zawodowym.

Zadośćuczynienie w Pani przypadku to kwota, którą określa Pani za dyskomfort związany np. z Pani obecnym wyglądem. Odszkodowanie to koszty związane z usuwaniem powstałego zaniedbania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czas na dochodzenie roszczeń majątkowych

Z uwagi na to, że zarówno zadośćuczynienie, jak i odszkodowania są roszczeniami majątkowymi, to niestety możliwość ich dochodzenia ulega przedawnieniu. Zgodnie z art. 4421 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610) „roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę”. Nadto w oparciu o § 3 „w razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia”. Warto również odnieść się do przepisu ogólnego dotyczącego przedawnienia, gdyż termin ten liczony jest na koniec roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przerwanie biegu przedawnienia

Proszę pamiętać również o tym, że zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela gabinetu kosmetycznego przerywa bieg przedawnienia, który następnie biegnie ponownie od dnia wydania decyzji w przedmiocie odszkodowania. Zatem jeżeli np. zgłosi Pani roszczenia do ubezpieczyciela w dniu 16 lutego 2024 r., a ubezpieczyciel wyda decyzję w przedmiocie rozstrzygnięcia Pani roszczeń w dniu 30 marca 2024 r., to będzie mogła Pani dochodzić skutecznie roszczeń do dnia 31 grudnia 2027 r. tj. 3 lata liczone na koniec roku kalendarzowego od daty wydania decyzji w sprawie.

Natomiast jeżeli nie przerwie Pani biegu przedawnienia poprzez zgłoszenie do ubezpieczyciela, to termin liczony jest od dnia zdarzenia. Skoro zdarzenie miało miejsce w maju 2024 r., to nie robiąc nic, tj. nie zgłaszając roszczeń do ubezpieczyciela, może Pani ich skutecznie dochodzi do dnia 31 grudnia 2026 r.

Naprawa szkody przez kosmetyczkę

W przypadku udowodnienia, że zabieg został wykonany błędnie, tj. niezgodnie ze sztuką np. z uwagi na rażące niedbalstwo, wykaże Pani tzw. przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej: szkodę, winę, związek przyczynowy pomiędzy działaniem kosmetyczki, a powstałą szkodą, to wówczas będzie Pani mogła dochodzić odszkodowania. Zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Niewątpliwie takim kosztem byłby koszt zabiegu laserowego.

Sprawy formalne

W pierwszej kolejności poprosić o wydanie dokumentacji posiadanej przez kosmetyczkę, a dotyczącą przeprowadzonego u Pani zabiegu. Jednocześnie zasadne byłoby wystąpienie o wskazanie przez gabinet kosmetyczny numeru polisy, a następnie zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Należy dysponować dokumentacją zdjęciową, aby była widoczna doznana przez Panią szkoda, a także wszelkie dokumenty (np. faktury, kalkulacja kosztów), które wykazywałyby wysokość doznanej przez Panią szkody, tj. koszty służące do naprawienia zaniedbania. W zależności od decyzji ubezpieczyciela i jej uzasadnienia będzie Pani mogła podjąć decyzję o dochodzeniu dalszych roszczeń na drodze postępowania sądowego.

Przykłady

Zbyt głęboka pigmentacja ust
Klientka po zabiegu pigmentacji ust zauważyła nierówne rozłożenie pigmentu oraz bolesne ranki, które przekształciły się w trwałe blizny. Okazało się, że kosmetyczka użyła zbyt intensywnego sprzętu do pigmentacji i nie przestrzegała zaleceń dotyczących głębokości wprowadzania pigmentu. Klientka musiała przejść drogie zabiegi laserowe, aby zmniejszyć widoczność blizn, co stało się podstawą do roszczeń o odszkodowanie.

 

Nieprawidłowa reakcja na uczulenie
Podczas zabiegu mikrodermabrazji klientka zgłaszała pieczenie i dyskomfort, jednak kosmetyczka zapewniała, że to normalna reakcja skóry. Następnego dnia klientka obudziła się z silnym obrzękiem i zaczerwienieniem twarzy, które wymagały leczenia dermatologicznego. Po analizie okazało się, że kosmetyczka nie przeprowadziła testu uczuleniowego na preparat stosowany po zabiegu, co doprowadziło do komplikacji.

 

Nieumiejętne zastosowanie kwasów chemicznych

Klientka poddała się zabiegowi złuszczania kwasami na twarz w celu redukcji przebarwień. Kosmetyczka nałożyła zbyt silny kwas bez wcześniejszego sprawdzenia wrażliwości skóry. W efekcie klientka doznała poparzeń chemicznych i trwałych plam pigmentacyjnych. Po konsultacji z dermatologiem potwierdzono, że kosmetyczka działała niezgodnie z procedurami, co umożliwiło klientce wystąpienie z roszczeniami o odszkodowanie.

Podsumowanie

Nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny, prowadzący do trwałych uszkodzeń skóry, może być podstawą do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Ważne jest udokumentowanie szkody, zebranie dowodów oraz skorzystanie z porady prawnej w celu zabezpieczenia swoich praw. Aby omówić swoją sprawę, wypełnij formularz pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną online, w tym tworzenie pism procesowych, umów oraz innych dokumentów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Skontaktuj się, aby uzyskać profesjonalną pomoc w sprawach prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego i nie tylko. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03 lutego 2000 r., sygn. akt I CKN 969/98
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 4 kwietnia 2012 r. sygn. akt. I ACa 256/12
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 2006 r., sygn. akt IV CSK 80/05

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »