• Data: 2024-11-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Zwracam się do Państwa w sprawie działań kosmetyczki, która przeprowadziła zabieg pigmentacji, w wyniku którego pozostałam z trwałymi kropkami na twarzy. Te kropki są przepigmentowane i możliwe do usunięcia tylko za pomocą zabiegu laserowego, mimo sugestii, że można je zlikwidować za pomocą kremów. Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy działania kosmetyczki, które spowodowały pojawienie się trwałych kropek na twarzy w wyniku błędnie wykonanego zabiegu pigmentacji, można uznać za naruszenie standardów opieki kosmetycznej?
2. Jakie są moje prawa w zakresie uzyskania rekompensaty za szkody spowodowane przez niewłaściwie wykonany zabieg, który wymaga teraz usuwania za pomocą zabiegu laserowego?
3. Czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe w zakresie składania roszczeń o odszkodowanie w przypadku takich sytuacji?
4. Czy mogę domagać się rekompensaty od kosmetyczki za konieczny zabieg laserowego usuwania kropek oraz za koszty związane z tym zabiegiem?
5. Jakie kroki prawne mogę podjąć w celu zabezpieczenia swoich praw oraz uzyskania sprawiedliwości w tej sprawie, biorąc pod uwagę niewłaściwe porady udzielane przez kosmetyczkę?
W sprawie istotne jest, o czym została Pani pouczona w związku z zabiegiem. W przypadku gdy na tej zgodzie, którą Pani podpisała, byłoby wskazane, że to, co stało się w Pani przypadku, należy do możliwych do wystąpienia powikłań w związku z zabiegiem, to wówczas niestety nie będzie podstaw prawnych do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Natomiast jeżeli sytuacja, która u Pani powstała, nie należy do tzw. sytuacji typowych, które mogą się zdarzyć i o których to nie została Pani poinformowana, to możliwe jest wystąpienie do gabinetu kosmetycznego z roszczeniami o zadośćuczynienie i odszkodowanie.
Zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego „w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu”. Nadto w oparciu o art. 445 Kodeksu cywilnego w wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. W celu dochodzenia wyżej wskazanych roszczeń, tj. odszkodowania i zadośćuczynienia, należy udowodnić następujące przesłanki:
Jeżeli chodzi o rozróżnienie tych dwóch roszczeń, to wskazać należy, że zadośćuczynienie jest to roszczenie związane ze szkodą niematerialną tj. za doznane cierpienie i ból. Natomiast odszkodowanie jest to roszczenie związane ze szkodą materialną np. w opisanym przypadku koszty związane z naprawieniem skutków zabiegu w postaci laserowego usuwania plam.
Zadośćuczynienie jest bardzo trudno dokładnie wyliczyć, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Proszę pamiętać, że krzywda, mieści wszelkie ujemne następstwa uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zarówno w sferze cierpień fizycznych, jak i psychicznych. Zadośćuczynienie pieniężne ma na celu przede wszystkim złagodzenie tych cierpień. Winno ono mieć charakter całościowy i obejmować wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne, zarówno już doznane, jak i te, które zapewne wystąpią w przyszłości (a więc prognozy na przyszłość). (por. wyrok SN z 03.02.2000 r., sygn. akt I CKN 969/98).
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 4 kwietnia 2012 r. (sygn. akt. I ACa 256/12) sąd przy określaniu wysokości zadośćuczynienia ma obowiązek w każdym przypadku dokonywać oceny konkretnego stanu faktycznego i brać pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na rozmiar doznanej krzywdy. Okoliczności te to przede wszystkim rozmiar doznanych cierpień fizycznych a więc ból, długotrwałość leczenia i inne dolegliwości a także cierpienia psychiczne, czyli negatywne uczucia przeżywane w związku z doznanymi cierpieniami fizycznymi.
Z wysokością należnego zadośćuczynienia łączą się ściśle funkcje, jakie świadczenie to ma spełniać. W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjęty pogląd o kompensacyjnym charakterze zadośćuczynienia pieniężnego. Kompensacyjna funkcja zadośćuczynienia jest realizowana wówczas, gdy suma pieniężna jest ukształtowana na odpowiednio wysokim poziomie adekwatnym do rodzaju naruszonego dobra i rozmiaru doznanej szkody niemajątkowej. Kompensacja dokonuje się w głównej mierze w sferze psychicznej poszkodowanego. Przywrócona zostaje pewna równowaga emocjonalna, naruszona przez doznane cierpienia psychiczne (por. np. wyrok SN z dnia 10 marca 2006 r., sygn. akt IV CSK 80/05).
Kryteria istotne przy ustalaniu „odpowiedniej” sumy zadośćuczynienia zostały wypracowane w doktrynie i orzecznictwie i należą do nich w szczególności: rodzaj naruszonego dobra, zakres i rodzaj rozstroju zdrowia, czas trwania cierpień, wiek poszkodowanego, intensywność ujemnych doznań fizycznych i psychicznych, rokowania na przyszłość,, konsekwencje w życiu osobistym, społecznym, zawodowym.
Zadośćuczynienie w Pani przypadku to kwota, którą określa Pani za dyskomfort związany np. z Pani obecnym wyglądem. Odszkodowanie to koszty związane z usuwaniem powstałego zaniedbania.
Z uwagi na to, że zarówno zadośćuczynienie, jak i odszkodowania są roszczeniami majątkowymi, to niestety możliwość ich dochodzenia ulega przedawnieniu. Zgodnie z art. 4421 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610) „roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę”. Nadto w oparciu o § 3 „w razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia”. Warto również odnieść się do przepisu ogólnego dotyczącego przedawnienia, gdyż termin ten liczony jest na koniec roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”.
Proszę pamiętać również o tym, że zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela gabinetu kosmetycznego przerywa bieg przedawnienia, który następnie biegnie ponownie od dnia wydania decyzji w przedmiocie odszkodowania. Zatem jeżeli np. zgłosi Pani roszczenia do ubezpieczyciela w dniu 16 lutego 2024 r., a ubezpieczyciel wyda decyzję w przedmiocie rozstrzygnięcia Pani roszczeń w dniu 30 marca 2024 r., to będzie mogła Pani dochodzić skutecznie roszczeń do dnia 31 grudnia 2027 r. tj. 3 lata liczone na koniec roku kalendarzowego od daty wydania decyzji w sprawie.
Natomiast jeżeli nie przerwie Pani biegu przedawnienia poprzez zgłoszenie do ubezpieczyciela, to termin liczony jest od dnia zdarzenia. Skoro zdarzenie miało miejsce w maju 2024 r., to nie robiąc nic, tj. nie zgłaszając roszczeń do ubezpieczyciela, może Pani ich skutecznie dochodzi do dnia 31 grudnia 2026 r.
W przypadku udowodnienia, że zabieg został wykonany błędnie, tj. niezgodnie ze sztuką np. z uwagi na rażące niedbalstwo, wykaże Pani tzw. przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej: szkodę, winę, związek przyczynowy pomiędzy działaniem kosmetyczki, a powstałą szkodą, to wówczas będzie Pani mogła dochodzić odszkodowania. Zgodnie z art. 444 § 1 Kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Niewątpliwie takim kosztem byłby koszt zabiegu laserowego.
W pierwszej kolejności poprosić o wydanie dokumentacji posiadanej przez kosmetyczkę, a dotyczącą przeprowadzonego u Pani zabiegu. Jednocześnie zasadne byłoby wystąpienie o wskazanie przez gabinet kosmetyczny numeru polisy, a następnie zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Należy dysponować dokumentacją zdjęciową, aby była widoczna doznana przez Panią szkoda, a także wszelkie dokumenty (np. faktury, kalkulacja kosztów), które wykazywałyby wysokość doznanej przez Panią szkody, tj. koszty służące do naprawienia zaniedbania. W zależności od decyzji ubezpieczyciela i jej uzasadnienia będzie Pani mogła podjąć decyzję o dochodzeniu dalszych roszczeń na drodze postępowania sądowego.
Nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny, prowadzący do trwałych uszkodzeń skóry, może być podstawą do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Ważne jest udokumentowanie szkody, zebranie dowodów oraz skorzystanie z porady prawnej w celu zabezpieczenia swoich praw. Aby omówić swoją sprawę, wypełnij formularz pod artykułem.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną online, w tym tworzenie pism procesowych, umów oraz innych dokumentów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Skontaktuj się, aby uzyskać profesjonalną pomoc w sprawach prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego i nie tylko. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03 lutego 2000 r., sygn. akt I CKN 969/98
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 4 kwietnia 2012 r. sygn. akt. I ACa 256/12
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 marca 2006 r., sygn. akt IV CSK 80/05
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika