• Data: 2024-10-24 • Autor: Katarzyna Bereda
6 sierpnia 2022 r. wzięłam ślub, do dzisiaj, tj. 1 kwietnia 2023 r., nie otrzymałam zdjęć i gotowego nagrania z wesela. W umowie maksymalny termin wykonania zlecenia to 20 tygodni, które minęły z końcem grudnia. Widnieje w niej również zapis o cenie niepodlegającej negocjacji, nie ma natomiast wzmianki o karze za niewywiązanie się z umowy w terminie. Zleceniobiorca również zmienił podwykonawcę (fotografa), nie informując mnie o tym i nie pokazując mi jego prac. W dniu podpisania umowy przedstawił prace osoby, z którą podczas wesela już nie współpracował. Chciałam mieć jakąkolwiek pamiątkę, więc przystawałam na ciągłe zmiany dat spotkania. Tydzień temu, po wielu ponagleniach, otrzymałam wersję testową nagrania, która okazała się porażką (kilkuminutowe fragmenty bez dźwięku, obrazu, obraz albo dźwięk nieostry). Na szczęście miałam prawo do jednej przeróbki. Mimo że przekazałam dokładne wskazówki, kamerzysta nie ustosunkował się do wszystkich, jednakże największe błędy poprawił. Na tę sobotę ustaliłam kolejny termin odbioru. Jeśli dojdzie do skutku, będzie on 14 tygodni po terminie. Jak mam się rozliczyć ze zleceniobiorcą? Uważam, że nie powinien on otrzymać pełnej kwoty. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?
Zawartą między Państwem umowę, zgodnie z opinią doktryny, należy traktować jako umowę o dzieło, a nie umowę-zlecenie. Zgodnie z treścią art. 628 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”.
Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż zgodnie z art. 635 K.c. „Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła”. W przedstawionej przez Panią sytuacji, w przypadku tak dużego opóźnienia związanego z oddaniem dzieła – nawet bez uzgodnienia kar umownych – może Pani od razu od umowy odstąpić albo wezwać wykonawcę do ukończenia dzieła i dopiero po tym czasie odstąpić od umowy.
Zamawiający w toku kontroli sposobu wykonywania umowy o dzieło może ustalić, że przyjmujący opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, aby zdołał je ukończyć w umówionym terminie. W takim wypadku art. 635 K.c. przyznaje zamawiającemu prawo do odstąpienia od umowy o dzieło bez wyznaczenia terminu dodatkowego, nawet jeżeli termin do wykonania dzieła jeszcze nie upłynął.
Skutkiem odstąpienia od umowy o dzieło na podstawie 635 K.c. jest powstanie obowiązku zwrotu wzajemnych, spełnionych już świadczeń oraz – ewentualnie – powstanie obowiązku naprawienia przez przyjmującego zamówienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania (art. 494 K.c.) i właśnie na podstawie niniejszego przepisu może Pani wystosować roszczenie o naprawienie szkody. Odstąpienie od umowy o dzieło na podstawie art. 635 K.c. możliwe jest także po upływie terminu do wykonania dzieła (wyr. SN z 12.01.2012 r., sygn. akt IV CSK 182/11; wyr. SN z 21.03.2013 r., sygn. akt III CSK 216/12; odmiennie SN w wyr. z 21.01.2004 r., sygn. akt IV CK 356/02; wyr. SA w Warszawie z 14.08.2013 r., sygn. akt VI ACa 37/13).
Zgodnie natomiast z treścią art. 636 § 1 K.c. „Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie”.
O ile art. 635 K.c. dotyczy nieprawidłowości dotyczących terminowego wykonania dzieła, o tyle art. 636 K.c. odnosi się do sytuacji, w których powstają nieprawidłowości dotyczące sposobu wykonywania dzieła, mianowicie wadliwe lub sprzeczne z umową wykonywanie dzieła. Uprawnienia zamawiającego w takim wypadku uszeregowane są w porządku chronologicznym. Najpierw przysługuje mu uprawnienie do wezwania przyjmującego zamówienie do zmiany sposobu wykonywania świadczenia na prawidłowy. Następnie, w razie bezskutecznego upływu tego terminu, zamawiający może dokonać wyboru między odstąpieniem od umowy albo powierzeniem poprawienia lub dalszego wykonania dzieła innej osobie. Z uprawnień przewidzianych w art. 636 § 1 K.c. zamawiający nie może skorzystać po odebraniu dzieła (por. wyr. SN z 4.04.1997 r., sygn. akt II CKN 65/97; wyr. SN z 3.11.2000 r., sygn. akt IV CKN 152/00; wyr. SN z 25.06.2014 r., sygn. akt IV CSK 610/13; w kwestii pojęcia odebrania dzieła zob. komentarz do art. 643 K.c.). Po odebraniu dzieła możliwe jest już jedynie dochodzenie odpowiedzialności ex contractu, zwłaszcza skorzystanie z uprawnień z tytułu rękojmi (wyr. SA w Szczecinie z 19.12.2013 r., sygn. akt I ACa 792/13).
Wobec tego, jak Pani widzi, ma Pani obecnie duże możliwości w zakresie negocjacji, albowiem może Pani po prostu od umowy odstąpić i żądać naprawienia szkody powstałej na skutek braku uzyskania filmu, a nawet zadośćuczynienia na gruncie szkody niematerialnej. Jeżeli jednak chce Pani otrzymać film, proponuję przedstawić powyższe przepisy i Pani możliwości oraz zaproponować dużo niższą spłatę – a więc obniżenie ceny usługi z uwagi na powstałe niedogodności pod rygorem odstąpienia od umowy i wystosowania dalszych roszczeń.
Opóźnienie w dostarczeniu filmu weselnego
Kasia i Paweł zawarli umowę z kamerzystą, zgodnie z którą film z ich wesela miał być gotowy w ciągu 12 tygodni. Po upływie tego czasu kontakt z kamerzystą się urwał, a małżeństwo nie otrzymało żadnego materiału. Po wielokrotnych próbach kontaktu i ponagleniach, kamerzysta obiecał poprawę, lecz kolejne miesiące mijały bez efektów. W tej sytuacji Kasia i Paweł zdecydowali się odstąpić od umowy i żądać zwrotu części wpłaconej kwoty z tytułu niedotrzymania terminu.
Wadliwa jakość materiału
Marta i Kamil otrzymali próbkę filmu od kamerzysty, który miał nagrać ich wesele. Okazało się, że kluczowe fragmenty były nieostre, a część ujęć miała zakłócony dźwięk. Mimo, że w umowie była wzmianka o możliwości jednorazowej poprawki, kamerzysta nie uwzględnił wszystkich zgłoszonych uwag. Małżeństwo zgłosiło reklamację i domagało się obniżenia ceny za usługę z powodu wadliwego wykonania.
Zmiana podwykonawcy bez zgody klienta
Anna zawarła umowę z kamerzystą, który przedstawił jej ofertę współpracy z określonym fotografem. W dniu ślubu okazało się jednak, że fotograf został zmieniony bez wcześniejszego poinformowania Anny. Po otrzymaniu zdjęć, Anna zauważyła, że ich jakość była znacznie gorsza od zaprezentowanej przy podpisywaniu umowy. Zgłosiła więc reklamację i domagała się odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia kamerzysty oraz fotografa za niedotrzymanie warunków umowy.
Rozliczenie z kamerzystą ślubnym, który nie wywiązał się z umowy, może opierać się na podstawach prawnych dotyczących umowy o dzieło. W sytuacji opóźnienia, wadliwego wykonania lub zmiany podwykonawcy bez zgody klienta, masz prawo żądać obniżenia wynagrodzenia lub odstąpienia od umowy i zwrotu zapłaconej kwoty. Warto skorzystać z uprawnień przysługujących na podstawie Kodeksu cywilnego, aby zabezpieczyć swoje interesy.
Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualną poradę prawną lub odpowiednie pismo. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. akt IV CSK 182/11
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2000 r., sygn. akt IV CKN 152/00
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. akt IV CSK 610/13
5. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 19 grudnia 2013 r., sygn. akt I ACa 792/13
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika