• Data: 2024-12-21 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska
Kupiłem samochód z defektem. Po kilku dniach bowiem okazało się, że auto spala ogromne ilości oleju. Naprawa może kosztować naprawdę dużo. Co mogę teraz zrobić, jakie mam opcje?
Kupno samochodu niejednokrotnie okazuje się być problematyczne, gdyż nieraz samochód ma jakąś wadę, której kupujący nie jest świadomy.
Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pana punktu widzenia, najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.
Jeśli osoba, z którą zawarł Pan umowę, uczyniła to w ramach prowadzonej przez siebie działalności, a Pani kupiła go jako konsument, wówczas zgodnie z art. 5562, gdy wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od wydania rzeczy sprzedanej, uważa się, że wada lub jej przyczyna tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili przejścia niebezpieczeństw i ciężarów na kupującego (zwykle jest to moment wydania rzeczy). To domniemanie niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla kupujących, którzy nie muszą wprost udowadniać, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, ale wystarczy, że wykażą, iż została ona stwierdzona przed upływem roku, a na sprzedającego przerzucony zostaje obowiązek wykazania, że wcale tak nie było. Jednakże jeśli kupił je Pan od osoby prywatnej, nadal istnieje możliwość składania reklamacji, jednak nie ma tego domniemania.
Teraz co do uprawnień, jakie przysługują przy wadzie fizycznej rzeczy. Opisano je w art. 560 Kodeksu cywilnego. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpić od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na taką wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611 kc można żądać demontażu i ponownego zamontowania na rzecz wolną od wad lub usunięcia wady, a w razie niewykonania tego kupujący może tego dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy. Z tego, co Pan pisze, wada jest poważna i koszt naprawy, delikatnie mówiąc, spory, co może uzasadniać odstąpienie od umowy i co może się wydawać najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.
Na podstawie art. 568 w przeciągu roku należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Powinien Pan napisać pismo, że odstępuje Pan od umowy z powodu takiej wady i że oczekuje Pan na zwrot pieniędzy w terminie 14 dni od otrzymania pisma, a w przeciwnym razie skieruje Pan sprawę do sądu.
Jeśli jednak on dalej nie będzie chciał zwrócić pieniędzy, wówczas konieczne stałoby się wszczęcie postępowania sądowego, aby odzyskać pieniądze. W postępowaniu takim ważne będzie, aby wykazać, że odstąpienie od umowy było uzasadnione i w związku z tym należy się zwrot pieniędzy. Bardzo możliwe wymagałoby to sporządzenia jakiejś opinii biegłego lub rzeczoznawcy, na początek mogłoby być zeznania tego mechanika, który oglądał samochód. Opinia biegłego byłaby kosztowna, ale może okazać się, że bez tego się nie obejdzie. W razie wygranej koszt ten opłaciłby pozwany jako jeden z kosztów procesu, ale w przypadku przegranej koszt ten spocząłby na Panu.
Uszkodzony silnik
Pan Marek kupił używany samochód od prywatnej osoby. Sprzedawca zapewniał, że auto jest w doskonałym stanie technicznym, a silnik pracuje bez zarzutu. Niestety, już po kilku dniach użytkowania Pan Marek zauważył, że samochód zużywa nadmierne ilości oleju. Po konsultacji z mechanikiem okazało się, że silnik ma poważne uszkodzenia, które wymagają kosztownej naprawy. Pan Marek zdecydował się na złożenie reklamacji, powołując się na rękojmię, mimo że sprzedawca próbował się wykręcić twierdzeniem, że samochód był sprzedany "jak jest".
Problemy z elektroniką
Pani Anna kupiła samochód od lokalnego dealera. Auto na pierwszy rzut oka było w świetnym stanie, jednak po kilku tygodniach zaczęły się problemy z elektroniką – nawigacja przestała działać, a system klimatyzacji zaczął szwankować. Kiedy Pani Anna zgłosiła problem dealerowi, ten zaproponował jej wymianę wadliwych elementów, jednak koszty miała pokryć z własnej kieszeni. Po konsultacji z prawnikiem, Pani Anna zdecydowała się na żądanie naprawy w ramach rękojmi, co ostatecznie dealer musiał zaakceptować.
Zatajona historia wypadkowa
Pan Jan kupił samochód z komisji, który według sprzedawcy miał czystą historię i nigdy nie uczestniczył w wypadku. Kilka miesięcy po zakupie, podczas wizyty w warsztacie, mechanik poinformował Pana Jana, że samochód miał poważną naprawę blacharską, co może wskazywać na wcześniejszy wypadek. Pan Jan, czując się oszukany, skontaktował się ze sprzedawcą i zażądał zwrotu części pieniędzy lub odstąpienia od umowy. Gdy sprzedawca nie chciał współpracować, Pan Jan złożył pozew do sądu, domagając się swoich praw na podstawie przepisów o rękojmi.
Kupno samochodu z defektem może wiązać się z poważnymi problemami, ale przepisy prawa dają kupującemu możliwość dochodzenia swoich praw. Warto pamiętać o istnieniu rękojmi, która chroni przed wadami fizycznymi, oraz o odpowiedzialności sprzedawcy, co może skutkować odstąpieniem od umowy lub obniżeniem ceny. W razie potrzeby warto skonsultować się z prawnikiem, aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń.
Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług prawnych online – oferujemy szybkie i skuteczne porady oraz przygotowanie pism, abyś mógł efektywnie dochodzić swoich praw. Zaufaj naszym ekspertom i zyskaj wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska
Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.
Zapytaj prawnika