• Data: 2024-09-27 • Autor: Katarzyna Bereda
Za ścianą przedpokoju w moim mieszkaniu sąsiadka ma prysznic. Coś musi być źle wykonane i z powodu nieszczelności z łazienki sąsiadki wilgoć dostaje się do mojego mieszkania. Sąsiadka uszczelniła instalację, ale sytuacja się nie poprawiła. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Należymy do wspólnoty mieszkaniowej.
Jeżeli wina leży bezspornie po stronie sąsiada – od niego następuje wyciek, to ponosi on odpowiedzialność na zasadach ogólnych, a więc jak najbardziej może Pani pociągnąć go do odpowiedzialności za powstałą szkodę i wystosować roszczenie o zaniechanie tych zdarzeń na przyszłość. Zgodnie z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 361 § 1 „zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”.
Artykuł 415 jest ogólnym przepisem umożliwiającym nałożenie obowiązku naprawienia szkody na podmiot, który wyrządził ją ze swojej winy. Przepis ten stanowi ogólną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej, która może mieć zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których szkoda została wyrządzona zawinionym zachowaniem.
W art. 415 nie są wskazane wszystkie przesłanki, które muszą wystąpić, aby możliwe było ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej określonego podmiotu.
Bezpośrednio z art. 415 wynika, że przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest zawinione zachowanie oraz wyrządzona w wyniku tego zachowania szkoda, natomiast z art. 361 wynika konieczność wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem i naruszeniem dobra, z którego szkoda wynika.
Wobec tego, jak Pani widzi, ważne jest zawinienie sąsiadki, a to zgodnie z Pani opisem jest wykazane. Dlatego też proszę rozpocząć dochodzenie naprawienia szkody od pisemnego wezwania do naprawienia szkody, ze wskazaniem kwoty, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. Proszę powiadomić o tym również wspólnotę, która powinna pani pomóc w dochodzeniu roszczenia, które jest bezsporne i uzasadnione.
Zacieki na ścianie i pleśń
Pan Jan zauważył, że na ścianie w przedpokoju pojawiają się zacieki i pleśń. Okazało się, że woda przenika przez ścianę od strony łazienki sąsiadki, która ma prysznic zainstalowany dokładnie po drugiej stronie. Mimo że sąsiadka podjęła próbę uszczelnienia prysznica, wilgoć nadal wnikała do mieszkania pana Jana, pogarszając stan ściany i powodując dodatkowe zniszczenia. Po bezskutecznych rozmowach z sąsiadką, pan Jan zdecydował się na pisemne wezwanie do naprawienia szkody, powołując się na odpowiedzialność wynikającą z art. 415 Kodeksu cywilnego.
Rozpadająca się farba i odpadające tapety
Pani Anna zauważyła, że farba na ścianie jej przedpokoju zaczyna się łuszczyć, a tapety odklejać. Źródłem problemu okazała się być nieszczelność w instalacji wodnej łazienki sąsiadki. Mimo prób uszczelnienia przez sąsiadkę, problem nie ustępował, a zniszczenia w mieszkaniu pani Anny stawały się coraz większe. W tej sytuacji pani Anna, zgodnie z przepisami prawa cywilnego, wystosowała pisemne roszczenie do sąsiadki o naprawienie szkody oraz powiadomiła o problemie wspólnotę mieszkaniową.
Zalane panele podłogowe
Pan Tomasz, mieszkający pod łazienką sąsiadki, zorientował się, że jego panele podłogowe zaczęły pęcznieć i wydzielać nieprzyjemny zapach wilgoci. Po sprawdzeniu, okazało się, że woda przedostaje się przez sufit z nieszczelnej łazienki sąsiadki. Mimo że sąsiadka próbowała usunąć problem, woda wciąż przeciekała, powodując dalsze uszkodzenia. W tej sytuacji, zgodnie z zasadami odpowiedzialności odszkodowawczej, pan Tomasz skierował do sąsiadki żądanie naprawienia szkód, podkreślając, że dalsze zaniedbanie problemu zmusi go do podjęcia kroków prawnych.
W przypadku nieszczelności w łazience sąsiadki, która powoduje szkody w Państwa mieszkaniu, możliwe jest dochodzenie naprawienia szkody na drodze cywilnej, powołując się na odpowiedzialność odszkodowawczą wynikającą z art. 415 Kodeksu cywilnego. Warto rozpocząć od pisemnego wezwania do naprawienia szkody.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online, aby skutecznie dochodzić swoich praw i uzyskać pomoc w sporządzeniu profesjonalnych pism w sprawach dotyczących nieszczelności i szkód sąsiedzkich. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika