Co z robić ze sprzedawcą, który sprzedał towar używany z wyraźną wadą, nie informując o tym przed sprzedażą? Później nie odpowiadał na telefony ani SMS-y. Odezwał się dopiero po 3 tygodniach od dnia doręczenia przesyłki, twierdząc, że nie mam możliwości zwrotu, ponieważ 14-dniowy czas na zwrot minął.
Zacznę od tego, że towar używany podlega rękojmi tak samo jako towar nowy i jeśli kupujący to konsument (nie firma), to nie można owej rękojmi z Kodeksu cywilnego wobec niego ograniczać.
Wada polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności „rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.
Pani nie chce odstąpić od umowy zawartej na odległość na mocy ustawy o prawach konsumenta w terminie 14 dni bez podawania powodu, ale zareklamować towar wadliwy.
Jeżeli kupującym jest konsument, a wada została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego, co wprost wskazuje art. 5562 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 557 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, tylko jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Skoro zatem o wadzie Pani nie została poinformowania przed zakupem, a owa wada nie wynika z samego faktu, że rzecz jest używana, np. ślady używania, gdy był opis, że towar jest używany, to towar podlega reklamacji i gdy zgłasza się ją do roku od zakupu, nie musi Pani udowadniać wady, bo domniemanie wskazuje, ze towar sprzedano z wadą.
Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady. Odstąpienie zastrzeżone jest tylko dla wad istotnych, np. wiertarka z zepsutym akumulatorem, auto z zepsutym silnikiem. Czyli wady istotne to wady, które uniemożliwiają korzystanie z towaru zgodni z jego przeznaczeniem.
Nadto, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady. Sprzedawca jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla kupującego. Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów. Jeżeli kupującym jest przedsiębiorca, sprzedawca może odmówić wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady także wtedy, gdy koszty zadośćuczynienia temu obowiązkowi przewyższają cenę rzeczy sprzedanej.
Ów argument o 14 dniach na reklamację jest bezzasadny, bowiem zgodnie z art. 568 Kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu, na co wprost wskazuje art. 568 Kodeksu cywilnego. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem terminu dwuletniego od dnia wydania mu rzeczy.
Jeśli więc mimo ww. wyjaśnień sprzedający nie rozpozna reklamacji, pozostaje Pani dochodzenie roszczeń z rękojmi na drodze sądowej. Trzeba więc gromadzić dowody na zgłoszenie reklamacji i ignorancję sprzedającego. Opłata od pozwu będzie zależna od Pani żądań względem sprzedającego, ale w razie wygranej wnosi się o zwrot kosztów sądowych od sprzedającego na Pani rzecz.
Zakup używanego laptopa
Pani Anna zakupiła przez internet używanego laptopa w opisie określonego jako "w bardzo dobrym stanie". Po otrzymaniu sprzętu okazało się, że bateria laptopa była niesprawna, co nie pozwalało na jego normalne użytkowanie. Pani Anna próbowała kontaktować się ze sprzedawcą, jednak bezskutecznie. Po kilku tygodniach sprzedawca odpowiedział, twierdząc, że minęło 14 dni od zakupu, więc zwrot nie jest możliwy. Pani Anna złożyła reklamację z tytułu rękojmi, domagając się wymiany baterii lub zwrotu części ceny, gdyż wada ta istotnie uniemożliwiała korzystanie z urządzenia zgodnie z przeznaczeniem.
Zakup samochodu z ukrytą wadą
Pan Marek kupił używany samochód od prywatnego sprzedawcy, który zapewnił, że pojazd jest w pełni sprawny. Kilka dni po transakcji okazało się, że silnik ma poważne problemy, których naprawa była bardzo kosztowna. Sprzedawca unikał kontaktu, a gdy w końcu odezwał się po miesiącu, stwierdził, że Pan Marek sam uszkodził pojazd. Marek zgłosił wadę w ramach rękojmi, argumentując, że problem z silnikiem był ukrytą wadą, a on nie miał możliwości sprawdzenia tego przed zakupem.
Zakup używanego telefonu z wadliwym ekranem
Pani Ewa nabyła używany telefon na aukcji internetowej. Sprzedawca opisał urządzenie jako "w pełni sprawne". Po otrzymaniu przesyłki okazało się, że ekran telefonu czasami przestawał reagować na dotyk. Sprzedawca początkowo nie odpowiadał na jej wiadomości, a po kilku tygodniach odpowiedział, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych z winy użytkownika. Pani Ewa zgłosiła reklamację z tytułu rękojmi, ponieważ sprzedawca nie poinformował jej o wadliwym działaniu ekranu, co wprost niezgodne było z umową.
Podczas zakupu używanego towaru konsument ma takie same prawa z tytułu rękojmi, jak w przypadku nowych produktów. Jeżeli sprzedawca zataił istotną wadę, kupujący może domagać się obniżenia ceny, wymiany towaru na wolny od wad lub odstąpienia od umowy. Ważne jest, aby zachować dowody kontaktu oraz zgłoszenia reklamacji, co pozwoli skutecznie dochodzić roszczeń w razie sporu sądowego.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz przygotowanie profesjonalnych pism procesowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zapewniamy szybkie i rzetelne wsparcie w rozwiązywaniu problemów prawnych na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika